NOVÉ ZÁMKY. "Tento problém sa mal riešiť už pred desiatimi rokmi. Systém sa nám zrúti, lekárov len tak nevyčarujeme. Obvody nám začnú padať. Ak sa nič nespraví, bude pre lekárov neúnosné mať aj tritisíc pacientov vo svojom obvode. Hlavne počas chrípkového obdobia nie je v ľudských silách to utiahnuť. Ide už len o to, ako situáciu uregulujeme," predpovedá Tamaškovičová, pediatrička a zástupkyňa riaditeľa novozámockej nemocnice pre medicínsky úsek.
Reaguje tak na hromadné výpovede pediatrov z ambulantných pohotovostných služieb (APS). K 30.júnu ich podali na Slovensku stovky lekárov.
Apelujú pritom na politikov, aby prijali opatrenia na optimalizáciu ich práce a aby sa ich kapacity využívali rozvážne.
Desať výpovedí z APS Nové Zámky
Pridalo sa k nim aj desať pediatrov z detskej pohotovosti v novozámockej nemocnici, pod ktorú patria aj pohotovosti v Šuranoch a Štúrove.

V minulosti boli detské pohotovosti aj priamo v Šuranoch a Štúrove, postupne však zanikli a v roku 2018 prešli pod Nové Zámky.
"Dovtedy boli v Zámkoch na pohotovosti štyri služby a to sme slúžili do rána, na starších kolegov to bolo veľa. Vytvorila sa jedna spoločná APS a lekári zo Štúrova a Šurian prišli slúžiť k nám do Nových Zámkov," vysvetlila novozámocká pediatrička.

Deviatim pediatrom, ktorý dali výpoveď v APS Nové Zámky začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Ak by ich nestiahli, skončili by od 1. septembra, desiaty pediater by skončil 1. októbra.
"Sú medzi nimi aj mladí kolegovia. Tí sa zrejme do protestu zapojili z princípu. No je medzi nimi aj 70-ročná kolegyňa, ktorá toho už má dosť. V januári chce so svojím obvodom skončiť. Jej pacientov bude treba prerozdeliť medzi iných lekárov," prezradila Tamaškovičová.
V článku sa dočítate aj:
- ako by sa mal podľa pediatričky z Nových Zámkov systém fungovať, aby boli detské pohotovosti funkčné a aby zároveň neboli nemocnice zaťažené,
- ako ľudia zneužívajú detské pohotovosti,
- prečo by podľa pediatričky bolo treba zvýšiť poplatky za vyšetrenie na detskej pohotovosti,
- čo treba podľa pediatričky na zdravotníckom systéme zmeniť,
- prečo sa systém pediatrickej starostlivosti na Slovensku podľa nej zrúti,
- koľko potrvá, kým sa prípadné pozitívne zmeny prinesú efekt,
- koľko detí by ostalo bez zdravotníckej starostlivosti, keby dnes skončili všetci pediatri v dôchodkovom veku,
- koľko pediatrov pracuje v novozámockej nemocnici a kedy k nim pribudnú ďalší,
- koľko pediatrov zabezpečuje pohotovosť v okrese Nové Zámky,
- prečo sú pediatri "prestarnutí" a prečo je súčasný stav lekárskych pohotovostí neudržateľný.
Pohotovosť bude fungovať aj naďalej
Ak pediatri výpovede nestiahnu, ambulantná pohotovosť bude aj naďalej fungovať. Krajský lekár rozpíše nezmluvných lekárov do služieb v APS.
Žiadajú rešpektovať zákon
"Viedlo nás k tomu viacero dôvodov. V systéme chýba každý piaty pediater a každý druhý z tých, čo pracujú, je dôchodca," uviedla vo svojom vyhlásení Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS).
"Je to nevyhnutné pre zabezpečenie dostatočného času na oddych a spánok po takejto službe," argumentuje SSPPS s tým, že až v 70 percentách prípadov chodia ľudia na pohotovosť s ťažkosťami, ktoré nevyžadujú okamžité riešenie.
"Nežiadame nič iné než to, čo je pre vás všetkých samozrejmosťou. Tým je dodržiavanie zákonníka práce, rešpektovanie pracovného času, práva na oddych po práci a práva na ochranu zdravia. Napriek tomu sa v parlamente nenašiel jediný poslanec, ktorý by našu výzvu a argumentáciu, podporenú ministerstvom zdravotníctva, do parlamentu predložil," zdôrazňuje SSPPS.
"Pohotovosť bude aj naďalej fungovať. Budú v nej slúžiť pediatri bez výpovedí a zatiaľ aj tí, ktorí výpovede podali," potvrdila Alena Tamaškovičová.
Pediatrom nejde len o čas skrátenia služieb na pohotovostiach, dôležitý je aj navrhovaný systém zlučovania pevných ambulantných bodov.
Aj podľa Aleny Tamaškovičovej umožní ich zlúčenie fungovanie detských pohotovostí v regiónoch.
"Čudujem sa a obdivujem kolegyne, ktoré majú 70 a viac rokov a stále slúžia. Sú pohotovosti, kde sa striedajú každé tri - štyri dni, lebo je v nich len päť či šesť lekárov," hovorí pediatrička.
Pripomína, že detských pacientov prichádza po ôsmej večer na pohotovosť minimum.
"Keď to v Bratislave s obrovskou spádovou oblasťou zvláda jedna APS, prečo by mal v iných mestách, kde je povedzme možno päťtisíc detí, fungovať pevný bod APS?" pýta sa.
"Politici by sa na to mali pozrieť aj z druhej strany. Neviem, či by sa im páčilo chodiť do služieb každé tri či štyri dni, lebo im to prikazuje zákon. Neviem, či by to niekto z nich v sedemdesiatke zvládol. Čudujem sa niektorým kolegom, že v tomto veku ešte stále vládzu a fungujú," dodáva.