NOVÉ ZÁMKY. V Nových Zámkoch sa vo štvrtok 25. januára niečo cez sto ľudí pripojilo k celoštátnej iniciatíve proti vláde Roberta Fica. Občiansky protest sa konal na Hlavnom námestí.
"Bojíme sa, že vládny valec pôjde ďalej," zaznelo z mikrofónu.
Niektorí držali v rukách transparenty s heslami ako "Nenecháme Slovensko znovu uniesť", "Aj Novozámčania sú nas...vytočení" či "Nemôžete všetko."
"Už sa nedalo viac prizerať tomu, čo sa dnes na Slovensku deje. Sme jedno z väčších okresných miest, napriek tomu sa tu žiadne takéto stretnutia nekonali," vysvetlil zvolávateľ zhromaždenia Jozef Pirohár.
Prekáža mu smerovanie krajiny pod jej súčasným vedením.
"Vidím tam určitý vzorec, ktorým sa čelní predstavitelia snažia Slovensko zviesť z cesty právneho štátu. Vydávame sa maďarskou cestou. Naopak, v Poľsku po rokoch ´autoritárskej´ vlády Kaczyńskeho svitlo svetlo nádeje po nástupe Donalda Tuska."
Bojí sa, že to je len začiatok nepeknej budúcnosti.

"V prvom rade ide o to, postarať sa o svojich ľudí, aby neboli stíhaní. Nasleduje zrušenie špeciálnej prokuratúry. Súčasní lídri si postupne budú chcieť uzurpovať celú moc."
Ako ďalšiu hrozbu vidí rozdelenie verejnoprávnej televízie a rozhlasu a ich ovládnutie: "Nie som si istý, že táto inštitúcia je silná tak, ako v Čechách, kde sa dokázala ubrániť."
Varuje aj pred zmenou trestného systému. "Zmena trestného práva bola potrebná, no obávam sa, že to opäť bude len v prospech úzkeho kruhu vyvolených. To už otriasa demokraciou. Domnievam sa, že Robert Fico sa dnes snaží naprávať ´chyby´ z minulosti, keď sa mu nepodarilo zmeniť volebný systém či ovládnutie médií, aby sa zabetónoval pri moci," varuje.

Rozdeliť a vládnuť
Pirohár pripomína, že čím ďalej, tým bude viac potrebné, aby ľudia pokojným spôsobom presvedčili zákonodarcov zasiahnuť.
Ako problém vidí aj spôsob komunikácie vládnych predstaviteľov.
"Vyvolávajú medzi ľuďmi rozbroje. To je ideálna cesta k totálnemu prevzatiu moci. Tobôž, keď sme malá krajina a brána do Európskej únie."

Alibizmus na oboch stranách
Miesto zdôvodnenia svojich krokov a jasných odpovedí politici často ukazujú na opačný názorový tábor: "Veď pozrite sa na nich..."
"Je to taký istý alibizmus, ako keď v súvislosti s vojnou na Ukrajine dnes argumentujú bombardovaním Juhoslávie. Budeme preto teraz legitimizovať všetko?" pýtal sa Novozámčan Ľuboš.
"Veľmi ma hnevá, že spoločnosť je tak rozdelená. Činy politikov rozdelili aj rodiny, ktoré sa spolu nerozprávajú," dodal.
Podobne to vidí Pirohár. "Ešte horšie je, že ich priaznivci toto správanie preberajú. Žiaľ, ako národ máme tendenciu utiekať sa k silným vodcovským typom. Na druhej strane, buduje sa tu aj celkom silný opačný pohľad na svet. Pravda je, že voľby nedopadli až tak katastrofálne, ako sa to teraz kryštalizuje."
