NOVÉ ZÁMKY, BRANČ. „Ruské letectvo bombarduje naše dediny, domy, pôrodnice, detské domovy,“ hovorí so slzami v očiach Irina.
Na Slovensko, kúsok od Nových Zámkov, utiekla Irina s manželom Alexejom a deťmi minulý pondelok. Pochádzajú z obce kúsok od letiska Vasylkiv pri Kyjeve, ktoré je základňou ukrajinskej 40. Taktickej leteckej brigády.
Prišli aj s Alexejovou sestrou, tá žila v Hostomeli, pri letisku, kde Rusi zničili dovtedy najväčšie lietadlo na svete Antonov An-225 známom aj ako "Mrija".
Ďalší príbeh píše osud 22-ročného futbalistu Denysa z Mariupoľu . „Nikdy predtým som nezažil situáciu, že by som sa s rodinou nerozprával štyri dni,“ hovorí Denys Papuk z Mariupoľu, ktorý hráva futbal v Mužle pri Štúrove.

Alexander Lyubchenko je ďalší, s kým sme sa stretli. Pochádza z Chersonu, no na Slovensku žije od roku 2011. Zaoberá sa s kryokomorami. Na Slovensku a donedávna aj na Ukrajine. Zamestnával tam 30 ľudí. Tomu je koniec. Ako hovorí, väčšina z nich sa teraz schováva pred vojnou v pivniciach. Teraz čaká na príchod rodiny a kamarátov.
Toto sú tri príbehy ľudí zasiahnutých vojnou na Ukrajine.
V článku sa dočítate aj:
- Kedy sa Irina s Alexejom a deťmi zbalili a ušli z Kyjeva a koľko im trvala cesta.
- Kde ich prichýlili.
- Ako všetky tri príbehy opisujú hrôzy vojny.
- O komparzistoch vítajúcich ruskú armádu v meste Cherson.
- Aké problémy majú ich blízky na Ukrajine s jedlom a liekmi.
- Ako ľudia v Chersone reagovali, keď vypukla vojna.
- Ako riešenie v súvislosti s Vladimirom Putinom navrhuje Alexander.
- Prečo budú ukrajinskí vojaci bojovať až do posledného.
- Ako situáciu podľa nich vidí ich rodina v Rusku.
- Prečo sa 22-ročný futbalista Denys nevie spojiť s rodinou.
Keď začali bombardovať letická, zbalili sa a ušli
Keď začalo bombardovanie vojenských letísk, Irina s Alexejom sa zbalili a odišli. Z Kyjeva sa vydali cez Ľvov, kde vyzdvihli dcéru, ktorá tam študuje, cez Rumunsko až na Slovensko. Cesta im trvala tri dni.