NOVÉ ZÁMKY. Spolupráca školy a rodičov je dôležitým faktorom pri výchove a vzdelávaní detí. Svedčí o tom aj príklad, ktorý viedol k pozitívnej zmene v tak citlivej oblasti, ako je parkovanie pred školou so zapnutým motorom, tzv. Idlingom.
Národný šport
Idling sa na Slovensku stáva bohužiaľ národným športom. Dnes nie je ničím výnimočným stretnúť opustené auto parkujúce so zapnutým motorom, pričom jeho vodič si odskočil do obchodu alebo na zmrzlinu.
Formulácia slovenského zákona je v tomto ohľade vágna a na jasné pravidlá ako majú napríklad Francúzi a Taliani (najviac 10 sekúnd), Rakúšania (max. 20 sekúnd) či Nemci (max. 40 sekúnd) si budeme musieť chvíľu počkať.

Škola sa spojila s rodičmi
O to viac poteší, ak sa problém podarí riešiť v rámci iniciatívy rodičov a školy. Veľká vďaka preto patrí pani riaditeľke Bystrickej a pani učiteľke Ďurinovej, ako aj celému učiteľskému zboru Hradnej školy, ktorí sa po poukázaní na tento problém okamžite pustili do akcie.
Tému idlingu adresovali v rámci rodičovského združenia a na plote školy sa inštalovali bannery upozorňujúce na škody, ktoré každodenný idling spôsobuje.
Detské pľúca sú v každodennom nasadení
Emisie z parkujúcich áut sú spájané astmou, srdcovými chorobami, zápalom priedušiek a rakovinou. Deti sú obzvlášť zraniteľné, sú ešte vo vývoji, dýchajú rýchlejšie a sú bližšie k zemi a škodlivým plynom.

„Tu sú detské pľúca v každodennom nasadení,“ hlási jeden z oznamov na plote školy.
Veľká vďaka určite patrí aj samotným rodičom. Jednak tým, ktorí dokázali korigovať svoje správanie, ale určite aj tým, ktorí dokázali prekonať hranice svojej komfortnej zóny a upozorniť zábudlivcov na zapnutý motor.
Pevne verím, že táto pozitívna zmena nebude len krátkodobá, ale že sa zmení v životný postoj. Nesmieme zabúdať, že túto planétu nededíme od svojich rodičov, ale že si ju požičiavame od našich detí.
Zároveň tiež nesmieme zabúdať, že v demokracii právo jedného končí tam, kde sa začína právo druhého, napríklad dýchať čistý vzduch.


Autor: Andrea Tamášová