Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Nechcú prísť o zeleň. V Nových Zámkoch sa ľudia vzbúrili a protestujú

Mesto tvrdí, že pôvodne zamýšľaná výstavba sa konať nebude. Ľudí argumenty mesta veľmi nepresvedčili.

Obyvatelia Gogoľovej ulice nechcú novú bytovku v tesnej blízkosti ich bývania. Obávajú sa straty súkromia, komfortu, problémov s parkovaním, dopravou a kanalizáciou a hlavne straty zelenej plochy, ktorá je za ich panelákmi.Obyvatelia Gogoľovej ulice nechcú novú bytovku v tesnej blízkosti ich bývania. Obávajú sa straty súkromia, komfortu, problémov s parkovaním, dopravou a kanalizáciou a hlavne straty zelenej plochy, ktorá je za ich panelákmi. (Zdroj: Anton Hrachovský)

NOVÉ ZÁMKY. „Nepresvedčili nás. Povedali, že stavať sa nebude, ale neveríme tomu,“ tvrdí obyvateľka Gogoľovej ulice počas minulotýždňového zastupiteľstva.

Prístup k najnovším videám

„Majú začať prekládku inžinierskych sietí, ktorú primátor podpísal. Sme proti tomu. Nesúhlasíme s tým, treba to jednoznačne zastaviť,“ pridáva sa ďalšia staršia pani.

Ako tvrdí, súčasná kanalizácia im pri každom daždi spôsobuje problémy, zaplavuje cestu pri paneláku. Na jej opravu si obyvatelia museli vziať úver. Sú presvedčení, že napojením ďalších sietí sa ich problémy len prehĺbia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tá kanalizácia je nesprávne naprojektovaná. A my teraz musíme z vlastných prostriedkov dať opraviť prípojky, keďže nám v pivnici stále stúpa voda. Keď sa tá nová rezidencia s asi 40 bytmi napojí na nás, zahltia nám kanalizáciu," vysvetľuje pani Zuzana, ktorá býva v paneláku na Gogoľovej, vedľa ktorého chce investor z Trenčína luxusnú bytovku postaviť.

"Krajský úrad z Nitry tiež namietal, že tu budeme zahltení elektrickým smogom," dodáva pani Zuzana.

Prečítajte si aj V Nových Zámkoch opravia atletický štadión, investujú milión eur Čítajte 

Kanalizácia je jeden problém. Ľudia sa boja aj výstavby, ktorú by rád realizoval developer z Trenčína. Pod ich oknami chce postaviť luxusnú štvorpodlažnú rezidenciu s bytmi.

Webová stránka ponúkajúca byty síce už zmizla, ostali však v ponuke jednej z realitiek. I keď s označením „predaj dočasne pozastavený“. Realitka tvrdí, že sa má začať stavať na jar.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezidencia má stáť na pozemkoch, ktoré mesto v roku 2018 predalo developerovi. Časť projektu však má vyrásť v priestore, ktorý je podľa územného plánu plochou verejnej zelene a bytovka sa tam teda stavať nemôže. A zelene sa ľudia nechcú vzdať.

"V dnešnej dobe by sme mali zeleň zachraňovať. Chodia sa sem hrať deti z neďalekej školy, lebo nemajú telocvičňu. Takže namiesto toho, aby tu postavili detské ihrisko, tak tu bude stáť dom, ktorý ani nezachová stavebnú svietivosť, ani vzdialenosť medzi dvomi budovami, aby nám ľudia z tej plánovanej bytovky nevideli do taniera," tvrdí pani Zuzana z paneláku na Gogoľovej, pričom dodáva, že problémom bude aj dopravná situácia.

Tá zelená plocha nám slúži na trávenie voľného času. Mala by sa ďalej zveľaďovať. Má skvelý potenciál slúžiť každému. Postavením ďalšej bytovky by sa v tejto lokalite nič neskrášlilo, ani nespríjemnilo. Pribudol by len ďalší betón, v lete horúčava a v zime zatienenie.

Obyvatelia Gogoľovej ulice

"Už teraz je tu veľmi rušno. Tu k predajni chodia aj zásobovacie autá. Aj keby v tej novej bytovke mali pozemnú garáž, zahltia nás autami. Obyvatelia našich vchodov už vôbec nebudú mať kde parkovať. Nebude sa tu dať ani poriadne dýchať. Keď tu vyjdete z vchodu paneláka, vyjdete na cestu," dodáva pani Zuzana. "Výpary je tu cítiť ešte neskoro večer," pridáva sa ďalšia z obyvateliek.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto tvrdí, že bytovka sa stavať nebude i keď prekládku sietí podpísalo. Logicky sa preto natíska otázka, prečo developer prekládku zaplatí, ak na pozemku stavať nebude.

Mesto predalo pozemky developerovi v roku 2108 cez obchodnú verejnú súťaž za 165-tisíc eur. Okolnosti predaja má prešetriť hlavný kontrolór. Zaúkolovať sa ho podarilo až na tretí raz.

Obyvatelia z Gogoľovej v širšom centre mesta spísali proti prekládke sietí v priebehu dvoch dní petíciu s päťsto podpismi.

Ide o pozemok so zeleňou, na ktorom chcel developer stavať spomínanú luxusnú rezidenciu – na ulici Pri gymnáziu. Svoj nesúhlas prišli minulý týždeň vyjadriť aj na mestské zastupiteľstvo.

Realitka byty stále ponúka

Jedna z realitiek má budúce byty stále v ponuke. Keď sme minulý týždeň o jeden z nich prejavili záujem, maklérka tvrdila, že stavať sa má začať na jar, sťahovať sa do nového bude možné asi o rok. Zatiaľ sa môžeme zapísať do poradovníka. Uistila nás, že „určite z toho niečo bude.“

„Robíme prieskum trhu. Ako ho môžete spraviť? Jedine takto,“ reagoval ešte v roku 2019 zástupca developera Angers na otázku, prečo ponúka byty na predaj, aj keď časť pozemku, na ktorom majú stáť, je v územnom pláne ako zeleň.

Podľa Daniely Stričkovej, hovorkyne developerskej spoločnosti J&T Real Estate, nie je prieskum trhu takouto formou bežný.

„Predajný web projektu s cenami sa zvykne zverejňovať až s vydaním stavebného povolenia. Niekedy aj troška skôr, to je individuálna stratégia developera. Ale určite nie pred vydaním územného rozhodnutia,“ povedala.

„Každý developer musí rešpektovať územný plán,“ dodala.

"Je to dôkaz toho, že sa stále nevzdal možnosti postaviť toto monštrum rovno pod oknami obyvateľov priľahlých bytových domov," vyjadril sa opozičný poslanec Marián Balogh.

Mesto: Takéto sa stavať nebude

„Nič sa tam stavať nejde. Tak, ako to bolo prezentované, to nie je možné,“ vyjadril sa Jaroslav Mrváň, vedúci odboru územného rozvoja a architektúry.

„Developerovi sme povedali, že pokiaľ chce na týchto pozemkoch stavať, musí tú stavbu zmenšiť a prispôsobiť územnému plánu. To zatiaľ neurobil a požiadal iba o prekládku sietí. Stavebný úrad iba posudzuje stanoviská sieťarov. Tí dali k prekládke kladné stanoviská,“ dodal Mrváň.

Ďalej tvrdí, že developer si musí dať prerobiť projektovú dokumentáciu k menšej alebo inej budove, a potom sa bude posudzovať. „Teraz je to niečo, čo sa ukončí prekládkou. Ak sa vôbec bude robiť,“ povedal Jaroslav Mrváň z mestského úradu.

Čo ak to postavia na čierno?

Poslanec Marián Balogh, ktorý pred časom na predaj pozemkov poukázal, načrtol možnosť, že čo ak developer pozemok oplotí a stavbu postaví ako čiernu stavbu a neskôr ju zlegalizovať.

„Je veľký rozdiel, keď sa stavia čierna stavba v súlade s územným plánom a keď sa nestavia v súlade s územným plánom. Keďže táto stavba nie je v súlade s územným plánom, nebude sa dať zlegalizovať. Nikdy na to nedostane kolaudačné povolenie a nebude ju môcť užívať,“ vysvetlil Jaroslav Mrváň.

Nepresvedčili ich, chcú to mať na papieri

„Už v roku 2018 sme namietali, aby nám zabrali zeleň. Preto sme boli teraz prekvapení, že si tam ide niekto prekladať siete. My chceme, aby nám tam ostala zeleň, je to pre nás ako oáza. Na jednej strane sa má robiť pekné zelené námestie a nám ju chcú zobrať? Veď to je proti logike,“ tvrdia členovia petičného výboru.

„Ak si niekto kúpi pozemok, načo mu bude, ak tam nebude môcť stavať? Mesto nás svojimi argumentmi nepresvedčilo. Síce tvrdí, že stavať sa tam nebude, ale pokiaľ to nebudeme mať na papieri, neveríme tomu. Je to pekná stavba, ale nie v tej lokalite,“ dodali.

Ľudia sa obávajú, že jedného dňa sa stavať aj tak začne, možno aj načierno. „Potom už bude neskoro. Chceme tomu predísť,“ obávajú sa. Tiež sa môže stať, že developer si pozemok oplotí a tak tiež stratia prístup k zeleni.

Zároveň mesto požiadali, aby ich cez infozákon vyrozumelo, ako sa ohľadom prekládky sietí postupuje. Nepáči sa im ani, že mesto síce splnilo zákon a o stavebnom konaní informovalo na mestskej tabuli, no inak ich neinformovalo.

„Vyvesili to tam na minimálnych sedem dní a tým si splnili zákon. Ale kto chodí, ešte k tomu v tejto dobe, čítať mestskú úradnú tabuľu?“ pýtajú sa nespokojní ľudia. Odvolanie ešte tesne stihli podať.

Obavy ľudí podporuje aj to, že v dokumentácii o prekládke sietí figuruje pôvodný nákres developerských plánov. „Kto to schválil? Alebo si to nepozreli? Alebo to bude tak, že on si tam tú budovu postaví a mesto mu dá pokutu? Veď to je preňho nič,“ čuduje sa ďalší pán z Gogoľovej.

„Štyridsať rokov bývame v paneláku. My ako dôchodcovia nemáme možnosť kúpiť si niekde rodinný dom a presťahovať sa a tváriť sa, že ma táto situácia netrápi,“ pridáva sa staršia pani.

Nemusí to skončiť len týmto záberom zelene

„Nesúhlasím s tým, že ľuďom vznikne rovno pred oknami takéto monštrum. Títo ľudia už niečo podobné zažili pred asi 20 rokmi, keď tu tiež vyrástla bytovka. Do dnešného dňa preklínajú ten deň. Už nechceme, aby sa to opakovalo,“ tvrdí Ivan Hlinka, ktorý býva asi 150 metrov od miesta, kde sa má luxusná bytovka stavať.

„Je to strašiakom aj pre nás, ktorí bývame trošku ďalej. Keď tu vznikne tá bytovka, je možné, že sa bude chcieť rozširovať. Autá, ktoré tam budú, budú chcieť zaberať nejaký priestor, ktorý by sa bytostne dotýkal aj nás. Už aj tak je tu nedostatok miesta na parkovanie,“ dodáva.

„Keď dokážu presadiť niečo takéto, tak odkúpiť nejaký ďalší kus zelene nebude pre nich problém,“ myslí si Ivan Hlinka.

Prečítajte si aj Z ruiny na Kasárenskej má byť už o rok moderná bytovka Čítajte  Prečítajte si aj Teror pokračuje: Obyvatelia paneláku v Nových Zámkoch sú zúfalí (+FOTO) Čítajte 

Prihlásiť sa na odber videí

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 5. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 279
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 609
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 476
 4. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 263
 5. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 5 148
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 705
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 935
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 2 540
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 496
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 113

Blogy SME

 1. Marián Lukáč: Blog č. 44- Múdrosť
 2. Naďa Serafínová: Ako sa naozaj testuje? Povedzme, že dosť zvláštne.
 3. Miriam Studeničová: Cisár je nahý! Osobnosti sú nevedomé! Nepoznajú Pravdu!
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 5. Miro Jankes: Októbrový výber
 6. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 7. Štefan Vidlár: Velká ponosa, ukradli mi šecko spred nosa
 8. Peter Biščo: Zakliata krajina v srdci Európy.
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 230
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 022
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 697
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 384
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 860
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 560
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 495
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 319
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Najmladšia členka PK DELTA Emma Schmelhaus

Najmladšia členka klubu zbierala medaily v Nových Zámkoch.


5 h
Predseda strany Szövetség - Aliancia Krisztián Forró.

Nová strana na Slovensku Aliancia-Szövetség vznikla spojením troch maďarských strán. Tvrdí, že pomáhať chce aj v regióne Nových Zámkov.


9 h

Diskusiu vysielame vo štvrtok 28. októbra o 10. hodine.


25. okt

Pozrieme sa aj na tieto novinky: Hokejová reprezentácia privítala mladíkov, darilo sa aj Slovákovi v zámorí.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


26. okt

Známy podnik na Nábreží Oravskej priehrady plamene úplne zničili.


9 h

V interiéri reštaurácie sa najedia len zaočkovaní.


6 h

Zakážu svadby, oslavy, zatvoria fitness centrá, wellness, akvaparky, v reštauráciách sa nenajete, v kaviarni nevypijete kávu, v hoteli sa neubytujete.


7 h

Blogy SME

 1. Marián Lukáč: Blog č. 44- Múdrosť
 2. Naďa Serafínová: Ako sa naozaj testuje? Povedzme, že dosť zvláštne.
 3. Miriam Studeničová: Cisár je nahý! Osobnosti sú nevedomé! Nepoznajú Pravdu!
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 5. Miro Jankes: Októbrový výber
 6. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 7. Štefan Vidlár: Velká ponosa, ukradli mi šecko spred nosa
 8. Peter Biščo: Zakliata krajina v srdci Európy.
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 230
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 022
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 697
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 384
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 860
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 560
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 495
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 319
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu