KOMJATICE. V Komjaticiach, kúsok od Nových Zámkov, otvorili v pondelok 29. januára prvú autonómnu mobilnú stanicu záchrannej zdravotnej služby.
Je súčasťou projektu mobilných staníc AMoS od Záchrannej služby ZaMED, ktorá prevádzkuje v šiestich okresoch 22 ambulancií.
Stanica v Komjaticiach patrí pod celoštátnu sieť záchraniek. Na Slovensku je ich 321.
Posádka zdravotníkov sa v nej zdržiava medzi výjazdmi k pacientom. Zložená je z viacerých modulov, každý má svoje určenie. Dokáže sa tak prispôsobiť počtu záchranárov a typu posádky pôsobiacej v lokalite.
V prípade potreby je možné ju rozobrať a presunúť na iné miesto do 48 hodín.
Mobilné záchranné stanice majú eliminovať problémy s nedostupnosťou vhodných priestorov v niektorých obciach. Cieľom je aj skrátiť dojazdové časy záchranárov a zlepšiť dostupnú zdravotnú starostlivosť.
V Komjaticiach skráti dojazd k pacientovi aj vďaka presunu k hlavnej ceste. Výjazdy zo starej stanice záchranárom často komplikovalo aj železničné priecestie.

V roku 2022 absolvovali záchranári v Nitrianskom kraji niečo málo cez 60-tisíc výjazdov.
Priemerný čas dojazdu záchranky, bez ohľadu na to, či išlo o posádku so záchranárom alebo lekárom, bol 23 minút.
V článku sa dočítate aj:
- Čo je súčasťou mobilnej záchrannej stanice,
- koľko stála a akým spôsobom šetrí náklady na prevádzku,
- či a za akých predpokladov plánujú stavať ďalšie mobilné stanice ,
- ako vidia prínos novej mobilnej stanice záchranári,
- ako hodnotí tento koncept riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Autori projektu hovoria aj o lepších pracovných podmienkach pre záchranárov a lekárov a tiež šetrenie životného prostredia.
"Stanica v Komjaticiach rozhodne nebude jediná mobilná stanica na Slovensku. Aj z reakcií záchranárov vidíme, že oceňujú jej benefity. Rozrobené máme už aj ďalšie takéto stanice," prezradil Matej Polák, riaditeľ ZaMED-u.
Ďalším plusom je podľa neho cena takýchto staníc.