NOVÉ ZÁMKY. V ostatnom čase sa v našej spoločnosti začali šíriť útoky na politikov a verejne činné osoby. Jedným z ostatných spúšťačov bol podpis obrannej dohody s USA.
Dohoda medzi Slovenskom a USA
Dohoda o spolupráci v oblasti obrany je štandardná zmluva medzi spojencami Organizácie Severoatlantickej zmluvy, známou aj ako Severoatlantická aliancia resp. NATO.
Dohoda medzi Slovenskom a USA hovorí v skratke o rozmiestnení vojsk USA na našom území. Zároveň upravuje spoločné postupy pri obrannej infraštruktúre a postupy, ak by Slovensko požiadalo o ochranu.
Obe strany k dohode priložili tzv. interpretačnú doložku, ktorá hovorí o tom, ako si dohodu každá zo strán vysvetľuje.
Koalícia resp. vláda dohodu schválila, podpísali ju aj ministri obrany Slovenska a Spojených štátov, hlasovala za ňu aj Národná rada a nakoniec ju ratifikovala prezidentka Zuzana Čaputová.
Za dohodu hlasovalo 79 poslancov Národnej rady, proti bolo 60 a jeden sa zdržal.
Práve tí, čo ju podpísali, sú dnes pod častými útokmi nielen opozičných politikov ale aj verejnosti.
Medzi nimi je aj poslanec Ján Benčík, ktorému pred domom vylepili plagát s textom: "Tu býva vojnový štváč, udavač a vlastizradca Slovenska, poslanec NR SR Ján Benčík".
Útokom sa nevyhol ani poslanec z klubu Sme Rodina Patrick Linhart, primátor Nitry a poslanec Marek Hattas, ale aj prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a ďalší.
Niektorí z opozičníkov zo Smeru-SD, Republiky, či Hlasu-SD dokonca prezentovali "tabuľu hanby" s fotkami poslancov, ktorí za dohodu s USA hlasovali. Kotlebovci zas podali trestné oznámenie pre "podozrenie zo spáchania zločinu ohrozenia mieru členmi vlády SR."

Vyhrážky padajú aj v iných súvislostiach, hlavne na sociálnych sieťach, ich útočníci smerujú často na hercov či iné osobnosti.
Na otázky ako kam speje naša spoločnosť, keď ľudia chodia k príbytkom verejných činiteľov, nazývajú ich vlastizradcami, resp. im píšu a vyhrážajú sa im aj smrťou, nám odpovedal Jakub Švec, politológ a filozof z Katedry filozofie Fakulty humanitných vied na Žilinskej univerzite.

V rozhovore sa dočítate aj:
- Ako a prečo sme sa ako spoločnosť dospeli až do takejto situácie?
- Ktoré činy samotných politikov z minulosti viedli a prispeli k dnešným vyhrážkam.
- Kto predovšetkým trpí týmito formami protestov?
- Čo to vlastne je "vlastizrada".
- Čomu takéto protesty pred príbytkami politikov škodia?
- V čom sú takéto aktivity pre našu spoločnosť nebezpečné?
- Mohlo k tomu prispieť aj to, že v minulosti práve niektorí predstavitelia dnešnej vlády robili podobné veci, i keď sa nevyhrážali smrťou?
- Môžu sa podobné útoky opakovať aj v budúcnosti v prípade ďalších kontroverzných tém?
- Ako by sme mali ako spoločnosť postupovať?
Ako a prečo sme sa ako spoločnosť dospeli až do takejto situácie?
Protesty a zhromaždenia pred príbytkami politikov nie sú v priestore politickej a občianskej spoločnosti na Slovensku novým fenoménom.
Pamätáme si ich už z roku