PODHÁJSKA. V rámci vyšetrovania kúpaliska Podhájska boli dokončené analýzy znaleckých posudkov a listinnej dokumentácie. Aktuálne v prípade prebiehajú výsluchy svedkov. Uviedol to hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
"Momentálne nie je vznesené obvinenie žiadnej osobe. O takomto postupe bude rozhodnuté po dokončení výsluchov svedkov," povedal Slivka s tým, že je predčasné hovoriť o následkoch pre prevádzkovateľa kúpaliska.
V prípade kúpaliska ide o trestný čin krádeže v súbehu so zločinom ohrozenia a poškodenia životného prostredia a v súbehu s obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti, spáchaného formou spolupáchateľstva, priblížil Slivka.

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zistila, že kúpalisko Podhájska čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia.
Jedno z predložených rozhodnutí o oprávnení čerpať vodu z geotermálneho prameňa bolo pozmenené, jeho platnosť vypršala v roku 1994. Kúpalisko podľa SIŽP vypúšťalo dlhé roky znečistenú vodu z bazénov odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava nelegálne.
Najnovšie zistenia ukazujú, že voda v bazénoch mala niekoľkonásobne prekročenú rádioaktivitu.
Nie je dôvod na paniku
Prítomnosť rádioaktívnych prvkov v geotermálnej vode, ktorú dlhodobo využívalo Termálne kúpalisko v Podhájskej, znepokojila verejnosť.
„V súvislosti s medializovanou témou rádioaktívnych prvkov v termálnych vodách si dovoľujeme konštatovať, že ich prítomnosť v termálnych vodách je prirodzená a závisí od geologického podložia, z ktorého sa termálna voda získava. Vzhľadom na to, že prítomnosť rádioaktívnych prvkov sa v termálnej vode predpokladá, v súčasnosti národná ani európska legislatíva nestanovuje kritériá na hodnotenie prítomnosti rádionuklidov v termálnych vodách určených napríklad na kúpanie,“ skonštatovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.
Stanovisko ÚVZ potvrdzuje aj Viktor Goliáš z Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov Karlovej univerzity v Prahe.
„Z hľadiska minerálnych vôd, ku ktorým Podhájska určite patrí, je rádioaktivita vnímaná ako pozitívna zložka, ktorá pôsobí liečivo. Panika je určite zbytočná,“ zverejnila vyjadrenie odborníka obec Podhájska, ktorá je prevádzkovateľom kúpaliska.
Niektoré podmienky už splnili
Starosta Podhájskej Roman Ivan koncom júla informoval, že 29. júla odprezentoval rezort životného prostredia podmienky, ktoré musí kúpalisko splniť, aby mohlo opäť otvoriť bazény s termálnou vodou.
"Niekoľko z nich už vďaka súčasnému vedeniu kúpaliska spĺňame aj v súčasnej dobe. Z dôvodu splnenia zvyšných stanovených technologických úloh sme oslovili relevantné odborné organizácie. Máme jasný cieľ. Chceme, aby sa termálna voda raz a navždy využívala v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky tak, aby tu naše kúpalisko zostalo pre ďalšie generácie Podhájčanov," sprostredkovala stránka kúpaliska stanovisko starostu Romana Ivana.

