Do lavíc slovenských škôl postupne zasadajú aj deti utečencov z Ukrajiny. Vo výučbe ich často (niekedy mierne) limituje jazyková bariéra. Ich začlenenie do kolektívu je však veľmi dôležité, aby aspoň nachvíľu zabudli na hrôzy vojny, ktorá ich domovy postihla.
Dôležité je, aby sa triedy neprepĺňali prichádzajúcimi cudzincami. Môže to totiž spôsobiť problémy, ktoré poškodia slovenské deti i deti utečencov. Preplnená trieda nemá šancu na individuálny prístup.
Presvedčený je o tom Ján Papuga, pedagóg so špecializáciou na slovenčinu a estetiku.

Rozprávali sme sa s ním o integrácii detí - školákov do spoločnosti a o jeho skúsenostiach s deťmi z cudziny.
Aké máte skúsenosti so žiakmi z cudziny?
V škole, ktorú som riadil (Základná škola s materskou školou, Riazanská 75, Bratislava - pozn. red.), sme prijímali Vietnamcov, Rusov, Ukrajincov. Prijímanie žiakov cudzích štátov je už dávno v školách zaužívané. Ak je škola otvorená a vie pracovať s deťmi, cudzinci sú obohatením.
Čo ste sa vďaka kontaktu s nimi naučili o ich integrácii do spoločnosti resp. kolektívu?
Naučili sa hlavne žiaci a to prijímať inú kultúru, spoznávať ju, niekedy sa učili zopár slov od žiaka z cudziny. Žiaci zároveň učili cudzincov slovenčinu alebo komunikovali v angličtine, čo je tiež veľký prínos v rámci praktického učenia sa. Pri prijímaní cudzincov sme rodičom zdôraznili, že musia chodiť na intenzívne kurzy slovenčiny.
V článku sa dočítate aj:
- Na čo treba dbať a dávať pozor pri školskej starostlivosti o deti cudzincov.
- Ako sa s nimi majú rodičia alebo učitelia baviť na tému vojny.
- Ako by bolo deťom z cudziny najvhodnejšie uľahčiť štúdium.
- Čím môže byť prospešné pre slovenské deti to, že majú v kolektíve dieťa resp. rovesníka z cudziny.
- V čom je najzásadnejší rozdiel medzi školákom z cudziny na základnej a na strednej škole.
Školy neraz nedokážu zabezpečiť potrebný rozsah vyučovania slovenského jazyka. Kým sa nenaučili ako-tak po slovensky, tak učitelia aj podľa platnej legislatívy môžu maximálne dva roky cudzincov hodnotiť miernejšou, resp. prispôsobenou formou.