NOVÉ ZÁMKY. Už aj pred urgentným príjmom v novozámockej nemocnici stojí červený triážny stan.
"Triáž je určená pre pacientov smerujúcich na Urgentný príjem I. typu, nie pacientov, ktorí idú do ambulancií alebo LSPP. V triážnom stane budú vypomáhať študenti v odbore ošetrovateľstvo a lekárskych fakúlt v odbore všeobecné lekárstvo," uviedla nemocnica.

Stany o rozmeroch 4 x 8 metra sú podľa informácií rezortu zdravotníctva vyhrievané.
Čakáreň pre pacientov
"Triáž pacientov aktuálne prebieha na Urgentnom príjme I. typu. Triážny stan bude slúžiť ako čakáreň pre pacientov. V prípade zvýšeného náporu pacientov sa triáž presunie do stanu," uviedla nemocnica na svojom webe.
Výstavbu stanov má zabezpečovať ministerstvo vnútra podľa požiadaviek rezortu zdravotníctva. Stan postavili príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
"Prvé stany postavili hasiči už v stredu (2. 2.) popoludní, ďalšie pribudnú v priebehu štvrtka," dodali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
Pripomenuli, že o vybudovanie požiadali zdravotnícke zariadenia v Bratislave, Trnave, Košiciach, Prešove, Trebišove, Poprade, Bardejove, Leviciach, Nových Zámkoch, Nitre, Banskej Bystrici, Lučenci, Kráľovskom Chlmci, Dunajskej Strede, Žiline, Čadci, vo Svidníku a Zvolene.

"Hasiči zabezpečia výstavbu 21 triážnych stanov, prostredníctvom ktorých sa podarí efektívnejšie triediť pacientov formou antigénového testovania, diagnostikovaním zdravotného stavu priamo na mieste či zisťovaním osobnej a cestovateľskej anamnézy,“ vysvetlilo MV.
Hasiči zároveň zabezpečia aj následnú údržbu stanov v podobe vykurovania, dofukovania, dopĺňania pohonných látok vo vykurovacích agregátoch či drobných opráv.
Výdavky na výstavbu a prevádzku triážnych stanov pri nemocniciach zaplatí štát. V stredu o tom rozhodla vláda. Náklady majú vyčísliť do konca marca, ministerstvo financií ich má rezortu vnútra uhradiť do konca mája.
Pozrite si aj video: V Podhájskej po vyše roku sprístupnili liečivú termálnu vodu
Autor: TASR/Anton Hrachovský