KOLÁROVO. ""Každý týždeň sme v osobnom kontakte. Vždy sa bavíme o parametroch múky ako je vlhkosť či obsah bielkovín. Potom z nej skúšobne pečieme. Často totiž záleží aj na úrode, ktorá sa z roka na rok líši. Niekedy kvôli tomu musíme prerobiť recepty," približuje proces nákupu múky Viktória Bajkai z remeselnej pekárne Babka v Nových Zámkoch.
Pšeničnú múku kupuje týždenne, už dva a pol roka, z Roľníckeho mlynu vo Veľkých Lovciach, ktorý spracováva svoju dopestovanú pšenicu.
"Obilie sa kontroluje všade, či sa berie do mlynov alebo síl. Robila som v poľnohospodárskom podniku a viem, že sa berú vzorky a kontroluje sa každá dodávka obilia. Potraviny sa na Slovensku kontrolujú dosť prísne," vysvetľuje majiteľka pekárne.
Na likvidáciu majú ešte dva týždne
Mlyn Kolárovo má ukrajinské obilie, v ktorom zachytili v apríli v EÚ nepovolený pesticíd, zlikvidovať do polovice júla.
Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Odvoláva sa pritom na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu.

Ako hraničný termín na zničenie ukrajinského obilia z mlynu v Kolárove určili 15. júl 2023. Celú šaržu 1500 ton musí mlyn zničiť na vlastné náklady.
Zničiť musia celú šaržu
"Od 31. mája začal prevádzkovateľ s premiestňovaním ukrajinskej pšenice zo sila číslo 61 do plošného skladu," spresnilo agroministerstvo.
Aktuálne je predmetná pšenica uložená v plošnom sklade.
V článku sa dočítate aj:
- Ako vníma situáciu s múkou slovenský exmlynár,
- čo ukázali kontroly múky v Mlyne Kolárovo a koľko druhov múk testovali,
- ako reagovalo ministerstvo na vyhlásenie strany SaS, že o zákaze obilia z Ukrajiny mal agrorezort rozhodnúť skôr,
- kde si môžu spotrebitelia skontrolovať, ktoré potraviny sú nevyhovujúce a prečo.
"Mlyn Kolárovo oslovil viacero spoločností vo veci likvidácie obilia. Stále platí zákaz akejkoľvek manipulácie a umiestňovanie na trh," dodal agrorezort.