NESVADY. Po levickom, senickom, popradskom, trnavskom, seneckom okrese a Bratislave sa vírus vtáčej chrípky opäť potvrdil v okrese Komárno. Tento rok ide už o druhý prípad.
Ochorenie tentoraz identifikovali u 27 uhynutých labutí pri kanále v Nesvadoch. Okolo mesta vyhranili trojkilometrovú infekčnú zónu.
Desiatky tisíc kusov už zlikvidovali
Koncom januára zasiahla vtáčia chrípka komerčný chov nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno.
Na farme Nový Pavol potvrdili vírus vysoko patogénneho kmeňa. Už 26. januára tam uhynulo 150 kurčiat. Minulý týždeň farma ukončila likvidáciu 40-tisíc kusov hydiny.

Len niekoľko sto metrov vzdialený druhý chov s 200-tisíc kusmi hydiny stále monitorujú. Potvrdil to Oskar Slivka, riaditeľ regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Komárno. Odobrané vzorky sú v laboratóriu.
Prenosná je aj na človeka
Potvrdený subtyp vírusu H5N1 v Zlatnej na Ostrove je jedným z mála typov, ktoré sú prenosné na človeka.
Hrozí to najmä pri kontakte s infikovanou hydinou a pri jej spracovaní. Svetové štatistiky hovoria v prípade ľudskej populácie o vyše 50-percentnej úmrtnosti.
Prejavuje sa silným zápalom pľúc a zlyhávaním viacerých orgánov. Celkovo sa vo svete týmto typom vtáčej chrípky nakazilo približne 850 ľudí, z ktorých polovica nákaze podľahla.
Príznaky vtáčej chrípky
Hlavnými príznakmi sú pri vtáčej chrípke strata plachosti, znížená aktivita a pokles, až zastavenie príjmu krmiva. Postihnuté vtáky sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá a zastavuje sa ich znáška.

V priebehu rokov 2003 až 2023 evidovala Svetová zdravotnícka organizácia 882 prípadov z 23 krajín, keď sa vírusom H5N1 nakazil človek. Až 461 z nich skončilo smrťou nakazeného. Vo viac ako štvrtine prípadov ide o krajiny juhovýchodnej Ázie.
Pred dvomi rokmi zúrila vtáčia chrípka vo veľkom v Ázii a Európe. V priebehu niekoľkých mesiacov objavili jej ohniská v 15 krajinách. Najhoršiu situáciu hlásili v Taliansku, kde zaznamenali až 285 ohnísk, ktoré zasiahli štyri miliónov kusov hydiny.

Treba zamedziť kontaktu
Regionálna veterinárna a potravinová správa nakázala vykonať niekoľko opatrení, vrátane súpisu všetkých chovov hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí na území mesta. Týkajú sa iba Nesvád.
"V prípade nákazy voľne žijúcich vtákov sa stanovuje trojkilometrová infekčná zóna," ozrejmil Oskar Slivka. Ak ide o domáce chovy, reštrikčná zóna je desať kilometrov.
Chovatelia tak musia spraviť do 14. februára telefonicky na čísle 035/3218115 alebo mailom na adresu anita.kelemenova@nesvady.sk, prípadne priamo na mestskom úrade.

Zabezpečiť tiež musia zvýšenú biologickú bezpečnosť, vrátane dezinfekcie pri vstupoch a východoch z priestorov, v ktorých sa chová hydina a iné vtáky.
Zároveň treba zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi, hlavne s vodnými druhmi.
Voda na napájanie chovaného vtáctva nesmie byť z povrchovej vody prístupnej voľne žijúcemu vtáctvu.
Akékoľvek príznaky vtáčej chrípky musia hlásiť regionálnej potravinovej a veterinárnej správe v Komárne. Pozor treba dať na príjem krmiva a vody (pokles o viac ako 20 percent), produkciu vajec (pokles o viac ako päť percent trvajúci dlhšie ako dva dni) a týždennú úmrtnosť chovaného vtáctva (viac ako tri percentá).
