NOVÉ ZÁMKY. "Išla som sama, manžel je šofér a nie je doma. Deti žijú v Bratislave, ale hovorili, že voliť nepôjdu. Ja svoj hlas odovzdám, nemyslím si, že sa niečo zmení, ale vždy, keď sú nejaké voľby, tak sa ich zúčastním," povedala v sobotu pred volebnou miestnosťou Mária Buráková z Nových Zámkov.
"Nie som spokojný so súčasnou vládou. Prišiel som to vyjadriť aj takýmto spôsobom," pridal sa Matej Košúti.
Ľudia sa v januárovom referende mohli vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie.
Celoslovenská účasť nakoniec dosiahla iba 27,25 percenta, referendum teda úspešné nebolo. Svoj hlas v ňom vyjadrilo 1 193 198 ľudí. Na referendovú otázku odpovedalo "ÁNO" 97,51 percenta zúčastnených voličov.
Priamo v Nových Zámkoch dosiahla účasť na sobotňajšom referende 21,14 % (6 527 voličov), z toho v 97,24 % prípadov zakrúžkovali odpoveď "ÁNO". Dokopy tak v meste spravilo 6 347 ľudí.
Priebeh v meste bol pokojný, podľa komisie v jednej z volebných miestností na ZŠ Hradná sa ho účastnili ako mladí, tak aj staršie ročníky. Účasť sa ešte o 16:45 pohybovala okolo 20 percent.
Referendová otázka znela : „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky.

Na hlasovacom lístku bolo možné zakrúžkovať len odpoveď ÁNO alebo NIE.
Výsledky referenda a spracovanie zápisníc volebných komisií sa robilo elektronicky cez Integrovaný volebný informačný systém. Pod palcom to má Štatistický úrad (ŠÚ) SR prostredníctvom 50 pracovísk.
Organizácia referenda vyjde štát na 10,4 milióna eur. Išlo o deviate referendum od vzniku samostatného Slovenska v roku 1993.

Doteraz bolo platné len jedno - referendum o vstupe do Európskej únie. V roku 2003 sa ho zúčastnilo 52,15 percent voličov.
V ktorých obciach okresov Nové Zámky a Komárno dosiahla účasť viac ako celoslovenský priemer a kde splnili podmienku, aby bolo úspešné si môžete pozrieť v tabuľke nižšie.