NOVÉ ZÁMKY, LURGAN. Peter a Jana Árendášovci žijú už roky v zhruba 30-tisícovom severoírskom meste Lurgan. V prípade nedávnych parlamentných volieb na Slovensku sa už po niekoľkýkrát rozhodli pre voľbu poštou.
V roku 2020 využilo tento spôsob voľby zo zahraničia 48 925 ľudí. Tentoraz tak spravilo rekordných 58 779 Slovákov, požiadalo o ňu však až 72 993 ľudí.
Podľa ministerstva vnútra vrátilo návratnú obálku 80,5 percenta zaregistrovaných voličov zo 104 štátov.
Podobne ako ďalších 377 Novozámčanov, aj Árendášovci požiadali o možnosť odovzdať svoj hlas poštou. Podľa Petra prebehla hladko, rovnako ako pred tromi rokmi. Už vtedy bol rád, že sa môže zapojiť aj zo zahraničia. Systém považuje za jednoduchý.

Žiadosť vyplnil online. "Zhruba o týždeň neskôr dorazili volebné obálky. Jediný rozdiel bol v tom, že tentoraz sme si museli volebný hárok s konkrétnou stranou vytlačiť," hovorí s tým, že to stálo za pokus o zmenu spoločenských pomerov v jeho vlasti.
Smer určite nie, Matovič sklamal
V tohtoročných predčasných parlamentných voľbách vyhral Ficov Smer. "Ten je pre mňa nesympatickou stranou," hovorí Peter.
Svoj hlas dal Pellegriniho Hlasu. "Viem, že odišiel zo Smeru, ale dal som mu ešte jednu šancu. Dúfam, že sa nedostane na úroveň, na ktorej je u mňa Fico, ktorý rozkradol štát. Je mi jasné, že aj Pellegrini je populista, no myslím, že v Hlase je veľa odborníkov a majú už aj skúsenosti z vládnutia. No keby som bol veľkopodnikateľ, volil by som Sulíka," opisuje svoju voľbu.

Okrem Smeru by za žiadnych okolností nevolil Kotlebovcov. "Matoviča asi tiež nie. Pred tromi rokmi som v ňom videl nádej, že príde k pozitívnej zmene, ale to, čo prišlo v skutočnosti, bola doslova šaškáreň," pripomína.
V Severnom Írsku je vládna situácia stabilnejšia
Po nástupe Matoviča k moci v roku 2020 podľa Petra nastal chaos. "Úplne rozumiem tomu, že prišli zásadné problémy ako pandémia a vojna na Ukrajine. Rast deficitu slovenskej ekonomiky nepripisujem vláde ale celosvetovej kríze. Prišiel by za akejkoľvek vlády. Ale medzi našimi politikmi mali prednosť hádky, vypisovanie statusov na Facebooku. To je smutné a ľudia sa na tom už smejú. Nemal som pocit, že by slovenská vláda riešila skutočné problémy bežných ľudí," vysvetľuje.