NOVÉ ZÁMKY. V roku 2022 sa na Slovensku utopilo 110 ľudí, ročne ich takto príde o život priemerne 120. Ďalším stovkám tragických koncov zabránili plavčíci a záchranári.
Záchranár Robert Kreškóci zo spolku Vodnej záchrannej služby Slovenského červeného kríža (SČK) v Nových Zámkoch potvrdil, že o prácu plavčíka je na juhozápadnom Slovensku záujem.
"Je to všeobecne celkom známa, populárna pozícia a je o ňu relatívne vysoký záujem. Hlavne keď ide o brigádu pre študentov počas leta. Žiaľ, často je mzda plavčíka finančne poddimenzovaná. To od tejto práce odrádza dobrých a skúsených plavcov a zodpovedných záujemcov," vysvetľuje Kreškóci.
Pozrite si aj video:
V legislatíve sú diery
Napriek tomu sú niektorí z plavčíkov reálne nedostatočne vyškolení, môže sa dokonca stať, že u niektorých ide o neplavcov.
Problémom na Slovensku je popri finančnom ohodnotení aj legislatíva. Stále totiž neexistuje zákon, ktorý by definoval kritériá pre plaveckú zručnosť plavčíkov.

Plavčícke oprávnenie vydávajú okrem Červeného kríža aj iné združenia. Preto sa k nemu môžu dostať aj ľudia, ktorí potrebné kritéria nespĺňajú alebo sú dokonca neplavcami.
"Legislatíva v oblasti výkonu práce plavčíka, vodných záchranných služieb alebo získania osvedčenia na výkon tejto práce je na Slovensku, v porovnaní s okolitými štátmi a členskými štátmi v rámci EÚ, relatívne slabá," potvrdzuje Kreškóci s tým, že Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža (VZS SČK) je na Slovensku jediná organizácia, ktorá je členom medzinárodnej organizácie ILS – International Life Saving Federation.

Tá združuje vodné záchranné služby 119 krajín sveta a vydáva medzinárodné štandardy pre vstupné plavecké testy, rozsah a obsah výučby v jednotlivých kurzoch.
"Následne si ich členské organizácie môžu sprísňovať, prípadne obsah a rozsah výučby rozšíriť. No ten štandard musí byť dodržaný," hovorí Kreškóci.