NOVÉ ZÁMKY. "Doma som pracovala ako interiérová 3D vizualizérka. Teraz pracujem cez internet ako grafická dizajnérka," vysvetlila Naďa, ktorá pred vojnou utiekla do Nových Zámkov z ukrajinského mesta Dnipro.
"Dobrovoľníčka Karin mi pomohla zamestnať sa," dodáva Naďa s tým, že keď konflikt v jej domovine skončí, určite sa chce vrátiť.
Zamestnal sa už aj 18-ročný Daniel. "Som profesionálny kúzelník, iluzionista. Vystupujem hlavne na narodeninových oslavách. Prácu mi tu pomohli nájsť ľudia z charity," vysvetľuje. Z Kyjeva ušiel pred necelým mesiacom, v Nových Zámkoch pracuje už dva týždne.
Vysokoškolsky vzdelaní robia aj manuálne, ale radi
Veľa odídencov z vojnou zmietanej Ukrajiny už nastúpilo do práce na Slovensku. Výnimkou nie sú ani vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
Nevadí im pracovať manuálne, hlavne, že si môžu zarobiť a aspoň trochu sa myšlienkami rozptýliť. Ženie ich aj vlastný pocit hrdosti. Nechcú byť na obtiaž tým, ktorí im tu podali pomocnú ruku.

Príkladom je aj mladý pár, ktorý našiel prácu v novozámockej pekárni. Mladá žena, vyštudovaná právnička pritom obsluhuje stroj na miesenie cesta.
V článku sa dočítate aj:
- O aké pracovné pozície majú utečenci z Ukrajiny najväčší záujem?
- Utečencov zamestnali aj na farme v Brutoch.
- Koľko Ukrajincov sa už v Nových Zámkoch zamestnalo formou informačnej karty.
- Koľko utečencov zaregistrovali na cudzineckej polícii v Nových Zámkoch a koľko z nich dostalo štatút dočasného útočiska.
- Prečo nemusia byť Ukrajinci braní ako "lacná" pracovná sila?
- Aké pozície na pracovnom trhu môžu Ukrajinci obsadiť a prečo to bude pre slovenskú ekonomiku prospešné.
- Koľko voľných pracovných miest je v okrese Nové Zámky, aké to sú a ktoré profesie firmám chýbajú najviac?
- Prečo veľa Slovákom prekáža, že utečenci majú nárok na sociálnu dávku?
- Prečo bude treba podľa vedúcej odboru sociálnych služieb na radnici navýšiť počet pracovníkov.