S blížiacou sa jeseňou a zimou sa každoročne vynára otázka posilňovania imunity. Chorobnosť sa každoročne zvyšuje, no dá sa proti nej aktívne bojovať, aj bez väčšej námahy.
Záleží to aj od stavu, v akom sa náš imunitný systém nachádza. Posilnenie imunity si môže budovať každý a to i zodpovednejším prístupom k bežným činnostiam.
Na otázky, ako si budovať imunitu, čo jesť na jej posilnenie a čomu sa, naopak, vyhýbať odpovedá Zoltán Borbély, primár Kliniky vnútorného lekárstva II. FNsP Nové Zámky.
Ako sa pripraviť na chladnejšie mesiace? Na čo by človek nemal zabudnúť z hľadiska prevencie proti ochoreniu, ako je napríklad chrípka?
Chrípka útočí s určitou pravidelnosťou a sezónnosťou, väčšinou na jar a jeseň, spravidla od októbra do apríla. Veľa ľudí toto ochorenie podceňuje, no aj dnes na jeho následky zomiera množstvo, hlavne starších a ťažko chorých ľudí na celom svete.
Chrípka je infekcia horných dýchacích ciest, ktorú spôsobujú vírusy zo skupiny tzv. RNA vírusov, ktoré do tela prenikajú cez sliznicu dýchacích ciest. Inkubačná doba ochorenia je jeden až tri dni.
Prevencia je zameraná na celkové posilnenie odolnosti organizmu, ako aj k zabráneniu prenosu vírusu.

Treba myslieť na pravidelné vetranie doma, v školách, v kanceláriách, kde je dlhodobo väčšie množstvo ľudí.
V rozhovore sa dočítate:
- Ktoré vitamíny, ovocie či zelenina by mali byť „povinnou výbavou“
- Je lepšie namiesto výživových doplnkov preferovať skôr čerstvé ovocie a zeleninu?
- Je ovocie a zelenina dovezené zo zahraničia a kúpené v supermarketoch rovnako bohaté na vitamíny ako tunajšie? Alebo je v tomto prípade lepšie investovať do vitamínových doplnkov?
- Pomáhajú k posilneniu imunity aj dnes veľmi populárne CBD prípravky?
- Ktorým druhom potravín by sa mal človek vyhýbať? A naopak, ktoré imunitu podporujú?
- Do akej miery pomáha k dobrej imunite pohyb a spánok? Koľko by mal človek denne spať?
- Je dobré absolvovať pre posilnenie imunity prechádzky v zime? Prečo?
- Ako začať otužovať? Doma v sprche? Akým spôsobom? Hneď ráno?
- Do akej miery vplýva na imunitu stres?
- Aké sú príznaky zníženej imunity?
- Kedy treba vyhľadať imunológa? Ako sa prejaví, resp. ako človek zistí, že jeho imunitný systém potrebuje návštevu lekára?
- Ako prebieha imunologické vyšetrenie?
- Je v stave imunity u ľudí, ktorí prekonali Covid-19, nejaký badateľný trend? Či už u detí alebo dospelých. Vráti sa imunita do „pôvodného stavu“ alebo ostávajú ľuďom dlhodobé následky?
Najefektívnejšou prevenciou pred vznikom chrípky je očkovanie. Očkovacie látky proti chrípke majú svoje špecifiká. Ich zloženie sa každoročne mení, a to podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky. Preto je dôležité dávať sa preočkovať každoročne.
Očkovanie sa odporúča hlavne ľuďom so zvýšeným rizikom nákazy. Sú to osoby vo veku 59 rokov a viac, ľudia s chronickými ochoreniami srdca a ciev, dýchacích ciest, obličiek, ľudia s poruchami metabolizmu či imunity.
1. Vitamíny
Ktoré vitamíny, ovocie či zelenina by mali byť „povinnou výbavou“?