Radosť z výhodného nákupu sa razom môže zmeniť na horké sklamanie. Svedčí o tom rastúci počet prípadov, keď sa kupujúci na internete dali nachytať a o peniaze prišli.
"Bývam v malom meste, kde je zopár butikov, no kvôli práci nestíham a nakupujem cez e-shopy," zdôvodňuje Monika Veliká svoje online nákupy.
"V septembri som zaplatila 20 eur za čižmy z eshopu Suprisimo.sk. Mali byť na sklade. Platbu potvrdili s tým, že dodacia lehota je 5 až 40 dní. O mesiac a pol som im písala, že v akom stave je objednávka. Odpovedali o ďalší mesiac a pol, že zásielka je na ceste. Prišla asi po sto dňoch. Čižmy vydržali dva týždne, odlepila sa podošva," opísala svoje skúsenosti.

Andrea Horňáková sa zaplateného tovaru ani nedočkala. Za 23 eur si objednala difuzér. "Písala som im viackrát, nikdy neodpovedali," hovorí.
Podobných prípadov je veľa. Ľudia sú presvedčení, že sa stali obeťami podvodu.
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) označila viacero online trhovísk ako rizikové. Nedodržiavajú podľa nej niektoré zákonné povinnosti. Zákazníci zas majú problém domôcť sa svojich spotrebiteľských práv a nárokov.

Zaplatili, ostali sklamaní
Podobne dopadla Monika Veliká a jej skúsenosť s webom Rayray.sk, ktorý je kópiou Suprisimo.sk, aj s rovnakým prevádzkovateľom.
Rok sa snaží predať bundu za polovičnú cenu, ktorá síce po troch mesiacoch dorazila, no nezodpovedá inzerovanej.
"Vyplnila som reklamačný protokol, pripojila veľkostnú tabuľku z ich stránky, ktorá nezodpovedala skutočnosti. Tesne pred vypršaním lehoty na vybavenie reklamácie napísali, že ju mám podať opäť, lebo spravili v reklamačnom procese zmeny," pokračuje.

Reklamáciu jej nakoniec neuznali. "Mala som sa odfotiť, ako sa v tej bunde strácam. Bála som sa, že ak ju vrátim, síce ani neviem kam, lebo adresa na vrátenie chýbala, nebudem mať ani tovar, ani peniaze," zúfa sa Monika.
V článku sa dočítate aj:
- Na ktoré online stránky dostáva Slovenská sporiteľna sťažnosti,
- iná slovenská banka dostáva početné podnety na podvodníkov operujúcich na online platforme Vinted s použitým oblečením,
- ako postupovať, ak chcete, aby banka vrátila peniaze za nedodaný tovar či službu,
- kedy vie banka peniaze vrátiť a kedy nie,
- prečo Google ponúkne kupujúcim stránky ako Suprisimo.sk medzi prvými,
- na čo si dať pri nákupe cez internet pozor a ako odhaliť rizikový eshop,
- osem tipov od certifikovaného Google trénera ako predísť sklamaniu z nákupu,
- zoznam eshopov, ktoré Slovenská obchodná inšpekcia označila ako rizikové a prečo,
- kedy sa v prípade problémov obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu,
- na koho sa obrátiť v prípade nákupu z Číny alebo iných krajín mimo EÚ.
Vyzerajú ako eshop, aj tak fungujú, ale eshopom v pravom zmysle nie sú. Už vôbec nie zo Slovenska.
Na internete sa to hemží negatívnymi recenziami, najčastejšie sa spomínajú nákupné galérie Suprisimo.sk, Bonky.sk a ich rôzne variácie ako Rayray.sk, Booho.sk, Finlando.sk. Všetky vyzerajú rovnako, autori webov na ne využili rovnakú šablónu.