Môže byť predzvesťou vážneho ochorenia. Za tŕpnutím končatín nemusia byť len hodiny pri počítači

Nervový systém vážne zasahuje aj alkohol.

Neurologička Anna Farkašová.Neurologička Anna Farkašová. (Zdroj: FNsP Nové Zámky)

Nepríjemné "mravenčenie" či tŕpnutie končatín nemusí byť len výsledkom dlhých hodín pri počítači či namáhavej manuálnej práce. Signalizovať môže aj vážnu chorobu. Ľudia ho aj napriek tomu často podceňujú.

Pomôcť môže zmena životného štýlu a prestávky v práci, odborníci však zdôrazňujú prevenciu a návštevu lekára. Pripomínajú, že "čas je mozog".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Doma už ťažko odstránime vzniknutý problém. Skôr by sme sa mali venovať prevencii," prezrádza neurologička Anna Farkašová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky. V rámci prevencie odporúča jogu či pilates.

SkryťVypnúť reklamu

Za tŕpnutie končatín môžu zmeny v nervovom systéme človeka. Ten zásadne ovplyvňuje aj na Slovensku mimoriadne obľúbený alkohol.

Prečítajte si aj Dostanú peniaze od štátu za víchricu. Obci fakturovala aj firma starostovho syna. Ešte pred tým, než víchrica udrela Čítajte 

"Alkohol má toxický vplyv na centrálny i periférny nervový systém. V prípade jednorazového požitia, keď je človek opitý, prichádzajú príznaky poškodenia mozočka. V prípade pravidelného užívania alkoholu ubúdajú mozgové bunky, dochádza k stenčeniu mozgovej kôry a mozočka. V tomto prípade sú zmeny trvalé, môžu spôsobiť poruchy chôdze a poruchy kognitívnych funkcií až demenciu," upozorňuje v rozhovore Farkašová.

Čo môže tŕpnutie končatín vyvolať?

Vyvoláva ho poškodenie alebo podráždenie nervového systému. V prípade centrálneho nervového systému je to poškodenie alebo podráždenie hlavnej motorickej nervovej dráhy, tzv. pyramídovej dráhy, postihnutie štruktúry medzimozgu zvaného thalamus.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem tŕpnutia môže byť spojené aj so zvláštnym pocitom bolesti. V prípade periférneho nervového systému je to útlak nervových koreňov vystupujúcich z miechy alebo útlak a podráždenie samotných periférnych nervov končatín.

Prispieva k tŕpnutiu končatín aj dnešný sedavý spôsob života, často dlhé hodiny pri počítači? Prípadne aj veľa manuálnej práce, napríklad vo fabrikách?

Jednoznačne áno. Dlhé hodiny strávené pred počítačom vedú najprv k funkčným poruchám šijového a krčného svalstva. Následne môžu prejsť k poškodeniu medzistavcových platničiek.

Prečítajte si aj Odkaz Slovákov z Paríža: Ficova pravda o vojne na Ukrajine je relatívna Čítajte 

Dôjde tak k zmenšeniu priestoru medzi dvomi stavcami. Na malých kĺboch prichádza k zmenám, vznikajú kompenzačné výrastky, telo sa snaží zväčšiť povrch kosti. To vedie k útlaku nervových koreňov.

Tiež môžu vzniknúť úžinové syndrómy na rukách. Vtedy sa nerv stlačí medzi kostné alebo svalové štruktúry. Môžu k nim, ale aj k poškodeniu krčnej chrbtice, viesť jednostranné zaťaženie pri manuálnej práci, manipulácia s malými predmetmi, ale aj záťaž váhou či kmitaním. Týka sa to napríklad pracovníkov so vzduchovým kladivom.

SkryťVypnúť reklamu

Na aké ochorenia môže tŕpnutie končatín poukazovať?

Z chorôb centrálneho nervového systému je to najčastejšie cievna mozgová príhoda. V 85 percentách prípadov sa preukazuje ako mozgový infarkt, teda nedokrvenie určitej časti mozgu, v zriedkavejších prípadoch miechy, upchatím tepny vyživujúcej danú oblasť.

Menej často sa tŕpnutie objavuje aj pri krvácavej náhlej cievnej príhode.

Takisto môže byť príznakom sklerózy multiplex, teda roztrúsenej sklerózy či nádorového ochorenia. Vyskytuje sa rámci myelopathie, teda poškodenia miechy.

Pri periférnom nervovom systéme ide najčastejšie o radikulárne syndrómy krčnej alebo driekovej chrbtice, menej často hrudnej chrbtice.

Nervové korene utláčajú a poškodzujú vysunuté časti poškodenej medzistavcovej platničky, kostné výrastky alebo posunutý stavec.

V rámci lokálneho tŕpnutia končatinových nervov ide najčastejšie o tzv. úžinové syndrómy.

Vtedy sa nerv stlačí medzi kostné alebo svalové štruktúry. Najznámejší prípad je syndróm karpálneho tunela. Utláčaný je pri ňom nervus medianus zodpovedný za množstvo jemných pohybov v rukách.

Poškodenie nervových zakončení je polyneuropatia, ktorá má najčastejšie metabolický pôvod.

Najznámejší prípad je polyneuropatia ľudí s cukrovkou. Môže sa vyskytnúť aj u kriticky chorých ľudí, u onkologických pacientov. Spôsobiť ju môžu aj vonkajšie toxické faktory, v našich končinách je to vo väčšej miere alkohol.

Tŕpnutie viacerých končatín tzv. rukavicového alebo ponožkovitého typu, zdola nahor, so svalovou slabosťou, obojstranným poškodením tvárového nervu či problémami s prehĺtaním, môže signalizovať Guillan-Barrého syndróm. Patrí k autoimunitným poškodeniam periférneho nervového systému.

Spazmofilná tetánia často spôsobuje dramatické príznaky ako tŕpnutie až vykrúcanie končatín, tŕpnutie tváre, jazyka. Je dôsledkom zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a poruchy bikarbonátovej rovnováhy benígneho charakteru.

Prečítajte si aj Pozdrav z Budapešti: Nemáme ho už dosť? Fica a jeho bandu už raz zmietol hnev protestov Čítajte 

Ako utlačenie nervov odstrániť, trebárs aj svojpomocne doma?

Doma už ťažko odstránime vzniknutý problém. Skôr by sme sa mali venovať prevencii. Vhodná je joga a pilates.

V rámci domácej liečby má najväčší význam fyzioterapia. Pod vedením skúseného, špecializovaného fyzioterapeuta sa pacient naučí vhodné cviky, ktoré bude praktizovať aj v domácom prostredí.

Postupy a možnosti závisia aj od toho, čo je príčinou stavu. Vážne a akútne stavy, najmä poškodenie v oblasti centrálnej nervovej sústavy, ako náhla cievna mozgová príhoda, vyžadujú lekárske ošetrenie.

V prípade neakútnych stavov, poškodení nervových koreňov, periférnych nervov, pomáhajú často zmierniť stav už len lieky, preliečenie infúziami, liečivá na neuropatickú bolesť (najznámejší je pregabalín), ale aj fyzioterapia a operačné metódy.

V prípade periférneho poškodenia, najmä ak ide o zmeny na chrbtici, je dôležité ešte pred operačným riešením vyskúšať všetky možnosti konzervatívnej terapie, až na závažné výnimky.

Je potrebné aby sa ľudia venovali relaxácii rúk a nôh? Ako to môže spraviť človek, napríklad doma, ak nechce navštíviť masážny salón, prípadne nemá prostriedky, aby pravidelne chodil na masáž?

Masáž môže poškodenie stavcov a medzistavcových platničiek, najmä v krčnej oblasti, zhoršovať.

V prípade radikulárnych úžinových syndrómov platí, že pomáhajú napríklad prestávky, cvičenie pri dlhej práci s počítačom. Vhodné je aj zabezpečenie podmienok pre manuálne pracujúcich.

Dôležitá je správna technika dvíhania bremien a vhodné športy podľa telesnej stavby dotyčného.

Máte skúsenosti, že ľudia tŕpnutie podceňujú a idú k lekárovi až keď je neskoro?

Áno, v prípade akútnych stavov, najčastejšie pri cievnej mozgovej príhode, kde je kauzálna liečba limitovaná. V poslednej dobe sa už zvyšuje uvedomelosť, vďaka osvete, napríklad reklamám, letákom s mottom čas je mozog.

Aké vyšetrenia lekár v takom prípade robí?

Základom stanovenia každej diagnózy je anamnéza, teda získavanie údajov o ochorení pomocou rozhovoru. Lekár potrebuje informácie o príznakoch ochorenia, odkedy trvá, čo presne pacient pociťuje.

Zisťuje sa, na čo sa pacient chronicky lieči, aké lieky berie, aké alergie má, či fajčí, pije, či sa vyskytli v jeho rodine podobné ochorenia, či môže byť za príznakmi záťaž v rámci jeho profesie.

Druhým základným krokom je fyzikálne vyšetrenie. Pacienta de facto vyšetríme aj celkovo a zistí sa jeho neurologický status.

Nasledujú pomocné vyšetrovacie metódy ako laboratórny rozbor krvi a moču, zobrazovacie vyšetrovacie metódy, ako prvá voľba v prípade podozrenia porúch cntrálneho nervového systému. Najčastejšie ide o CT mozgu, v prípade podozrenia na akútnu cievnu mozgovú sa doplní CT – angiografia, eventuálne i CT - perfúzia.

Ďalšie dôležité vyšetrenie je magnetická rezonancia (MR vyšetrenie). Môže byť aj prvou voľbou alebo môže nasledovať po CT vyšetrení, pokiaľ to neodhalilo príčinu pacientovho stavu.

Možno ho zamerať na mozog i na mozgové cievy. Vieme doplniť duplexné ultrasonografické vyšetrenie veľkých tepien vedúce do mozgu, do karoticko-vertebrálneho riečiska. Takisto môžeme zobraziť vnútromozgové cievy transkraniálnym Dopplerom.

Pri cievnej mozgovej príhode je vhodné EKG Holterom vyšetriť i srdce, ido o Echokardiografiu.

V rámci MR vyšetrenia na sklerózu multiplex sa sníma mozog i krčná miecha. Niekedy je nutné vyšetrenie mozgovo-miešneho moku. Pri podozrení na myelopathiu a pri periférnych poškodeniach robíme tiež MR vyšetrenie rôznych častí chrbtice alebo nervových pletencov.

Elektromyografia pomáha okrem potvrdenia poškodenia nervu alebo svalu odhaliť aj typ poškodenia. Vhodná je pri úžinových syndrómoch, radikulárnom zániku a polyneuropatiach. Neoddeliteľnou súčasťou je aj logopedické, psychologické a fyziatrické vyšetrenie.

Prečítajte si aj Akoby som ja bol riaditeľ nemocnice, pretože som v nej dvakrát ležal, odkazuje ministerke režisér Lupták Čítajte 

Spôsobuje tŕpnutie aj nezdravá strava alebo alkohol či fajčenie?

V rámci prevencie chorôb centrálneho nervového systému platia všeobecné pravidlá - podľa možnosti je to znižovanie stresu, redukcia váhy, vyhýbanie sa mastným alebo iným nezdravím jedlám, alkoholu, fajčeniu, udržiavanie krvného tlaku v prijateľných medziach.

V prípade príznakov nepravidelného srdcového tepu treba vyhľadať kardiológa. Fibrilácia predsiení je totiž jedna z častých príčin náhlej cievnej mozgovej príhody. Nepravidelné ´chvejúce´ pohyby vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré sa dostávajú do tepien a upchávajú ich. V tomto prípade sú potrebné prípravky na riedenie krvi.

Nezdravá strava môže viesť k ochoreniam, ako náhla cievna mozgová príhoda, cukrovka a následná diabetická polyneuropatia.

Fajčenie upcháva stredne veľké artérie v nohách a spolu s polyneuropatiou spôsobuje kŕčovité bolesti. Tiež je rizikovým faktorom náhlej cievnej mozgovej príhody.

Alkohol má toxický vplyv na centrálny i periférny nervový systém. V prípade jednorazového požitia, keď je človek opitý, vznikajú príznaky poškodenia mozočka. Sú prechodné a nezanechávajú za sebou štrukturálnu léziu.

V prípade pravidelného užívania alkoholu dôjde k ubúdaniu mozgových buniek, k stenčeniu, teda atrofiii mozgovej kôry a k atrofii mozočka. V tomto prípade sú zmeny trvalé, môžu spôsobiť poruchy chôdze a poruchy kognitívnych funkcií až demenciu.

V prípade alkoholizmu sa pri poškodení periférnej nervovej sústavy vyskytuje periférna polynuropatia. Je distálna, axonálna, okrem tŕpnutia spôsobuje zvýšenie prahu pre vibračnú citlivosť a zhoršuje chôdzu.

V prípade alkoholového poškodenia nervového systému sa v rámci liečby podáva vitamín B1 – tiamín.

Ako sa dá tŕpnutie končatín liečiť a predchádzať mu? Pomáhajú napríklad vitamíny alebo určitý typ stravy?

Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Poznáme kauzálnu a symptomatickú liečbu.

Kauzálna liečba znamená odstránenie príčiny, napríklad odstránenie nádoru, krvného výronu, zmiernenie mozgového opuchu, odstránenie, rozpustenie alebo odstránenie krvnej zrazeniny.

Niekedy nie je možné odstrániť príčinu. Napríklad ložisko nedokrvenia alebo krvácania sa hojí jazvou, demyelinizačné ložiská pri skleróze multiplex ostávajú na mozgu.

Vtedy podávame liečbu v rámci sekundárnej prevencie. Ide napríklad o antiagreganciá, tie zabránia zhlukovaniu krvných doštičiek a znižujú šancu na ďalšiu cievnu mozgovú príhodu. Využívajú sa aj antikogulanciá riediace krv, preparáty modulujúce imunitný systém, napríklad interferón beta, monoklonálne protilátky slúžiace na zastavenie demyelinizačného procesu, aby nevznikali ďalšie ložiská a klinické ataky.

A ako vyzerá symptomatická liečba?

V jej prípade ide o zmiernenie príznakov, napríklad odstránením neuropatickej bolesti, analgetikami na bolesť hlavy, kortikoterapiou na zmiernenie atakov sklerózy multiplex.

V rámci periférnej nervovej sústavy sa kauzálna liečba robí operačne. Používa sa ešte ozonoterapia a semiinvazívne ošetrenie nervových koreňov perkutánne cestou neurochirurgov. Ešte sem môžeme priradiť aj kortikoterapiu zmierňujúcu opuch nervového koreňa a do istej miery fyzioterapiu.

Využíva sa liečba neuopatickej bolesti pregabalinom alebo gabapentinom, aplikáciou vitamínu B, kompenzáciou metabolickej choroby.

Treba si ale pripomenúť, že niekedy dokáže symptomatická liečba zabezpečiť vhodnú kvalitu života, bez klinických prejavov alebo len s miernymi klinickými prejavmi, bez vystavenia pacienta rizikám invazívnych liečebných metód.

Pri tetánii je dôležitá náhrada minerálov horčíka a vápnika a predídenie hyperventilácii pri strese.

Platí, že končatiny tŕpnu častejšie a intenzívnejšie postupom veku? Alebo tam nie je súvislosť?

Toto tvrdenie môže byť, ale ani nemusí byť pravdou. Vo všeobecnosti sa so stúpajúcim vekom zvyšuje i počet rôznych ochorení. Naopak, niektoré choroby ako napríklad skleróza multiplex sa prejavujú v mladom veku.

Spazmofilná tetánia je síce nepríjemným, ale benígnym problémom mladého veku, bez organického poškodenia organizmu. Miera príznakov závisí od stupňa poškodenia.

Alkohol

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 327
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 164
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 745
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 543
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 230
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 715
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 351
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 077
  1. Milan Buno: Zlyháva, zabúda, padá, rozbíja veci...napriek tomu sa nevzdáva! | 7 knižných tipov
  2. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  3. Ivan Mlynár: Robert Fico - „ Vy hlupáci, ešte ste nezistili, že keď sa pohoršujete nad každým ďalším mojim svinstvom, je vám to už dávno k ničomu ? “
  4. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  5. Jakub Cipko: Môžeš sa tváriť ako sociálny demokrat, ale komunistu zo seba nedostaneš..
  6. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  7. Rado Surovka: Zastavme ich bratia
  8. Štefan Šturdzík: Ďakujeme KUCO !!!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 23 001
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 642
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 004
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 703
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 633
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 217
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 345
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák! 4 407
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Zlyháva, zabúda, padá, rozbíja veci...napriek tomu sa nevzdáva! | 7 knižných tipov
  2. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  3. Ivan Mlynár: Robert Fico - „ Vy hlupáci, ešte ste nezistili, že keď sa pohoršujete nad každým ďalším mojim svinstvom, je vám to už dávno k ničomu ? “
  4. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  5. Jakub Cipko: Môžeš sa tváriť ako sociálny demokrat, ale komunistu zo seba nedostaneš..
  6. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  7. Rado Surovka: Zastavme ich bratia
  8. Štefan Šturdzík: Ďakujeme KUCO !!!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 23 001
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 642
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 004
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 703
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 633
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 217
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 345
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák! 4 407
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu