NOVÉ ZÁMKY. „Páčila sa mi doba mojich rodičov. Dostali byt, ktorý splácali, ani nevedeli ako. V dnešnej dobe sú nehnuteľnosti predražené, určite by som prijala návrh, kde do mestských nájomných bytov preferujú skôr mladé rodiny s deťmi,“ povedala Novozámčanka Lucia. S partnerom majú dve malé deti, o byt sa prihlásili už dvakrát. Zatiaľ neúspešne.
„Je ťažké sa k nim dostať, lebo žiadateľov je veľa a bytov málo. Preto nechápem, keď stavajú drahé bytové komplexy, kde sú ceny astronomické, prečo miesto toho nepostavia mestský nájomný byt,“ pýta sa Lucia.
Ceny bytov rastú aj v Zámkoch do horibilných výšok. Veľa mladých si ich dovoliť nemôže. Alternatívou pre nich môžu byť práve mestské nájomné byty. Tie sa v Zámkoch prideľujú žrebovaním.
Záujemcov je však veľa a k bytu sa dostane len zlomok z nich. Nájomné môže byť výhodnejšie aj kvôli prípadnému navýšeniu dani z nehnuteľnosti.
Radnica má v pláne postaviť tri nové domy s mestskými bytmi. V jednej z navrhovaných lokalít takúto výstavbu odmietli, keďže mesto sa intenzívne zahusťuje.
Väčšinu nájomných bytov má mesto na Andovskej na sídlisku Západ I. a II. Bytovku tu postavilo z úveru a vlastných zdrojov. K dispozícii má garzónky, jedno, dvoj a trojizbové byty. Nájomné sa pohybuje medzi 100 a takmer 300 eurami, záleží od veľkosti bytu.
„Sú to adekvátne ceny, lebo zhruba tak isto platia aj ľudia v podnájme. A nikdy neviete, kedy vám majiteľ zavolá, aby ste sa vysťahovali. Pritom v mestskom byte, keď platíte nájom, môžete si ho po čase odkúpiť,“ vysvetlila Lucia.
V článku sa dozviete aj:
- V ktorých lokalitách chce mesto stavať bytovky s nájomnými bytmi.
- Ktorú lokalitu poslanci odmietli.
- Z čoho chce mesto výstavbu financovať.
- Prečo je podľa odborníka taký záujem o nájomné byty.
Pribudnúť majú tri bytovky, Zdravotnícku odmietli
Poslanci na mestskom zastupiteľstve podporili výstavbu nájomných bytov na Cyrilometódskej, Šurianskej, Pažitnej. Návrh postaviť bytovku aj na Zdravotníckej odmietli.
„Situácia je na tejto ulici dlhodobo neúnosná, aj čo a týka parkovania. Ľudia nechcú, aby sa tam bytovka stavala. Mesto sa tak veľmi intenzívne zahusťuje. Mali by sme sa skôr zamýšľať nad rozširovaním mesta,“ povedal poslanec Ivan Katona.

„Navyše, blízko je parkovisko, ktoré si na mestskom pozemku spravila polícia tak, že tam vysypala makadam,“ dodal Katona.
Bytovka na Pažitnej by mala vyrásť kúsok od zamýšľaného domova seniorov na Andovskej.
Nájomnú bytovku na Cyrilometódskej chce financovať cez Štátny fond rozvoja bývania. Stáť má na mieste komplexu budov, ktorý je dnes v havarijnom stave. Jeho obnova nie je podľa mesta efektívna, hospodárna ani účelná.
Pätnásť bytov chce radnica postaviť na Šurianskej, za tromi mostami, oproti Železničiarskej ulici.
Radnica sa pripravuje aj na postavenie zariadenia seniorov a opatrovateľskej služby na v trojuholníku ulíc Andovská, Pažitná a Jeruzalemská.
Chce získať štátnu dotáciu, nenávratný príspevok z eurofondov alebo plánu obnovy. Stavebné povolenie chce získať ešte tento rok. Na ostatnom zastupiteľstve schválili poslanci odkúpenie dvoch bytov na Petöfiho ulici.

Ceny rastú, platy nie
Ceny bytov v Nových Zámkoch v poslednom období poriadne vystrelili. Trojizbový panelákový byt sa predáva od sedemdesiat do stotisíc eur. Nie každý uspeje so žiadosťou o hypotéku. Aj v týchto prípadoch sa nájomné byty javia ako dobrá voľba.

„Ceny nehnuteľností rastú, ale platy už tak veľmi nie. Jednotlivec si tak často nemôže dovoliť kúpiť nehnuteľnosť. Navyše, na Slovensku je veľa živnostníkov s nulovým daňovým priznaním. Aj tí majú potom problém s hypotékou. Podmienky na jej získanie sa sprísňujú a reálne hrozí, že banky budú poskytovať len sedemdesiat percent z ceny nehnuteľnosti,“ vysvetlil realitný maklér Marián Galla.
„Samozrejme, ešte hrozí vysoká daň 1,6 percenta z ceny nehnuteľnosti,“ varuje odborník na nehnuteľnosti.
„V tomto sa už začíname podobať na západ. Ľudia už nevlastnia byt alebo dom, ale platia nájom. Môže za to aj pracovný trh, keďže veľa ľudí musí za prácou dochádzať do iných miest,“ dodal Galla.

