NOVÉ ZÁMKY. "Nevieme ešte, aké počasie nás čaká v marci a apríli. No predpokladáme, že najneskôr začiatkom marca bude celý sad vykvitnutý. Riziko, že úroda zamrzne, je tak ešte vyššie, než vlani. Vtedy stromy zakvitli až koncom marca," hovorí Dušan Szabó z farmy Pannonia Fruit.
V Dulovciach neďaleko Nových Zámkov pestujú na vyše dvadsiatich hektároch marhule, čerešne, štvrtý rok majú vysadené aj slivky.
Skoré teplo a mrazy sú hrozba
Pestovatelia, menší i veľké družstvá, sa obávajú jarných mrazov. Stromy sa už začali prebúdzať, keď prídu mrazy, budúcu úrodu poškodia.

Vlaňajšiu úrodu označil Dušan Szabó ako hroznú. "Pri kôstkovinách, hlavne na marhuliach, sme prišli asi o deväťdesiat percent úrody. Pri čerešniach bola asi tretinová. Mráz však robí škody na všetkých ovocinách."
Teplá zima trápi aj juh Európy
Zima bola mimoriadne mierna aj v Taliansku či iných častiach južnej Európy.
V Španielsku zaznamenali najteplejší január v histórii meraní. To zhoršilo problémy s dlhodobým suchom v regiónoch Katalánsko a Andalúzia.
Zdroj: TASR
Podobný trend evidujú ovocinári posledných desať rokov. "Do rokov 2016 - 2017 prichádzali jarné mrazy tak raz za šesť - sedem rokov. Teraz sú už takmer každým rokom," opisuje trend Marián Varga, prezident Ovocinárskej únie SR.
"Keď stromy zamrznú, aj kvalita ovocia je horšia, potom máme aj problém s predajom. Napríklad minulý rok nám úplne zamrzli slivky," pridáva sa Miloš Lörincz z malej poľnohospodárskej firmy SILBA v Dubníku. Na necelých dvoch hektároch pestuje vinič, jablká, broskyne a slivky.
Ferdinand Tóth z Nesvád má vysadených tristo jabloní, 32 sliviek, desiatku čerešní i vinič.
V článku sa dočítate aj:
- Akú úrodu predpovedá prezident slovenských ovocinárov,
- koľko slovenskej úrody ovocia poškodili mrazy minulý rok,
- aké výhody podľa neho prináša teplé februárové počasie,
- ako si pestovatelia chránia úrodu,
- pred akou, medzi drobnými pestovateľmi obľúbenou, metódou ochrany vystríha prezident ovocinárov,
- ako by pestovateľom pomohol tzv. rizikový fond,
- ktoré druhy ovocia si pestovatelia môžu poistiť.
"Aj minulý rok pomrzli, marhule aj asi trištvrte jabĺk. No vinič to obišlo. Takto je to posledné tri roky. Predtým, asi päť - šesť rokov dozadu, nám zase úplne zamrzol vinič," vraví hospodár, ktorý má sad v mestskej časti Aňala.