Preteky v akvatlone na šurianskej Tone
Je 21. júla 2019, päť hodín ráno. Do areálu šurianskeho prírodného jazera Tona vchádzajú dodávka a dve naplno naložené osobné autá s prívesmi. Jedno z nich šoféruje Miroslav Ozorák, človek, ktorý športu – konkrétne triatlonu zasväcuje celý svoj život.
V ten deň je hlavným organizátorom Šurianskeho akvatlonu (kombinácia plávania behu). Partia dobrovoľníkov a nadšencov tohto nádherného športu sa s vervou púšťa do práce. Všetko prebieha pod dirigentskou taktovkou Mira Ozoráka. Okolo ôsmej je areál zmenený na nepoznanie a prichádzajú prví pretekári na registráciu.
Triatlonovú súťažnú premiéru zažil vo Dvoroch
Miro sa športu venuje prakticky od útleho detstva. Jeho prvým športom bolo plávanie. Na prelome 80. -tych a 90. -tych rokov sa v našom regióne začína hlásiť o slovo nové športové odvetvie – triatlon.
Dnes je už olympijským športom (od roku 2000 v Sydney – pozn. autora). Pozostáva z kombinácie plávania , cyklistiky a behu. Tieto disciplíny prebiehajú v rýchlom slede za sebou iba s nevyhnutnými prestrojeniami v depách. Olympijský triatlon pozostáva z 1,5 km plávania, 40 km cyklistiky a 10 km behu. Súčasní najlepší borci na svete ho dokážu absolvovať v čase okolo 1:40 hod.
Populárnou skúškou odvahy, vytrvalosti, sebaovládania a sebaprekonávania je IRONMAN, s koreňmi na Havaji. Tu si športovci musia siahnuť na dno svojich síl pri 3,8 km plávaní , 180 km cyklistiky a odbehnutí plnej maratónskej dištancie. Svetová elita to dokáže pod 8 hodín. Priekopníkom triatlonu nielen v našom regióne, ale i na Slovensku je František Bernáth z Dvorov nad Žitavou. Robil prvú osvetu tohto vtedy neznámeho športu, organizoval prvé tréningy a neskôr aj preteky. Je zakladateľom a hlavným organizátorom najdlhšie nepretržite organizovaného triatlonového podujatia na Slovensku – Žitavského mikrotriatlonu.
Práve na tomto podujatí v dynamicky sa rozvíjajúcej obci novozámockého okresu Dvoroch nad Žitavou si svoju súťažnú premiéru odbil aj Miro. František Bernáth okrem neho pritiahol k triatlonu aj veľa ďalších športovcov . Dodnes je v triatlonovom dianí aktívny a stále trénuje a preteká. V kategóriách veteránov nad 60 rokov patrí k absolútnej slovenskej špičke.
Filozofiou je šíriť triatlon medzi mládežou
Na Tone je medzičasom všetko pripravené. Na štart nastupujú tí najmenší. Hlavne tieto detské, či mládežnícke kategórie ležia Mirovi najviac na srdci. Jeho filozofiou je šíriť triatlon medzi mládež a deti a vybudovať u nich vzťah k športu. Po odštartovaní súťaže sadá do kajaku a dohliada na bezpečnosť našich budúcich nádejí počas plávania. Postupne takto odprevadí na trať všetky vekové kategórie až po dorastencov. Medzitým pomôže v cieli , či odkomentuje priebeh pretekov.
Dôležitá úloha kamaráta, sparingpartnera
Miro už od mládežníckych kategórií patril medzi najlepších triatlonistov na Slovensku. Pravidelne zbieral pódiové umiestnenia, či umiestnenia TOP 6 na podujatiach Slovenského pohára, či majstrovstvách SR. Je viacnásobným majstrom SR v triatlone a akvatlone vo svojej vekovej kategórii.
Taktiež je viacnásobným víťazom Slovenského pohára v týchto športových odvetviach, pričom v roku 2014 sa ako 41 – ročný stal celkovým víťazom Slovenského pohára v triatlone. Veľmi významnú úlohu v jeho športovom raste zohral jeho kamarát , tréningový sparingpartner , či súper v jednej osobe Vojtech Hajdu. Vojto bol vynikajúcim atlétom, ktorý dokázal na vysokej úrovni behať trate od 800 m až po 10 000 metrov. Neskôr presedlal na triatlon.
Najviac mu však vyhovoval duatlon (kombinácia behu a cyklistiky). V roku 1998 sa v Lučenci stal majstrom SR. V triatlonových súbojoch si Miro s Vojtom nič nedarovali. Pre Vojta bol vždy cieľ dotiahnuť Mira na bežeckej trati. Keď ho zbadal, tak sa dokázal vypnúť k neuveriteľnému výkonu. Miro robil všetko preto, aby sa mu to nepodarilo.
Po organizovaní aj účasť na pretekoch
Blíži sa 12 hodina a v priestoroch štartu sa zhromažďujú pretekári kategórie ELITE. Čaká ich kilometer plávania, depo a 5 km behu. Viacerí diváci, ale aj pretekári si určite pomyslia, že to nemôže myslieť vážne, keď vidia medzi sebou na štartovej čiare pretekára v drese s menovkou Ozorák. Do vody skáče ako posledný, lebo je zároveň štartérom.
Po plaveckej časti je medzi prvými. Zopár príkazmi ešte stačí organizovať dobrovoľníkov pri depe. Obúva si maratónky a vybieha na bežecký okruh. Do cieľa dobieha tretí v absolútnom poradí , ale svoju veteránsku kategóriu vyhráva s priepastným rozdielom takmer 10 minút.
Žeby predzvesť dobrej formy?
Po pretekoch sa celý proces opakuje. Všetko treba zložiť a dať areál do pôvodného stavu. Na výbornom guláši, ktorý s láskou pripravujú dobrovoľníci od skorých ranných hodín, si pochutnáva ako posledný.
Až okolo 8 hodiny večer si konečne doma sadne a oddýchne. Už zajtra sa pre Miroslava Ozoráka začína bežný pracovno-tréningový deň. Nemôže nič zanedbať ani podceniť. Je totiž v príprave na MS veteránov v Lausanne (Švajčiarsko). Bežný pracovno-tréningový deň u neho vyzerá asi takto: Od 7 do 8 hodiny absolvuje plavecký tréning. Keďže je „itéčkar“, má možnosť pracovať z domu.
Okolo obeda sa ide prebehnúť 2 až 3 km v okolí svojho domu. Nasleduje poobedňajšia práca a po jej ukončení výdatný cyklistický či bežecký tréning podľa potreby. Veľa voľného času venuje aj rehabilitácii a regenerácii.
Titul majstra sveta za celoživotnú drinu
Na spomínaných majstrovstvách sveta Miro prežije dva dni ako z ríše snov. Cíti možno životnú formu. Hneď prvý štart premení na zlatú medailu. Stáva sa veteránskym majstrom sveta v šprint triatlone (750 m plávanie – 20 km cyklistika – 5 km beh). Stáva sa tak historicky prvým triatlonistom z krajiny spod Tatier, ktorý vo svojej vekovej kategórii získal svetový titul. Svoje grandiózne vystúpenie v krajine helvétskeho kríža korunuje na druhý deň bronzom v olympijskom triatlone. Svoje dojmy opísal asi takto:
„Tento úspech beriem ako obrovskú odmenu za tie roky tvrdej driny a odriekania. Nielen na šampionáte , ale aj počas celej mojej kariéry ma neúnavne podporuje moja rodina – manželka Anikó s deťmi Martinom a Mirkou. Bez nich by to nešlo“.
P.S. Od svojej štyridsiatky mapuje svoje tréningy modernými aplikáciami. Jeho dielčie „osobáky“ z tohto obdobia v disciplínach olympijského triatlonu majú hodnoty : 1,5 km plávanie – 20:10 min., 40 km cyklistika – 58:37 min. a 10 km beh – 35:51 min.. Keď chce na pretekoch uspieť musí takmer identické výkony zopakovať v slede za sebou.