NOVÉ ZÁMKY. K významným osobnostiam novozámockej histórie nesporne patrí Ján Thain (15. september 1885 – 17. november 1953).
Narodil sa v obci Semerovo, kde trávil ranú mladosť a kde prišiel prvýkrát do kontaktu s výtvarnými prejavmi ľudovej tvorivosti.
Neskôr sa jeho rodina presťahovala do Nových Zámkov. Tu strávil svoje stredoškolské študentské roky.
Vo svojich štúdiách pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti, kde v roku 1911 získal diplom učiteľa kreslenia.

Po štúdiách sa vrátil do Nových Zámkov, kde pôsobil ako profesor kreslenia na miestnom gymnáziu, na prelome rokov 1912 – 1913 otvoril svoju prvú autorskú výstavu.
Aj v neskoršom období usporadúval rôzne výstavy so zámerom priblížiť návštevníkom prvky ľudovej tvorivosti a históriu mesta Nové Zámky. Ján Thain mal veľký podiel na založení novozámockého múzea. Dnes múzeum v Nových Zámkoch nesie jeho meno.

Pri príležitosti 70. výročia jeho úmrtia usporiadalo Múzeum Jána Thaina a Nitriansky samosprávny kraj spomienkovú slávnosť, ktorá sa uskutočnila v podvečerných hodinách dňa 15. novembra, pri pamätnej tabuli Jána Thaina. Tá je od novembra 2012 umiestnená na čelnej stene múzea.
Na spomienkovej slávnosti sa z rodiny Jána Thaina zúčastnila jeho vnučka Viola Thirringová a pravnuk Balázs Gostonyi. Obaja pricestovali z Budapešti.

Po slávnostnom privítaní účastníkov podujatia Tomášom Biharim, riaditeľom múzea, oboznámila historička Zsuzsanna Varga prítomných so životom a dielom Jána Thaina.
Následne položili vence k pamätnej tabuli riaditelia novozámockých kultúrnych inštitúcií Tomáš Bihari, Vladimíra Malperová a Helena Bohátová, v mene rodiny Jána Thaina položili veniec Viola Thirringoá a Balázs Gosztonyi, za Mesto Nové Zámky poslankyne Mária Malperová a Iveta Kališová. Za Jednotu Dôchodcov na Slovensku Nové Zámky tak spravili Anna Sadloňová a Marietta Habrmanová a za ZŠ Gergelya Czuczora Zoltán Priskin a Gabriela Salgoová.


