NOVÉ ZÁMKY. Druhá etapa veľkej obnovy ciest v meste pokračuje. Minulý týždeň na Cyrilometodskej a Ulici Pavla Várdayho opravili obrubníky, dažďové vpusty a ďalšie vodárenské zariadenia. Tento týždeň asfaltujú.
V pondelok uzatvorili už aj Ernestovu baštu od križovatky pri tržnici po Ulicu T. G. Masaryka.
Dohromady by tak cestári v roku 2020 mali obnoviť viac ako päť a pol kilometra novozámockých ciest. Verejné obstarávanie na opravu novozámockých ciest vyhrala bratislavská firma Metrostav DS.
Celková cena diela mala byť podľa zmluvy z 27. apríla 1,22 milióna eur. Už o deň neskôr ale stavebná firma a mesto podpísali dodatok, podľa ktorého Nové Zámky zaplatia len 1,19 milióna eur.
Mesto si na ne opäť berie úver.

Cyrilometodskú ulicu by podľa plánu mali opäť otvoriť 20. júna. „Ďalším úsekom, ktorý sa bude obnovovať je Ernestova bašta od križovatky pri tržnici po Ulicu T.G. Masaryka,“ informovala novozámocká radnica.
„Táto časť ulice bude uzavretá od 15. júna. Práce sa začnú vyfrézovaním starého asfaltu,“ upozornil mestský úrad.
„Prosíme občanov, aby rešpektovali dopravné značenie a nepohybovali sa v priestoroch uzavretých počas prác,“ vyzvalo vedenie mesta obyvateľov.
Chceli stoj čo stoj parkovať na „svojom“ mieste
Rekonštrukčné práce zatiaľ prebiehajú v pokoji. Na začiatku obnovy Cyrilometodskej ulice museli mestskí policajti ráno odkláňať ľudí, ktorí v lokalite zvykli zaparkovať pred odchodom na vlak.
„Vďaka súčinnosti zainteresovaných firiem, zamestnancov mesta a mestskej polície sa ulicu podarilo včas uvoľniť od zaparkovaných áut,“ informovala radnica.

„Väčšina vodičov spolupracovala, za čo im patrí poďakovanie. Našli sa však aj takí, ktorí neváhali zaparkovať na žltej čiare alebo dokonca odsunúť dopravné značenie, len aby sa dostali na svoje obvyklé parkovacie miesto,“ konštatoval mestský úrad.
Cyklotrasy zatiaľ nebudú
Keď zastupiteľstvo vlani na jar rokovalo o druhej etape obnovy ciest, poslanec Štefan Pivoda navrhol, aby sa pri jej príprave posúdila možnosť vytvorenia cyklotrás.
Mali by viesť najmä popri školách a škôlkach, najlepšie aj po mestskom okruhu. Jeho návrh zastupiteľstvo schválilo.
„Každú trasu pracovne prejdeme. Ak bude možnosť, po konzultácii s projektantom a dopravným inšpektorátom vytvoríme na komunikáciách piktopruhy pre cyklistov,“ povedala vtedy Monika Kutenicsová, vedúca odboru komunálnych služieb mestského úradu.

Tento spôsob vytvárania ciest pre bicykle nie je podľa poslanca Martina Vyžinkára veľmi šťastný. „Aj na Nábrežnej a S. H. Vajanského už beží projekt, ktorý asi nie je úplne najlepší – trasovanie po krajnici. Pretekať sa s autami nie je príjemné,“ povedal.
Okrem toho, Monika Kutenicsová spresnila, že v rámci prebiehajúcej obnovy ciest sa nedajú cyklotrasy len tak vyznačiť.
„To sú dve osobitné konania. Nemôžeme to spojiť,“ povedala. Vytvorenie cyklotrasy, hoci len vyznačením čiarou na krajnici cesty, podľa nej nie je jednoduchý proces. Podlieha stavebnému konaniu a treba k nemu vyjadrenia mnohých orgánov.
Monika Kutenicsová však uistila, že cyklotrasy v meste pribudnú. „Platí to. Tam, kde to bude možné, tam tie cyklotrasy budú,“ povedala.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!