V súčasnom futbale, ktorý je už nesmierne rýchly, je úloha rozhodcov čoraz náročnejšia. Na pomoc im už istý čas slúži systém VAR, čiže videorozhodca. Má pomáhať optimalizovať verdikty rozhodcu v zápase, upozorniť ho na situácie, ktoré nepostrehol alebo nevidel správne.
Sú názory, že ide o super systém, ktorý dokáže opraviť chybné rozhodnutia rozhodcu.
Pravdou však je, že aj systém VAR obsluhujú ľudia, teda tvory omylné. Iné názory ho zatracujú, tvrdia, že je futbalu na škodu, že ho ničí.

VAR sa už dnes používa v každom dôležitom zápase na medzinárodnej úrovni, či už klubovej alebo reprezentačnej, ako aj v najvyšších súťažiach takmer na celom svete.
V poslednom období sme však pri sledovaní televíznych futbalových prenosov svedkami mnohých kontroverzných situácií, v ktorých hlavnú úlohu zohráva práve VAR.
V článku sa ďalej dočítate
- Príklady, v ktorých systém VAR ukázal svoju negatívnu tvár,
- kde vidí možnosti odstránenia nedostatkov systému VAR futbalový expert Laco Borbély,
- aký príklad z minulosti uvádza bývalý tréner Anton Dragúň, ktorý by bol systém VAR určite zachytil,
- čo by privítal v druhej lige tréner Mikuláš Radványi,
- aký navrhol zmeniť ofsajdový systém navrhol bývalý tréner Arsenalu Londýn Arsène Wenger,
- kde vidí možnosť , aby bol VAR ešte účinnejší, bývalý reprezentant Kornel Saláta.
Zápas 11. kola kola Premier League, v ktorom Tottenham Hotspur našiel prvého premožiteľa, keď v londýnskom derby prehral s Chelsea 1:4, nazval tréner Spurs Ange Postecoglou chaotickým a „mimo kontroly“.
Jeho tím dohrával s deviatimi hráčmi a systém VAR zasahoval v zápase až päťkrát. Išlo o neuznané góly, vylúčenia, pokutový kop. Postecoglouovi sa nepáčilo, že duel bol neustále prerušovaný a poznačený dlhými minútami čakania na verdikty videorozhodcov.
Zápasy sa takýmto spôsobom predlžujú o dlhé minúty.
Kdeže je už ten magický svet deväťdesiatich minút, ktorý učaroval mnohým fanúšikom futbalu na celom svete. Deväťdesiatka, ako hrací čas vo futbale predsa odjakživa patrila k najpopulárnejšiemu kolektívnemu športu na svete. Niektoré zápasy v dnešnom futbale trvajú takmer sto minút. Z futbalu sa stáva divadlo, v ktorom už hra hier nehrá vždy tú hlavnú rolu.
Systém VAR bol už viackrát na pretrase aj u nás na Slovensku. V zápase 13. kola našej najvyššej súťaže Žilina – Podbrezová bol práve na podnet VARu neuznaný regulárny gól.
Pri takýchto prípadoch sa natíska otázka, či systém skutočne pomáha k optimalizácii vedenia zápasu rozhodcami na ihrisku.