NOVÉ ZÁMKY. Futbalisti FKM Nové Zámky zimujú na špici štvrtoligovej tabuľky, tri body pred dvojicou prenasledovateľov z Bolerázu a Gabčíkova. O tom, že to s návratom do tretej ligy myslia vážne, svedčia aj nové posily.
Najzvučnejším menom je dozaista skúsený, 33-ročný útočník Matúš Paukner, od ktorého sa na jar očakávajú góly.

Jeho futbalová kariéra je spätá predovšetkým s FC Nitra, v ktorom ako päťročný začínal a vydržal tam do svojich dvadsiatich štyroch rokov.
Z Nitry sa prvýkrát dostal do zahraničia, konkrétne Maďarska, kde okúsil najvyššiu súťaž v mužstve Békéscsabi. Nasledovali Spartak Trnava, hosťovanie v ŠFK Sereď.
Odtiaľ smerovali jeho kroky do Rakúska, kde pôsobil až dodnes celkovo sedem rokov. Hral v štyroch kluboch druhú aj tretiu najvyššiu súťaž. Začínal v SV Horn, neskôr to boli Wiener Neustadt, Bruck an der Leitha a naposledy SC Neusiedl am See.
Matúšovi sa strelecky v Rakúsku darilo, môže sa popýšiť aj titulom najlepšieho strelca súťaže. Porozprávali sme sa s ním pred jedným z tréningov Novozámčanov.
V článku sa dozviete
- čo zavážilo, že Matúš Paukner prijal ponuku Nových Zámkov,
- čo závažného sa stalo v jeho osobnom živote,
- k akej súťaži u nás prirovnal tretiu ligy v Rakúsku,
- či fungujú aj v Rakúsku menšie mestá a dediny vo vyšších súťažiach,
- ako sa zatiaľ páči Matúšovi v Nových Zámkoch,
- čo hovorí o nových spoluhráčoch,
- ako videl doterajšie dva prípravné zápasy svojho nového mužstva,
- čo ho bude motivovať v pre neho nezvyčajnej súťaži
Ako sa to vlastne celé zomlelo, že ste sa stali hráčom Nových Zámkov?
Zodpovedný je za to hlavne tréner mužstva Marián Süttő, ktorý ma počas kariéry niekoľkokrát viedol. Navzájom sa dokonale poznáme.
O vás sa v Nových Zámkoch šepkalo už pred začiatkom nového súťažného ročníka 2023/2024. Prečo sa váš príchod zrealizoval až teraz?
Až teraz všetky okolnosti sadli tak, ako mali a tak som tu.
Môžete byť konkrétnejší?
Týkajú sa najmä môjho osobného života. Myslím už na svoju budúcnosť po futbale a tak som začal podnikať.
Cestovať päťkrát za týždeň do Rakúska a späť by som už za aktuálnej mojej situácie časovo nestíhal. Podmienky som mal v Rakúsku samozrejme lepšie, profesionálnu zmluvu, štrnásťkrát výplatu, ale podnikanie a môj osobný život mali tentokrát väčšiu váhu.

Aká je úroveň tretej ligy v Rakúsku?
Porovnal by som ju s druhou ligou na Slovensku.
U nás sú dnes mestečká a dediny, kde sa hrá futbal na vysokej úrovni a naopak, niektoré bývalé futbalové bašty sú v pozadí, resp. aj zanikajú. Stretli ste sa s podobným javom aj v Rakúsku?
Ale áno. Aj tam je mnoho prípadov, kde majú silného lokálneho sponzora a aj malé mestečká dokážu účinkovať vo vyšších súťažiach.

Aj na základe spomínaného nepovažujete svoj príchod do Nových Zámkov za spiatočnícky vo svojej kariére?
Rozhodne nie. Sám som zvedavý na úroveň IV. ligy. Máme jasný cieľ, takže bude o čo hrať každý víkend. Už teraz sa na to veľmi teším.
Ako sa zatiaľ v Nových Zámkoch cítite? Poznali ste predtým niektorých hráčov?
Cítim sa tu zatiaľ naozaj veľmi dobre, nie je žiadny problém. Z hráčov som osobne poznal viacerých. Maťašovský, Hambálek, Košťál, Obert, takže hneď bola v kabíne výborná nálada.
Góly ste dávali aj vo vyššej súťaži, v zahraničí. Čakajú sa od od vás aj v Nových Zámkoch. Ako to vidíte?
V tretej rakúskej lige sa mi podarilo byť tri sezóny po sebe kráľom strelcov. Dúfam, že aj aj v Nových Zámkoch budem napĺňať to, kvôli čomu ma angažovali. Strieľať góly a pomôcť tak klubu naplniť stanovený cieľ.
Odohrali ste zatiaľ dva prípravné zápasy. Oba ste vysoko prehrali, na čo sa v príprave až tak nehľadí. Čo by ste povedali k týmto zápasom?
Áno. Tieto dva zápasy nám výsledkovo nevyšli, malo to viacero príčin. Netreba si z toho však robiť ťažkú hlavu a ani príliš sa do toho vŕtať. Dôležité obdobie nás ešte len čaká.

Ako sa vám pozdáva mužstvo, ktorého jednoznačným cieľom je postup?
Som príjemne prekvapený z prístupu každého hráča k tréningom. Vidieť, že všetci majú v hlave to, o čo sa ide nasledujúci polrok hrať. Ak to dokážeme preniesť aj do zápasov, verím v úspešný záver sezóny.
Tretia liga by však nemala byť pre Nové Zámky konečnou. Túžite si vy osobne zahrať ešte vyššiu súťaž, trebárs aj v Nových Zámkoch?
Aj to, aké sú ciele klubu ma presvedčilo o tom, aby som prikývol na ponuku FKM. Áno, motivujú ma vízie klubu a nebojím sa povedať, že toto leto ja osobne nič iné ako postup neberiem.