NOVÉ ZÁMKY. "Prvé príznaky sklerózy multiplex sa vyskytujú prevažne u mladších ľudí. Spočiatku môžu byť veľmi nenápadné a rôznorodé, majú tendenciu k spontánnemu útlmu. To môže viesť k neskoršiemu stanoveniu diagnózy," hovorí neurologička Adriana Poláková z novozámockej fakultnej nemocnice s poliklinikou.
V Nových Zámkoch ju ročne diagnostikujú v priemere zhruba dvadsiatke pacientov. Donedávna ich posielali do okolitých centier, hlavne v Nitre a Bratislave. Situácia sa zmenila a v nemocnici otvorili novú ambulanciu, kde sklerózu multiplex budú liečiť.

Ochorenie postihuje centrálny nervový systém - mozog a miechu, patrí medzi autoimunitné. Nadmerne aktívny imunitný systém pri nej bojuje s telom. Útočí na obaly nervových vlákien a poškodzuje ich.
V súčasnosti neexistujú lieky, ktoré by dokázali ochorenie navždy vyliečiť. Dokážu však účinne kontrolovať a spomaľovať priebeh ochorenia.

K jej diagnostike prichádza ako v detskom, tak i pokročilom veku. K najúčinnejším spôsobom ako ju liečiť patrí biologická liečba, ako prevencia môže slúžiť aj bežne dostupný vitamín.
Otvorili ambulanciu pre sklerózu multiplex
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch otvorila na svojej neurologickej klinike novú ambulanciu pre roztrúsenú sklerózu multiplex.
Využívať ju chce aj na liečbu ďalších, takzvaných, demyelinizačných a autoimunitných ochorení.
Cieľom liečby je zredukovať počet akútnych vzplanutí a znížiť mieru zneschopnenia.
"Dôležitá je anamnéza, základné neurologické vyšetrenie, vyšetrenie zrakových evokovaných potenciálov, vyšetrenie magnetickou rezonanciou mozgu a miechy a vyšetrenie likvoru. Liečbu treba začať včas, vtedy je možné ju spomaliť," uviedla nemocnica.
Kedy by mal človek navštíviť neurológa?
Pri všetkých nešpecifických ťažkostiach.
Hlavne pri zrakových poruchách, pocitoch tŕpnutia, slabosti, strate energie, malátnosti, sexuálnych a sfinkterových ťažkostiach.
Koľko ľudí na Slovensku trpí sklerózou multiplex? Pribúdajú?
Na Slovensku nemáme presné epidemiologické dáta o incidencii a prevalencii ochorenia. No počet pacientov sa odhaduje na približne tých osemtisíc.
Počet pacientov rastie aj vďaka lepšej a dostupnejšej diagnostike tohto ochorenia v porovnaní s minulosťou.
V akom veku si ľudia najčastejšie vypočujú túto diagnózu?
Najčastejšie je diagnostikovaná medzi 20. až 40. rokom života. No prvýkrát sa môže prejaviť ako v detskom veku, tak i po päťdesiatke.
V rozhovore sa dozviete aj:
- Či je možné dosiahnuť stav, keď si môže byť človek istý, že sa mu zdravotný stav zhoršovať nebude,
- akou liečbou sa dá dospieť k dlhodobému zmierneniu až vymiznutiu príznakov,
- ako vyzerá biologická liečba,
- aké faktory môžu ovplyvniť vypuknutie sklerózy multiplex,
- ktorý vitamín pomáha predchádzať vzniku ochorenia,
- v ktorých častiach sveta sa vyskytuje najčastejšie, kde iba zriedkavo a prečo,
- ako môže pacientovi so sklerózou multiplex pomôcť psycholiečba.
V dôsledku čoho sa u človeka choroba vyvinie? Predispozície? Dedičnosť?
Presná príčina ochorenia nie je známa. Predpokladá sa, že v určitom momente sa spustí zápalový proces, v ktorom hrajú dôležitú úlohu bunky imunitného systému. Tie začnú útočiť a poškodzovať telu vlastné štruktúry v mozgu a v mieche.