Igor Furugláš pochádza z obce Tvrdošovce pri Nových Zámkoch. Preto do 3D vizualizácií prevádzal hlavne lokality z okolia. „Napríklad z východu som zatiaľ nespracoval žiadnu,“ hovorí.
Obsiahol tak množstvo slovenských archeologických lokalít, život vdýchol ale aj starovekému osídleniu v Egypte pred 3500 rokmi.
V rozhovore prezrádza, aká cesta vedie k 3D vizuálom, ktorá zo slovanských lokalít bola pre neho najväčšou výzvou, prečo niektoré z nich zobrazuje aj v alternatívnej historickej podobe či kam odporúča vybrať sa na výlet.
Ako čerpáte informácie o historických lokalitách a ich vzhľadoch, keď ich chcete modelovať?
Spolupracujem s archeológmi a historikmi, napríklad z Archeologického múzea v Bratislave a tiež so združením OZ Hradiská. Pomáhajú mi s podkladmi pre tvorbu, ako sú napríklad pôdorysy objektov, historické anály a výstupy z archeologických výskumov. Pomáha mi aj s laická verejnosť. Z každého smeru môžu prúdiť cenné informácie a poznatky.
Pokiaľ ide napríklad o 3D rekonštrukciu hradu, spojím sa aj s architektom ktorý pozná historické staviteľstvo, aby bol výsledok vždy čo najpresnejší.
Igor Furugláš
Grafik, počítačový animátor, nadšenec histórie a archeológie i pretekár rallye prevádza historické poznatky vďaka moderným technológiám do pútavých vizuálov a 3D modelov.
Vďaka nemu tak ľudia spoznajú dobové hrady, zámky, hradiská a ďalšie lokality, vrátane keltskej osady v Tvrdošovciach, Šurianskeho hradu, historickej protitureckej pevnosti v Nových Zámkoch, Liptovského hradu, Rajeckého hradu, slovanského hradiska vo Zvolene-Môťovej a ďalších.
Treba však pochopiť, že ak rekonštruujem už zaniknutú stavbu, bude to vždy približná interpretácia.
Niekedy mám šťastie na dobovú interpretáciu objektu napríklad vďaka medirytinám, obrazom a podobne. Vždy je však v nich zanesená aj časť umeleckého pohľadu a vyobrazenia daného umelca.
Ako náročné je vyrobiť takúto 3D vizualizáciu?
To vždy záleží na danej lokalite. Napríklad rekonštrukcia jednoduchšieho hradu ako málo známy Šuriansky hrad zaberá oveľa menej času než slovanské sídlisko Mužla-Čenkov.

Vždy ide o detaily a o to, do akej hĺbky a presnosti ideme. Samozrejme, je dôležité aj koľko informácií dokážeme o danej lokalite ešte dohľadať a koľko vecí treba dointerpretovať umelo.
V článku sa dočítate aj:
- Koľko času 3D modelovanie zaberie,
- ktorá vizualizácia bola pre Furugláša najväčšou výzvou,
- ako a podľa čoho si vyberá lokality, ktoré sa rozhodne previesť do 3D,
- na akých lokalite aktuálne pracuje a ktorá mu zabrala niekoľko mesiacov práce,
- či uvažoval, že by svoju prácu pretavil do videohier,
- prečo začal niektoré vizuály historických miest zverejňovať aj v alternatívnej podobe,
- akou formou sa venuje archeológii,
- návštevu ktorých hradov, zámkov či hradísk odporúča a prečo,
- prečo sa v súkromnom čase dal na rallye.
Často sa stáva, že si podklady navzájom odporujú, napríklad v pôdorysoch, podľa doby jednotlivých výskumov alebo v teóriách vzhľadom na techniky stavby, zloženia stavieb a použitých materiálov. Najlepšia cesta úspešnej realizácie je spolupráca s archeológom alebo historikom, ktorí danú situáciu skúmal.