NOVÉ ZÁMKY. "Kým sa nezmenia, ľudia to budú zneužívať. Je mi jasné, že pred voľbami to nie je populárne riešenie. Mala som na pohotovosti napríklad tridsať detí. Z toho asi tri boli skutočne choré, potrebovali lekárske vyšetrenie," hovorí Alena Tamaškovičová, pediatrička a zástupkyňa riaditeľa novozámockej nemocnice pre medicínsky úsek.
"Ostatné prípady by kľudne počkali do zajtra, aby ich vyšetril ich pediater. Ľudia služby na pohotovostiach zneužívajú, rovnako sa zneužíva aj urgent," vysvetľuje.
Zároveň pripomína, že by bolo treba zvýšiť poplatky za vyšetrenie na pohotovosti.
Aktuálne sa zaň platia dve eurá. Ľudia tak radšej prídu večer na pohotovosť, namiesto toho, aby sa cez deň uvoľnili z práce a išli k svojmu pediatrovi.

Z vyššieho poplatku si druhého pediatra nezaplatia
Keď ide dieťa na hospitalizáciu, poplatok sa neplatí, keďže návšteva pohotovosti je v takomto prípade oprávnená.

Vyššie poplatky za návštevu pohotovosti navrhuje aj Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS SLS). Ich úpravu považuje za nevyhnutnú.
Zároveň pripomína, že je omyl, ak si niekto myslí, že lekár si vďaka tomu zaplatí iného pediatra, ktorý jeho službu odslúži.
"Toto vyhlásenie je prinajmenšom naivné, ukazujúce skutočnú neznalosť reality a praxe. Akých ďalších lekárov má osloviť? Nemocničných? V systéme je minimum atestovaných lekárov dostatočne skúsených, aby mohli vykonávať pohotovostnú službu a z nich len zlomok je ochotných do tých služieb ísť," konštatuje SSPPS SLS.
Problémom je podľa združenia aj to, že lekár poskytovateľ nesie plnú zodpovednosť za vykonanú prácu lekára, ktorého si zaplatil.
"Každá chyba alebo zlyhanie je priamou zodpovednosťou tohto poskytovateľa, ktorého štát núti vykonávať služby bez akýchkoľvek výnimiek," pripomínajú pediatri.

Šéf odborárov nesúhlasí s kratšími pohotovosťami
Predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský nesúhlasí so skrátením ordinačných hodín v ambulantných pohotovostných službách (APS) pre deti a dospelých. Zmena podľa neho nepomôže ani pacientom, ani pediatrom a zaťaží nemocnice. Podobný názor zastáva Asociácia nemocníc Slovenska.
"Slovenskí pediatri a obvodní lekári majú obrovské problémy s fungovaním svojich ambulancií, ale potrebujú systémové riešenia," uviedol.
"Skrátenie APS o dve hodiny neomladí našich kolegov v dôchodkovom veku. Detskí pacienti však dnes aj zajtra potrebujú každého jedného primárneho pediatra. Je za hranicou etiky a ľudskosti žiadať a nieto ešte prikazovať takmer tridsiatim pediatrom starším ako 80 rokov chodiť do služieb po náročnej práci v ambulancii," oponuje SSPPS SLS.