Slováci sa nadmerne zadlžujú, veľa z nich žije pod hranicou chudoby, sú málo kúpyschopní a stredná trieda sa postupne vytráca. Potvrdil to Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík v rozhovore pre TA3.
Navyše dostať úver na bývanie je po rokoch lacných hypoték a skrz vyššie bankové úroky náročnejšie.
"Dostupnosť hypoték sa obmedzuje, platy úmerne k tomu nerastú. Veľa Slovákov si pri súčasných podmienkach nebude môcť dovoliť úver," varuje Eva Šablová z maklérskej spoločnosti FinGO.sk.
Šablová dodáva, že noví záujemcovia budú môcť získať pri vyšších úrokoch nižšiu hypotéku a po refixácii ich čakajú výrazne vyššie splátky. Nižšia hypotéka zase nemusí stačiť na kúpu či stavbu nehnuteľnosti.
Či sa preto skôr oplatí investovať do inej než realitnej oblasti povedal v rozhovore František Burda, investičný analytik.
Odporúčate úspory radšej investovať alebo skôr splatiť väčšiu časť hypotéky?
Čím je úrok na hypotéke nižší, tým menší zmysel má uvažovať o mimoriadnych splátkach.
Ak klient dokáže ušetrené peniaze namiesto mimoriadnej splátky správne investovať a dosiahnuť vyšší výnos, ako je úrok úveru, má pre neho väčší zmysel investovanie.

V posledných rokoch si ľudia požičiavali peniaze veľmi lacno, za úroky, ktoré boli často nižšie ako jedno percento. V takýchto prípadoch nemajú mimoriadne splátky veľký zmysel.
Dnes ponúkajú banky úrokové sadzby okolo troch až štyroch percent, čo je ešte stále úroveň, ktorú dokáže investovanie prekonať.
Závisí to aj od individuálnej situácie konkrétneho človeka. Ak má niekto problém splácať hypotéku s vyšším úrokom, bude pre neho dávať väčší zmysel radšej z nej časť predčasne splatiť.
Dôležité je aj osobnostné nastavenie človeka, pre niekoho je dôležitejší dobrý pocit zo splateného dlhu, než možnosť zhodnotiť svoje peniaze.
Podarí sa infláciu v roku 2023 stlačiť na úroveň spred roka 2022? Akú úroveň by mohla dosiahnuť?
Inflácia by tento rok už nemala byť taká vysoká ako v roku 2022. Národná banka Slovenska odhaduje, že v roku 2023 by mala dosiahnuť 10 a v roku 2024 deväť percent.

Čísla z posledných mesiacov v USA ukazujú, že inflácia pravdepodobne dosiahla svoj vrchol a môžeme očakávať jej pokles.
Akcie firiem v roku 2022 klesali. Začnú tento rok opäť rásť?
Predpokladám, že rok 2023 bude rokom stabilizácie a v USA dosiahneme vrchol zvyšovania úrokových sadzieb. V prípade, že sa začnú úrokové sadzby znižovať a nebudeme v tomto roku svedkami žiadnej čiernej labute, môžu aj akcie opäť začať stúpať.
V článku sa dočítate aj:
- Ako budú vyzerať investičné trendy roku 2023,
- či sa oplatí investovať do akcií čínskych firiem,
- aký dopad môže mať na čínske akcie konflikt s Taiwanom,
- či je súčasný pokles na trhoch príležitosťou investovať,
- investorov v ktorej oblasti minulý rok najviac negatívne zasiahol,
- či budú reality tento rok dobrou voľbou na investovanie,
- ako si v roku 2023 ideálne rozdeliť investičné prostriedky,
- pri akých investíciách by mali byť opatrní hlavne bežný investori bez väčších skúseností.
Čo dnes najviac ovplyvňuje akciové trhy?
Hlavne je to vojnový konflikt na Ukrajine a vysoká inflácia. Tá je príčinou zvyšovania úrokových sadzieb po celom svete. V roku 2023 bude preto podstatný ďalší vývoj vojny na Ukrajine, otázka výmeny dodávateľa lacných energií pre EÚ a vývoj inflácie a úrokových sadzieb.
Súčasné vysoké úrokové sadzby ovplyvňujú rast ekonomík a svet bude preto pozorne sledovať, ako veľmi sa bude rast sadzieb spomaľovať. Všetci budú pozorne sledovať FED (súbor bánk a inštitúcií tvoriacich centrálnu banku USA - pozn. red.) a americký akciový trh.