KLÍŽSKÁ NEMÁ. Ochranári a vodohospodári pracujú na napojení mokradí naspäť na Dunaj formou prepojovacieho ramena v dĺžke približne 170 metrov.
Oslávia Svetový deň mokradí
Informoval o tom predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Tomáš Kušík pri príležitosti Svetového dňa mokradí, ktorý pripadá na 2. februára.

Pri Klížskej Nemej sa nachádzajú pôvodné plochy mokradí, ktoré sa vytvorili v pozostatkoch dunajských ramien a v terénnych depresiách.
Mokrade trpeli pre zmenený vodný režim a pre úpravy Dunaja na plavbu, vysvetľujú aktivisti z BROZ.
Mokrade donedávna oddeľovala od Dunaja vysoká, umelo vybudovaná línia brehu. Izolovala ich tak od pravidelného napájania vodou.
Dôležité pre život, zmierňujú klimatické zmeny
"Voda sa do mokradí dostávala len pri vysokých prietokoch v Dunaji, čím tieto ekosystémy a život na ne naviazaný trpeli," priblížili. Prepojovacie rameno, na ktorom ochranári pracujú, zabezpečí dotáciu vody do reliktov bývalého dunajského ramena a jednotlivých mokradí.

"Na mokrade je viazaný vývoj veľkého množstva hmyzu, rýb a obojživelníkov, ktoré slúžia ako dôležitá potravná základňa pre množstvo ďalších druhov živočíchov. Navyše sú mokrade veľmi dôležité aj pri zmierňovaní dosahov klimatickej zmeny," vysvetľuje Kušík.
Dodáva, že preto pre zdravú prírodu a stabilné ekosystémy sú potrebné funkčné mokrade, dobre dotované vodou.
Spolupráca odborníkov
Práce na obnove mokradí v Klížskej Nemej sa začali koncom roka 2020 a mali by byť dokončené začiatkom marca 2021.
Na projekte LIFE BeeSandFish spolupracujú ochranári z BROZ, experti z Výskumného ústavu vodného hospodárstva a vodohospodári z Vodohospodárskej výstavby. Dosahy projektu monitorujú odborníci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
Svetový deň mokradí sa oslavuje 2. februára. V tento deň v roku 1971 bol v iránskom meste Rámsar podpísaný dohovor o mokradiach - medzinárodná zmluva na ochranu a trvalú udržateľnosť mokradí, pripomína BROZ.
Slovensko má v zozname zapísaných celkovo 14 mokradí. Dunajské luhy sú podľa ochranárov najväčším systémom mokradí, ktorý je vedený ako rámsarská lokalita.
