Problémy s pohybom, srdcovo-cievne ťažkosti ale i cukrovka a následná slepota, k tomu všetkému môže viesť obezita. Je negatívnym fenoménom, už aj u detí. Vo veľkej miere zasiahla aj slovenskú populáciu.
Zlé stravovacie návyky a slabá fyzická aktivita sú významné faktory obezity nielen u dospelých, ale rovnako aj u detí a mladých ľudí.
O tom, ako problémy obezita deťom spôsobuje, ako s ňou bojovať a ako sa jej vyhnúť porozprávala Petra Vadovičová, odborníčka na zdravý životný štýl, výživu, vedu a výskum obezity.

K obezite detí často prispievajú rodičia
Prezradila aj, ako správanie rodičov ovplyvňuje obezitu u ich detí, či sa dá u Slovákov hovoriť o generačnej obezite ale aj to ako môže na predpoklady obezity u detí vplývať tehotenstvo matky.
Vadovičová v minulosti pôsobila na odbore verejného zdravia ministerstva zdravotníctva. Momentálne sa ako pedagóg, vedecký pracovník a nutricionista venuje medzinárodnému projektu s personalizovanými probiotikami na mieru a prebiotikami.
Holdujú Slováci prevažne nezdravému životnému štýlu? Prečo je to tak?
Podľa štatistickej ročenky z roku 2021 zje podľa predbežných údajov jeden Slovák ročne 5,9 kilogramov rýb, oproti tomu však až 37,2 kilogramov bravčového mäsa.
Vypije 48,5 litrov mlieka, zje 229 vajec, 76,3 kilogramov čerstvej zeleniny a 44,8 kilogramov čerstvého ovocia.

Pravdepodobne nesprávne stravovacie návyky i znížená pohybová aktivita počas života spôsobujú nárast hmotnosti vo vyššom veku i vyšší výskyt ochorení.
Ako sú na tom Slováci v porovnaní so zvyškom Európy?
Podľa údajov OECD z roku 2019 trpí nadváhou a obezitou 57,7 percent Slovákov nad 15 rokov. Je to menej ako u Čechov (58,4%) a Maďarov (67,6%) a viac ako u Poliakov (56,6%). Najviac však trápi obezita Američanov (73,1%) a najmenej Japoncov (27,2%).
Z Európskeho zisťovania údajov o zdraví z roku 2019 vyplynulo, že nadváhou trpí 51,8 percent mužov vo veku 45 až 54 rokov.
Medzi 55 až 64-ročnými mužmi sa obezita vyskytuje v 29,7 percentách prípadov.
U žien vo veku 65 a viac rokov trpí nadváhou 40,9 percent a obezitou 31,3 percent.
Čo by mohlo ich životný štýl zmeniť? Je to čisto na ich silnej vôli?
Prevencia je vždy lacnejšia ako liečba. S preventívnymi vyšetreniami a edukáciou dokážeme zmeniť životný štýl k lepšiemu.
V posledných rokoch na Slovensku pribúdajú osobní tréneri či poradcovia. Pomáha to meniť spoločnosť z hľadiska obezity k lepšiemu?
Určite áno. Ako výživár viem zo skúsenosti, že ľudia majú lepší zmysel sebakontroly, keď vedia, že prídu na konzultáciu k poradcovi, napríklad dvakrát do mesiaca. Závisí to aj od toho, v akej fáze zmeny sa nachádzajú.
“Každý z nás je jedinečný a má zdravie vo svojich rukách, aj keď genetika sa s nami niekedy pohrá. Žijeme v prostredí, ktoré nás formuje osobnostne a formuje aj náš črevný mikrobióm.
„
Veľký vplyv má už na začiatku života, naše telo je osídlené množstvom mikroorganizmov, vďaka ktorým si budujeme imunitu už od detstva, až do dospelosti.

Ako by si mal človek vybrať fitnes alebo nutričného poradcu? Na čo sa má pri výbere zamerať?
Osobne, ak by som si mala vyberať fitnes alebo nutričného poradcu, dala by som na odporúčanie od známych, ktorí ho už navštevujú. Osobné stretnutie a pozitívny prístup je prvoradý.
V článku sa dočítate aj:
O vplyve rodičov na detskú obezitu:
- Do akej miery vplývajú rodičia a ich návyky na stravovanie detí,
- či by sa malo by sa na túto tému prihliadať aj v učebných osnovách,
- či sa dá sa v prípade Slovákov hovoriť o generačnej obezite,
- o čom to svedčí to, že rodičia deťom na základnej škole vypisujú ospravedlnenky z telesnej výchovy a kam až do môže dospieť,
- či prispieva u detí k obezite aj to, že majú voľnejší dozor,
- aký dopad na zdravie dieťaťa môže mať to, že rodičia mu často do ruky strčia mobil alebo tablet s tým, aby sa dieťa hralo a neotravovalo,
- ako súvisí obezita s vnútromaternicovým vývinom dieťaťa a životosprávou matky,
- prečo je pre prípadnú obezitu dieťaťa v budúcnosti dôležitý aj spôsob pôrodu u matky,
K čomu môže viesť obezita u dieťaťa:
- do akej miery sú Slováci nutrične gramotní,
- do akej miery a ako sa obezita podieľa na chorobnosti detí,
- k čomu môže viesť postupom rokov obezita u detí,
- ako by mala vyzerať minimálna denná fyzická aktivita, aby sa obezite zabránilo,
- ako vyzerá boj proti obezite zo strany štátu,
- ako vyzerajú štatistiky u nástročných z hľadiska zanedbávania seba a okolia kvôli závislosti na internete,
Čo treba robiť, aby človek nebol obézny:
- ako má bežný človek bojovať s tým, že sa mu po práci už nechce cvičiť, lebo je unavený, chce si oddýchnuť a ísť spať,
- ako by mal vyzerať zdravý jedálniček, aby sa zachoval zdravý mikrobióm,
- či je zdravšie, keď namiesto cukru použijeme do kávy či čaju sladidlo,
- čo ak sa nedarí dodržiavať odporúčania odborníkov?
Kvalitnému poradcovi by nemalo chýbať vzdelanie, vedomosti o nových trendoch v životnom štýle, empatia a komunikatívnosť. Ale i otvorenosť v prípade, ak by klient nerobil správne kroky k pozitívnej zmene v zdraví.