NOVÉ ZÁMKY. V lokalite, kde sa ľudia bez prístrešia aj predtým zdržiavali, postavili vojaci začiatkom mája minulého roka dva veľké stany. Na Sihoti tak našlo útočisko približne 40 ľudí bez domova.
Terénny kontaktný bod
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa preto rozhodlo požiadať o podporu na zriadenie terénneho kontaktného bodu na Sihoti. Žiadosť bola podľa mesta „primerane byrokraticky náročná“, no v rámci zjednodušenia žiadosti už radnica odpoveď nedostala.
„Máme ambíciu naďalej ponúkať občanom bez domova možnosť hygieny, výmeny oblečenia, drobného občerstvenia, ako aj sociálne poradenstvo,“ skonštatovala ešte minulý rok Denisa Felixová, vedúca odboru sociálnych vecí a školstva mestského úradu. O služby krízového centra bol podľa nej veľký záujem. „Prví návštevníci čakali v rade už pred otvorením, niektorí tu strávili aj väčšinu dňa a pomáhali pri údržbe okolia centra,“ povedala.
„Určite je lepšie, že majú svoje miesto, kde sa ich sústreďuje viac, ako by mali byť rozptýlení v okolí železničnej stanice a tam by obťažovali ľudí. Takto je asi aj nižšie riziko, že sa medzi nimi nákaza rozšíri. Aj keď nie všetci sú takí. Je jasné, že niektorí o pomoc nestoja. S tým sa asi nedá nič robiť,“ myslí si Marián, ktorý býva na Ulici Ľ. Štúra, kúsok od stanice.
Podpore sa tešila opatrovateľská i terénna služba
Na preklenutie dopadov prvej vlny pandémie využívalo mesto aj domácu opatrovateľskú službu a terénnu sociálnu službu krízovej intervencie. Vďaka dotácii mohlo zabezpečiť mimoriadne odmeny pre ľudí, ktorú ju v praxi vykonávali.
Cez druhú vlnu pandémie sa podarilo vďaka finančnému príspevku z prostriedkov EÚ a v rámci projektu „Pracuj, zmeň svoj život“ vytvoriť na deväť mesiacov dve pracovné miesta na terénnu sociálnu prácu krízovej intervencie.
V súčasnosti má radnica na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny podanú žiadosť o príspevok pre zamestnancov vybraných druhov sociálnych služieb. Tí vykonávali svoju činnosť nepretržite počas druhej vlny pandémie. Išlo tiež o domácu opatrovateľskú službu a terénnu sociálnu službu krízovej intervencie. Žiadosť podali cez projekt „Poskytnutie mimoriadnej finančnej podpory pre zamestnancov poskytovateľov sociálnych služieb vybraných subjektov SPODaSK za obdobie II. vlny pandémie“ v rámci operačného programu Ľudské zdroje.
„Aj v budúcnosti plánujeme využívať iné zdroje financovania,“ uviedla hovorkyňa mesta Petronela Bernáth.
V rámci operačného programu Ľudské zdroje získali Nové Zámky nenávratný finančný príspevok 469 200 eur, ktorý pokryje mzdové náklady počas 23 mesiacov (01/2022 – 11/2023) pre 30 opatrovateliek, ktoré mesto zamestnáva. Stane sa tak vďaka projektu „Opatrovateľská služba Nové Zámky II“.
