NOVÉ ZÁMKY. Prvý máj je dodnes medzinárodným sviatkom pracujúcich. Prvomájové oslavy zapĺňali v ére Československa aj novozámocké ulice. Ako vyzerali v Nových Zámkoch v roku 1976, si môžete pozrieť na unikátnych fotografiách z archívu Múzea Jána Thaina.
Prípravy na prvomájové oslavy začínali už týždeň vopred na školách a v závodoch nácvikom programu. Účasť bola povinná, ospravedlňovala sa len práceneschopnosť.
„Povinne museli byť vyzdobené okná bytov a výklady – minimálne vlajkami ČSSR a ZSSR. Častým motívom výzdoby boli aj holubice mieru alebo portréty komunistických funkcionárov,“ vysvetlil Pavol Rusnák z Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Lampiónové sprievody
Večer pred prvomájovými oslavami sa konali povinné lampiónové sprievody, ktoré končili na verejnom priestranstve - neskôr na amfiteátri, kde bol pripravený kultúrny program.
Všetko bolo organizované politickými zložkami Národného frontu a Okresným výborom Komunistickej strany Slovenska.
Oslavy 1.mája začínali už o šiestej ráno, kedy sa púšťala nahlas dychovka. Prichádzalo sa spravidla smerom od Hlavného námestia. „Tribúna s funkcionármi stála v rôznych rokoch na rôznych miestach, no najčastejšie na dnešnej Petőfiho ulici, oproti poliklinike,“ povedal Pavol Rusnák.

Tribúna, uniformy a sprievod
Pred tribúnou predviedli jednotlivé skupiny krátke kultúrne predstavenie. Prichádzajúce skupiny boli konferované jedným rečníkom na tribúne, ktorý ich predstavoval a vymenúval ich výsledky. Skupinky stáli aj niekoľko hodín v bočných uličkách, kým na nich prišiel rad.
Kto mal uniformu - napríklad pionieri, musel ju mať povinne oblečenú, bez ohľadu na počasie.
Sprievodu sa prizerali dôchodcovia a matky s deťmi. „Závody mali často alegorické vozy a propagovali svoje výrobky a výsledky,“ dodal Rusnák.
Na okraji Bernolákovho námestia boli stánky s občerstvením. Sprievodu sa účastnili aj školy a podniky z vidieka. Autobusy, ktoré ich viezli, parkovali na Slovenskej ulici a v blízkom okolí. Niektoré podniky organizovali aj vlastné oslavy.

