NOVÉ ZÁMKY. Pandémia zlomila väz nejednému podniku na Slovensku a doplatili na ňu aj niektoré novozámocké prevádzky. Jednou z najviac pandémiou dotknutých a mediálne pretriasaných oblastí je gastronómia.
Prvá pomoc od štátu nepokrýva často ani výdavky na odvody. Otvoriť napriek zákazu bolo riskantné, od hygieny hrozili pokuty.
O tom, ako sa popasoval s koronakrízou nám porozprával prevádzkar Pivárne na Hradnej Tomáš Šámšon.
Ako sám hovorí, našťastie podniká aj s kvetinárstvom a vo včelárstve. Piváreň, ktorá je už roky neodmysliteľnou súčasťou koloritu sídliska Juh, prevádzkuje od roku 2011, od decembra minulého roku do tohto apríla ju musel kvôli nariadeniam úplne zavrieť.
Ako ste prežili pandémiu, ako ste sa s ňou ako podnikateľ vyrovnávali?
Kvetinárstvo som mal otvorené formou predaja cez okienko. Kvety ľudia kupovali hlavne na pohreby. Navyše fungovalo na výdaj tovaru cez Zásielkovňu.
Ale teším, že už môžeme fungovať aj v pivárni, aj keď zatiaľ iba na terase.
Dúfam, že čoskoro otvoria aj interiéry, aspoň pre zopár ľudí.Hlavne dúfam, že nás zase nezatvoria. Nech ostane aspoň okienkový predaj. Aj to je lepšie ako nič. Skalní prídu na pivo aj v zime. Je mi ľúto tých, ktorí nemajú terasy a tak nemôžu byť ani teraz otvorení.

Museli ste prepúšťať?
Jeden z mojich zamestnancov je dôchodca. Pochopil, aká je situácia a musel žiť len z dôchodku. Nevedel, či sa ešte bude môcť vrátiť. Druhý človek bol zas na dohode na skúšku, akurát v decembri, keď prišiel lockdown. Musel som ho poslať na úrad práce.
Budete hľadať nových zamestnancov?
Obaja sa vrátili. Ale teraz robím aj ja, až kým nebude môcť byť otvorené aj v interiéri. Striedame sa traja. Bohužiaľ, aj ja musím teraz šetriť na výplatách. Terasa neprinesie takú tržbu, aby som si mohol dovoliť platiť dvoch ľudí naraz počas jednej smeny a ešte aj nájom.