Glaukóm alebo ľudovo nazývaný zelený zákal je závažné, chronické ochorenie očí. Je charakteristický zvýšeným vnútroočným tlakom a vedie k progresívnej strate videnia, často aj k slepote.
Postihuje stále viac ľudí všetkých vekových kategórií. Len na Slovensku sa v priebehu siedmich rokov počet pacientov so zeleným zákalom zdvojnásobil.
Niekto sa s ním narodí (kongenitálny glaukóm), u niekoho sa postupne vyvinie časom (primárne druhy glaukómov), iného postihne kvôli úrazu, nádoru či inej chorobe (sekundárny glaukóm).
V podstate jedinou prevenciou poškodenia zraku je v tomto prípade včasná diagnostika a následná liečba.
Výskyt tohto zákerného ochorenia podporuje aj súčasná hektická doba a stres, ktorý ľudia zažívajú.
Na otázky o vzniku, príčinách, následkoch a liečbe glaukómu hovorí lekárka oftalmologička Kitti Löw Jakócs z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.
Zároveň radí, na čo musia dbať ľudia pracujúci pri monitore, ako sa majú o oči starať, čomu by sa mali glaukomatici vyhýbať, akú stravu by mali preferovať.
“Glaukóm je jeden z najzávažnejších problémov oftalmológie, patrí medzi hlavné príčiny slepoty, na ktorom sa podieľa v celosvetovom meradle 13 percentami.
„
Čo patrí medzi hlavné príčiny vzniku glaukómu?
V súčasnosti sa glaukóm definuje ako chronická progresívna neuropatia so zmenami terča zrakového nervu, vrstvy nervových vlákien sietnice a zmenami zorného pola.
Príčina je multifaktoriálna, sú popisované rôzne teórie vzniku glaukómu, viac faktorov vedie k poškodeniu terča zrakového nervu.

Presný mechanizmus však doteraz nie je vysvetlený. Najčastejšie sa jedná o zvýšený vnútroočný tlak, ktorý priamo mechanicky spôsobí poškodenie terča zrakového nervu.
Ďalej je široko študovaná aj vaskulárna teória, t.j. abnormality v cievnom zásobení zrakového nervu.
Ďalšou možnou príčinou môžu byť neurotoxické vplyvy, ktoré vyvolajú poškodenie nervových vlákien a zrakového nervu ako hypoxia, t.j. nedokrvenie oka, úraz či uvoľnenie voľných radikálov pri oxidačnom strese.
V rozhovore sa dočítate aj:
O glaukóme ako takom:
- Ako sa dá vzniku glaukómu aktívne predchádzať,
- aké príznaky by mal pacient na sebe pozorovať, aby sa glaukóm včas diagnostikoval,
- aké následky môže mať neliečený glaukóm,
- do akej miery ovplyvňuje glaukóm na jednom oku funkcie druhého oka,
- napriek tomu, že oči sú párový orgán a sú prepojené, niekedy glaukóm na jednom oku to druhé oko neovplyvní. Prečo?
- aké sú „dobré“ hodnoty očného tlaku a pri akej hodnote už musí človek spozornieť,
- ako očný tlak počas dňa kolíše,
- koľko ľudí na svete a na Slovensku trpí glaukómom,
- ako vyzerá periférne videnie okom, ktoré poškodil glaukóm,
Ako vyzerá vyšetrenie a liečba:
- ako prebieha vyšetrenie resp. diagnostika glaukómu,
- ako vyzerá liečba, či už konzervatívna alebo operačná,
- v minulosti sa pri operácii používali aj metódy ako implantát z chrupavky kohútieho hrebeňa. Aké metódy sa využívajú dnes?
- v akom prípade treba pristúpiť k cyklocryoterapii, keď sa oko mrazí na - 60 °C a ako taká operácia prebieha,
O životnom štýle a jeho vplyve na vznik glaukómu:
- do akej miery prispieva k ochoreniu dnešný životný štýl, pri ktorom ľudia trávia dlhé hodiny pred monitormi, s telefónom v ruke a stres?
- ako by sa mali ľudia o oči starať? Mali by mať ľudia, ktorí pracujú denne viac hodín pri počítači, nejaký „očistný“ rituál?
- na čo treba dbať pri práci s počítačom,
- ako ovplyvňuje glaukóm bežný každodenný život? Čomu by sa mal pacient s glaukómom vyhýbať a na čo si musí dávať pozor,
- Ktoré jedlá a potraviny sú pre glaukomatikov vhodné a ktoré sú nevhodné.
Aké sú rizikové faktory jeho vzniku resp. predispozície?
Najvýznamnejším rizikovým faktorom je zvýšený vnútroočný tlak. U hodnôt okolo 30 mmHg (Torr - často označovaný aj ako milimeter ortuťového stĺpca mmHg je staršia jednotka tlaku - pozn. red.) je podstatne vyššia pravdepodobnosť vzniku glaukómu než u hodnôt pod 25 mmHg.
Pacient s vnútroočným tlakom okolo 27 mmHg má takmer 50-percentnú šancu vývoja glaukómu na rozdiel od pacienta s vnútroočným tlakom okolo 23 mmHg, u ktorého je šanca okolo 10 percent.

Ďalším rizikovým faktorom je vek. S pribúdajúcim vekom stúpa počet glaukomatikov, čo súvisí s pridruženými celkovými ochoreniami u tejto skupiny, ktoré zhoršujú prekrvenie aj očí (kardiovaskulárne choroby, ateroskleróza, atď).
Vekom dochádza aj k štrukturálnym zmenám v oblasti odtokových ciest vnútroočnej tekutiny, čo vedie k zhoršovaniu odtoku a tým k zvyšovaniu vnútroočného tlaku.
Medzi ďalšie rizikové faktory sa zaraďujú aj etnické faktory. Napríklad afroameričania majú skorší nástup ochorenia v mladom veku. Významná je aj pozitívna rodinná anamnéza, čiže výskyt glaukómovej choroby v rodine.