PODHÁJSKA. Na kompenzáciu škôd spôsobených minuloročnou veternou smršťou dostane obec Podhájska od štátu 18 887 eur.
Tlačový odbor ministerstva vnútra potvrdil, že sumu zaplatila obec za "úlohy a opatrenia civilnej ochrany". Vyplatiť jej ju má do 1. marca tohto roku.
"Opodstatnenosť, správnosť a primeranosť predložených požiadaviek bola verifikovaná okresnými úradmi na základe zákona o civilnej ochrane a vyhlášky ministerstva," informovalo ministerstvo v predloženom materiáli.

Fakturovala aj firma starostovho syna
V okrese Nové Zámky trvala minulý rok mimoriadna situácia od 29. augusta do 4. septembra. Spôsobila ju veterná smršť, ktorá sa prehnala okresom.
Podľa materiálu zverejnenom ministerstvom vnútra mali výdavky na záchranné práce podľa žiadosti obce dosiahnuť práve 18 887 eur.
"Napriek všetkému sme kalamitnú situáciu do siedmich dní zvládli, za čo patrí obrovská vďaka zamestnancom kúpaliska, obecného úradu, občanom obce i dobrovoľníkom s odhodlaním pomôcť, ktorých bolo nečakane veľké množstvo," uviedol starosta Podhájskej Jozef Krajmer v decembrových obecných novinách pri výpočte úspechov od nástupu do funkcie.
Dodávateľov nespomenul.
Obci fakturovala 6 588 eur aj eseročka KRAINTEK, ktorej konateľom je starostov syn, za "Odstraňovanie následkov veternej smršte počas mimoriadnej situácie v obci Podhájska".
Kompenzácia škôd
Pre štrnásť okresných úradov vyčlenila vláda dovedna 311 776 eur. Vykompenzovať majú náklady na záchranné práce počas pätnástich vyhlásených mimoriadnych situácií.
"Cieľom je úhrada výdavkov obcí v dôsledku mimoriadnych udalostí, ktoré nie sú súčasťou ich rozpočtov, keďže tieto mimoriadne udalosti sú náhodného, nepredvídateľného charakteru," priblížilo ministerstvo.
Okrem okresu Nové Zámky pôjdu aj do okresov Banská Štiavnica, Brezno, Čadca, Detva, Humenné, Kežmarok, Levoča, Michalovce, Prešov, Prievidza, Stropkov, Svidník a Trnava.
Samotný starosta je vo firme spoločníkom. Podľa údajov na obecnej stránke prijala obec faktúru č. 556 od firmy už 19. augusta, deväť dní pred tým, než sa veterná smršť prehnala Podhájskou. Faktúra je však zaradená medzi septembrovými.
Pracovali aj na kúpalisku
Kým v prípade faktúry za práce po veternej smršti sa dá predpokladať nutnosť konať rýchlo, v minulosti obec, resp. jej kúpalisko, už dala zakázku priamo tej istej firme starostovho syna. Išlo o takmer pol milióna eur.
Transparency International Slovensko vtedy pripomenula, že ide o problematickú prax.
Zdôrazdnila, že ak išlo o priamu zákazku od obecnej spoločnosti (Termálne Kúpalisko Podhájska - pozn. red.), v ktorej orgánoch pôsobí aj starosta, pre súkromnú firmu starostu, takéto konanie môže byť nepochybne vnímané ako konflikt záujmov.
"V každom prípade, takúto zákazku pre súkromnú spoločnosť starostu možno považovať za veľmi problematickú prax," zhodnotil minulý rok riaditeľ Transparency Michal Piško.

Zákon totiž stanovuje, že obstarávateľ je povinný zabezpečiť, aby vo verejnom obstarávaní nedošlo ku konfliktu záujmov.
Ten by mohol narušiť alebo obmedziť hospodársku súťaž alebo porušiť princíp transparentnosti a princíp rovnakého zaobchádzania.
"V takomto prípade by obecná firma mala byť schopná preukázať, či a akým spôsobom sa s konfliktom záujmu starostu vyrovnala," povedal šéf Transparency.
Smršť zničila veľkú časť areálu
Prudký vietor zničil v noci na utorok 29. augusta 2023 veľkú časť areálu kúpaliska ale i objekty v dedine. Prevrátil aj karavan, v ktorom spala rodina s deťmi. Priamo na kúpalisku dosadol tzv. downburst, rýchlosť vetra dosahovala okolo 150 kilometrov za hodinu.
Kúpalisko museli deň po búrke do odvolania uzavrieť. Na mieste od rána odstraňovali škody ťažké mechanizmy. Priamo v obci boli škody menšie, miestni hovorili o niekoľkých vyvrátených stromov v záhradách a na cintoríne.
Víchrica ničila majetok aj autá, strhla a poškodila najmä strechy domov a garáží, oplotenia, silný dážď zaplavil sklady a pivnice. Poškodené boli i satelitné paraboly či balkónové striešky.
Poisťovňa Uniqa oznámila, že v Podhájskej a jej okolí evidovala 125 hlásení škôd takmer za pol milióna eur.

