Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Nechcú prísť o zeleň. V Nových Zámkoch sa ľudia vzbúrili a protestujú

Mesto tvrdí, že pôvodne zamýšľaná výstavba sa konať nebude. Ľudí argumenty mesta veľmi nepresvedčili.

Obyvatelia Gogoľovej ulice nechcú novú bytovku v tesnej blízkosti ich bývania. Obávajú sa straty súkromia, komfortu, problémov s parkovaním, dopravou a kanalizáciou a hlavne straty zelenej plochy, ktorá je za ich panelákmi.Obyvatelia Gogoľovej ulice nechcú novú bytovku v tesnej blízkosti ich bývania. Obávajú sa straty súkromia, komfortu, problémov s parkovaním, dopravou a kanalizáciou a hlavne straty zelenej plochy, ktorá je za ich panelákmi. (Zdroj: Anton Hrachovský)

NOVÉ ZÁMKY. „Nepresvedčili nás. Povedali, že stavať sa nebude, ale neveríme tomu,“ tvrdí obyvateľka Gogoľovej ulice počas minulotýždňového zastupiteľstva.

Prístup k najnovším videám

„Majú začať prekládku inžinierskych sietí, ktorú primátor podpísal. Sme proti tomu. Nesúhlasíme s tým, treba to jednoznačne zastaviť,“ pridáva sa ďalšia staršia pani.

Ako tvrdí, súčasná kanalizácia im pri každom daždi spôsobuje problémy, zaplavuje cestu pri paneláku. Na jej opravu si obyvatelia museli vziať úver. Sú presvedčení, že napojením ďalších sietí sa ich problémy len prehĺbia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tá kanalizácia je nesprávne naprojektovaná. A my teraz musíme z vlastných prostriedkov dať opraviť prípojky, keďže nám v pivnici stále stúpa voda. Keď sa tá nová rezidencia s asi 40 bytmi napojí na nás, zahltia nám kanalizáciu," vysvetľuje pani Zuzana, ktorá býva v paneláku na Gogoľovej, vedľa ktorého chce investor z Trenčína luxusnú bytovku postaviť.

"Krajský úrad z Nitry tiež namietal, že tu budeme zahltení elektrickým smogom," dodáva pani Zuzana.

Prečítajte si aj V Nových Zámkoch opravia atletický štadión, investujú milión eur Čítajte 

Kanalizácia je jeden problém. Ľudia sa boja aj výstavby, ktorú by rád realizoval developer z Trenčína. Pod ich oknami chce postaviť luxusnú štvorpodlažnú rezidenciu s bytmi.

Webová stránka ponúkajúca byty síce už zmizla, ostali však v ponuke jednej z realitiek. I keď s označením „predaj dočasne pozastavený“. Realitka tvrdí, že sa má začať stavať na jar.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezidencia má stáť na pozemkoch, ktoré mesto v roku 2018 predalo developerovi. Časť projektu však má vyrásť v priestore, ktorý je podľa územného plánu plochou verejnej zelene a bytovka sa tam teda stavať nemôže. A zelene sa ľudia nechcú vzdať.

"V dnešnej dobe by sme mali zeleň zachraňovať. Chodia sa sem hrať deti z neďalekej školy, lebo nemajú telocvičňu. Takže namiesto toho, aby tu postavili detské ihrisko, tak tu bude stáť dom, ktorý ani nezachová stavebnú svietivosť, ani vzdialenosť medzi dvomi budovami, aby nám ľudia z tej plánovanej bytovky nevideli do taniera," tvrdí pani Zuzana z paneláku na Gogoľovej, pričom dodáva, že problémom bude aj dopravná situácia.

Tá zelená plocha nám slúži na trávenie voľného času. Mala by sa ďalej zveľaďovať. Má skvelý potenciál slúžiť každému. Postavením ďalšej bytovky by sa v tejto lokalite nič neskrášlilo, ani nespríjemnilo. Pribudol by len ďalší betón, v lete horúčava a v zime zatienenie.

Obyvatelia Gogoľovej ulice

"Už teraz je tu veľmi rušno. Tu k predajni chodia aj zásobovacie autá. Aj keby v tej novej bytovke mali pozemnú garáž, zahltia nás autami. Obyvatelia našich vchodov už vôbec nebudú mať kde parkovať. Nebude sa tu dať ani poriadne dýchať. Keď tu vyjdete z vchodu paneláka, vyjdete na cestu," dodáva pani Zuzana. "Výpary je tu cítiť ešte neskoro večer," pridáva sa ďalšia z obyvateliek.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto tvrdí, že bytovka sa stavať nebude i keď prekládku sietí podpísalo. Logicky sa preto natíska otázka, prečo developer prekládku zaplatí, ak na pozemku stavať nebude.

Mesto predalo pozemky developerovi v roku 2108 cez obchodnú verejnú súťaž za 165-tisíc eur. Okolnosti predaja má prešetriť hlavný kontrolór. Zaúkolovať sa ho podarilo až na tretí raz.

Obyvatelia z Gogoľovej v širšom centre mesta spísali proti prekládke sietí v priebehu dvoch dní petíciu s päťsto podpismi.

Ide o pozemok so zeleňou, na ktorom chcel developer stavať spomínanú luxusnú rezidenciu – na ulici Pri gymnáziu. Svoj nesúhlas prišli minulý týždeň vyjadriť aj na mestské zastupiteľstvo.

Realitka byty stále ponúka

Jedna z realitiek má budúce byty stále v ponuke. Keď sme minulý týždeň o jeden z nich prejavili záujem, maklérka tvrdila, že stavať sa má začať na jar, sťahovať sa do nového bude možné asi o rok. Zatiaľ sa môžeme zapísať do poradovníka. Uistila nás, že „určite z toho niečo bude.“

„Robíme prieskum trhu. Ako ho môžete spraviť? Jedine takto,“ reagoval ešte v roku 2019 zástupca developera Angers na otázku, prečo ponúka byty na predaj, aj keď časť pozemku, na ktorom majú stáť, je v územnom pláne ako zeleň.

Podľa Daniely Stričkovej, hovorkyne developerskej spoločnosti J&T Real Estate, nie je prieskum trhu takouto formou bežný.

„Predajný web projektu s cenami sa zvykne zverejňovať až s vydaním stavebného povolenia. Niekedy aj troška skôr, to je individuálna stratégia developera. Ale určite nie pred vydaním územného rozhodnutia,“ povedala.

„Každý developer musí rešpektovať územný plán,“ dodala.

"Je to dôkaz toho, že sa stále nevzdal možnosti postaviť toto monštrum rovno pod oknami obyvateľov priľahlých bytových domov," vyjadril sa opozičný poslanec Marián Balogh.

Mesto: Takéto sa stavať nebude

„Nič sa tam stavať nejde. Tak, ako to bolo prezentované, to nie je možné,“ vyjadril sa Jaroslav Mrváň, vedúci odboru územného rozvoja a architektúry.

„Developerovi sme povedali, že pokiaľ chce na týchto pozemkoch stavať, musí tú stavbu zmenšiť a prispôsobiť územnému plánu. To zatiaľ neurobil a požiadal iba o prekládku sietí. Stavebný úrad iba posudzuje stanoviská sieťarov. Tí dali k prekládke kladné stanoviská,“ dodal Mrváň.

Ďalej tvrdí, že developer si musí dať prerobiť projektovú dokumentáciu k menšej alebo inej budove, a potom sa bude posudzovať. „Teraz je to niečo, čo sa ukončí prekládkou. Ak sa vôbec bude robiť,“ povedal Jaroslav Mrváň z mestského úradu.

Čo ak to postavia na čierno?

Poslanec Marián Balogh, ktorý pred časom na predaj pozemkov poukázal, načrtol možnosť, že čo ak developer pozemok oplotí a stavbu postaví ako čiernu stavbu a neskôr ju zlegalizovať.

„Je veľký rozdiel, keď sa stavia čierna stavba v súlade s územným plánom a keď sa nestavia v súlade s územným plánom. Keďže táto stavba nie je v súlade s územným plánom, nebude sa dať zlegalizovať. Nikdy na to nedostane kolaudačné povolenie a nebude ju môcť užívať,“ vysvetlil Jaroslav Mrváň.

Nepresvedčili ich, chcú to mať na papieri

„Už v roku 2018 sme namietali, aby nám zabrali zeleň. Preto sme boli teraz prekvapení, že si tam ide niekto prekladať siete. My chceme, aby nám tam ostala zeleň, je to pre nás ako oáza. Na jednej strane sa má robiť pekné zelené námestie a nám ju chcú zobrať? Veď to je proti logike,“ tvrdia členovia petičného výboru.

„Ak si niekto kúpi pozemok, načo mu bude, ak tam nebude môcť stavať? Mesto nás svojimi argumentmi nepresvedčilo. Síce tvrdí, že stavať sa tam nebude, ale pokiaľ to nebudeme mať na papieri, neveríme tomu. Je to pekná stavba, ale nie v tej lokalite,“ dodali.

Ľudia sa obávajú, že jedného dňa sa stavať aj tak začne, možno aj načierno. „Potom už bude neskoro. Chceme tomu predísť,“ obávajú sa. Tiež sa môže stať, že developer si pozemok oplotí a tak tiež stratia prístup k zeleni.

Zároveň mesto požiadali, aby ich cez infozákon vyrozumelo, ako sa ohľadom prekládky sietí postupuje. Nepáči sa im ani, že mesto síce splnilo zákon a o stavebnom konaní informovalo na mestskej tabuli, no inak ich neinformovalo.

„Vyvesili to tam na minimálnych sedem dní a tým si splnili zákon. Ale kto chodí, ešte k tomu v tejto dobe, čítať mestskú úradnú tabuľu?“ pýtajú sa nespokojní ľudia. Odvolanie ešte tesne stihli podať.

Obavy ľudí podporuje aj to, že v dokumentácii o prekládke sietí figuruje pôvodný nákres developerských plánov. „Kto to schválil? Alebo si to nepozreli? Alebo to bude tak, že on si tam tú budovu postaví a mesto mu dá pokutu? Veď to je preňho nič,“ čuduje sa ďalší pán z Gogoľovej.

„Štyridsať rokov bývame v paneláku. My ako dôchodcovia nemáme možnosť kúpiť si niekde rodinný dom a presťahovať sa a tváriť sa, že ma táto situácia netrápi,“ pridáva sa staršia pani.

Nemusí to skončiť len týmto záberom zelene

„Nesúhlasím s tým, že ľuďom vznikne rovno pred oknami takéto monštrum. Títo ľudia už niečo podobné zažili pred asi 20 rokmi, keď tu tiež vyrástla bytovka. Do dnešného dňa preklínajú ten deň. Už nechceme, aby sa to opakovalo,“ tvrdí Ivan Hlinka, ktorý býva asi 150 metrov od miesta, kde sa má luxusná bytovka stavať.

„Je to strašiakom aj pre nás, ktorí bývame trošku ďalej. Keď tu vznikne tá bytovka, je možné, že sa bude chcieť rozširovať. Autá, ktoré tam budú, budú chcieť zaberať nejaký priestor, ktorý by sa bytostne dotýkal aj nás. Už aj tak je tu nedostatok miesta na parkovanie,“ dodáva.

„Keď dokážu presadiť niečo takéto, tak odkúpiť nejaký ďalší kus zelene nebude pre nich problém,“ myslí si Ivan Hlinka.

Prečítajte si aj Z ruiny na Kasárenskej má byť už o rok moderná bytovka Čítajte  Prečítajte si aj Teror pokračuje: Obyvatelia paneláku v Nových Zámkoch sú zúfalí (+FOTO) Čítajte 

Prihlásiť sa na odber videí

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 636
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 8 072
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 736
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 329
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 401
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 980
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 719
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 294
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 824
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 636
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Ilustračné foto

VI. a VII. LIGA ObFZ Nové Zámky: Aktuálnem výsledky, tabuľky, komentáre.


1 h
Zo zápasu Komjatice - Salka 2:0

V. LIGA - VÝCHOD: V Podlužanoch kuriózne góly, nervozita a napokon deľba bodov.


1 h
Útočník Dvorov Viktor Kráľ (v zelenom) prispel k víťazstvu svojho celku dvoma gólmi po zmene strán.

IV. LIGA JV: Štúrovo priviezlo cenný bod, Bešeňov rozhodol až v závere.


4 h
Hviezdou večera boli na Šurany Feste Kollárovci.

Ľudia si zábavu pochvaľovali. Pozrite si fotogalériu.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obchody si môžu vybrať režim.


18. sep

Ako informoval portál Noviny.sk, osobné auto vletelo pod kamión, ktorý stál v odstavnom pruhu.


SITA 18. sep

Hlavný cestný ťah je v obidvoch smeroch uzavretý.


11 h

Rodáčka z Dubnice nad Váhom sa vo svojich fotografiách snaží zachytiť inakosť.


18. sep

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu