NOVÉ ZÁMKY, HURBANOVO. Od prvého apríla sa spotrebná daň z liehu zvýšila o 30 percent. Štát by chcel vďaka tomu už v tomto roku vybrať o 45 miliónov eur viac než vlani.
"Spomedzi okolitých štátov, ale aj Srbska či Chorvátska, je dnes najvyššia sadzba spotrebnej dane na Slovensku. Všade ju majú nižšiu, niekde o pár percent, inde aj o dvadsať," hovorí Imrich Varga, majiteľ pálenice Delicia Destileria v Hurbanove.
"Predpokladám, že kvôli tomu sa začne viac páliť načierno. To prináša viacero rizík, okrem ekonomickej straty pre štát to môže ohroziť aj zdravie konzumentov," pripomína.
K páleniu sa dostal postupne po skončení práce v hurbanovskom pivovare. Začal pracovať pre francúzsku spoločnosť zaoberajúcu sa pivovarníckymi a vinárskymi technológiami. Odtiaľ bol už len krok k založeniu vlastnej pálenice, najprv s viacerými spoločníkmi, neskôr na vlastnú päsť. Tak funguje už 12 rokov.
Ovocie kupuje od regionálnych pestovateľov, hlavne zo Svätého Petra, Pribety či okolia Levíc.
Ako vnímate fakt, že od 1.apríla sa spotrebná daň z liehu zvýšila o 30 percent. Ako to ovplyvní vaše podnikanie? Daň z liehu sa zvyšuje z 1080 na 1404 eur za hektoliter stopercentného alkoholu. Čo to spraví s koncovou cenou pre spotrebiteľa?
Spolu s drahšími energiami a ďalšími výrobnými položkami môžeme hovoriť o dvojnásobnom navýšení výdavkov v priebehu niekoľkých mesiacov. Určite to obchodné liehovary ovplyvní negatívne.

Ešte v marci nám prišli objednávky od hotelierov alebo aj reštaurácií. Od apríla sa zvýšila spotrebná daň a za ostatné tri týždne klesli objednávky zhruba o 80 percent.
Vyššiu daň musíme zahrnúť do ceny a pravdepodobne tak spravia aj naši odberatelia.
Z pohľadu pestovateľských páleníc je ťažšie to zhodnotiť, keďže sezóna skončila. Kto mal kvas na vypálenie, snažil sa nám ho priniesť ešte v marci, práve kvôli výške spotrebnej dane. Čo sa bude diať, sa dozvieme, keď začne nová sezóna v júni - júli.
V článku sa dočítate aj:
- Aké ekonomické straty a zdravotné riziká môže priniesť ilegálne pálenie,
- ako vyzerá tohtoročná sezóna z hľadiska úrody,
- či sa kvôli ekonomickej situácii zníži dopyt po alkohole,
- ako Imrich Varga vníma fakt, že daňová sadzba sa zvýšila len v prípade tvrdého alkoholu, no pri víne a pive nie,
- ako sa kvôli zvýšenej dani zmení cena fľaše alkoholu na pulte v obchode,
- akú časť z ceny pollitrovej fľaše alkoholu tvoria výrobné náklady a spotrebná daň,
- či budú Slováci kvôli vyššej cene alkoholu viac nakupovať v zahraničí,
- či sa dajú spotrebitelia viac na víno a pivo,
- aký je rozdiel medzi slovenskou a zahraničnou kultúrou pitia alkoholu,
- aký je rozdiel medzi destilátom a liehovinou z technologického hľadiska,
- ako pandemické roky vplývali na biznis s pálením alkoholu,
- ako sa s pandémiou pasovali v pálenici v Hurbanove,
- ktoré ovocie je v regióne juhozápadného Slovenska najvyhľadávanejšie,
- z akých netradičných plodín pália v Hurbanove alkohol,
- ako na biznis s pálením vplýva klimatická zmena.
Ako sa to môže prejaviť u pestovateľov?
Niektorí z nich určite vytiahnu staré zariadenia na pálenie načierno. Tí, ktorí vedia spracovať veľa ovocia, nebudú páliť len pre seba. Podiel ilegálneho pálenia stúpne.
Výber dane klesá. Podľa štatistiky Združenia páleníc a liehovarov na výrobu destilátov bol za minulú sezónu úbytok v odvode na spotrebnej dani 15 percent. Predpokladám, že v nasledujúcej sezóne to ešte stúpne.