HURBANOVO. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove bude spolu s Hvezdárňou a múzeom v Tate v Maďarsku organizovať spoločné odborné programy zamerané na vzdelávanie maďarských kolegov pre pozorovanie Slnka a meteorov.
Konať sa budú aj odborné astronomické pozorovania v oboch lokalitách. O spoločnom slovensko-maďarskom projekte Hviezdy nás spájajú - astronómia bez hraníc informoval Ivan Dorotovič z hurbanovskej hvezdárne.
Hviezdy bez hraníc
Celkový rozpočet projektu Hviezdy nás spájajú - astronómia bez hraníc je vyčíslený na 391-tisíc eur. Financovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátnych rozpočtov Slovenskej republiky a Maďarska a vlastných zdrojov oboch cezhraničných partnerov. Aktivity projektu budú prebiehať až do konca roku 2022.

S cieľom priblížiť astronómiu širokej verejnosti sa uskutočnia aj propagačné akcie vrátane odborných konferencií a festivalov.
Na obohatenie zbierkových predmetov budú vzájomne vyrobené repliky historických prístrojov, ktorých originály sa nachádzajú v Múzeu Mikuláša Thegeho Konkolyho v Hurbanove a v Múzeu Károlya Posztóckyho v Tate.
Interaktívne múzeá
Interaktívnosť oboch múzeí umocní doplnenie QR kódov do popisných štítkov vystavených exponátov. Umožní sa tak verejnosti prístup k detailnejším informáciám o jednotlivých exponátoch.
Hlavným cieľom projektu je podľa Dorotoviča posilniť a zlepšiť spoluprácu medzi dvoma najdôležitejšími observatóriami v pohraničnej oblasti v Komárňansko – ostrihomskej župe a Nitrianskom samosprávnom kraji.
Zároveň má projekt pomôcť urobiť astronómiu atraktívnejšou pre najširšiu verejnosť.

