NOVÉ ZÁMKY. Múzeum Jána Thaina i Galéria Ernesta Zmetáka opäť otvorili svoje brány, ktoré boli kvôli pandémii koronavírusu od polovice marca zatvorené.
V múzeu si môžete od 12. júna pozrieť výstavu Od chmeľu po pivo. Vytvorilo ju Tríbečské múzeum v Topoľčanoch.
„Návštevníkom ukáže históriu i proces výroby známeho nápoja,“ informovala lektorka múzea Katarína Kovácsová. „Priblíži postup výroby piva od výberu a pestovania surovín až po finálny produkt,“ dodala.
Záujemcovia sa prostredníctvom informačných panelov oboznámia so stručnou históriou piva, pivovarníctva, pohostinských zariadení a ich úlohou v rôznych historických obdobiach.
Pivo je staršie než chlieb
„Výroba kvalitného piva si vyžaduje odborné vedomosti a skúsenosti i správny technologický postup. V minulosti, ešte pred vznikom veľkých pivovarov, sa pivo varilo v každej domácnosti a často nahrádzalo vodu,“ priblížila Katarína Kovácsová.
„Pivo patrí k najstarším nápojom, aké ľudstvo pozná. Podľa niektorých bádateľov je dokonca staršie ako chlieb,“ dodala.
Na výstave Od chmeľu k pivu sa prezentujú rozličné predmety zo zbierky Tribečského múzea v Topoľčanoch.

„Ide o predmety spojené s pestovaním a spracovávaním chmeľu, predmety súvisiace s varením piva, zdobené krígle a korbele, pivové poháre, ale aj rôzny zberateľský materiál súvisiaci s pivovarníctvom,“ informovala Katarína Kovácsová.
Výstava v novozámockom Múzeu Jána Thaina potrvá do 6. augusta.
Výstava venovaná Lajosovi Luzsiczovi
Galéria umenia Ernesta Zmetáka pôvodne plánovala výstavu „Mediátor Luzsicza. Umelecko-organizátorské aktivity Lajosa Luzsiczu na slovensko-maďarskej scéne“ otvoriť 26. marca. Výstava mala trvať do 9. mája.
Korona ale zmenila plány. Výstavu si tak môžete pozrieť až do 15. augusta.
„V programe galérie hrá kľúčovú rolu mapovanie výtvarných dejín regiónu a slovensko-maďarských vzťahov,“ informovala kurátorka výstavy Helena Markusková, ktorá je zároveň riaditeľkou novozámockej galérie.
Storočnicu novozámockého rodáka Lajosa Luzsiczu (1920 – 2005) si pripomínajú s prehľadom jeho umelecko-organizátorských aktivít na slovensko-maďarskej scéne.
„Výstava prvýkrát načrtáva kontexty dvojkoľajnej dráhy výtvarníka-organizátora formou retrospektívy – odkrývajúc nové súvislosti,“ napísala kurátorka v sprievodnom texte výstavy.

Mediátor medzi susednými krajinami
Organizátorské snahy Lajosa Luzsiczu na slovensko-maďarskej scéne začali už v 50. rokoch minulého storočia.
„Usiloval sa o kultúrny dialóg prostredníctvom výmenných výstav. Inicioval výstavy klasikov slovenského umenia v Budapešti (Vincent Hložník, 1957, Miloš Alexander Bazovský, 1957, Janko Alexy, 1958, Moderné slovenské výtvarné umenie, 1960),“ píše sa v sprievodnom materiáli výstavy.
„Recipročne priniesol do Československa výstavy maďarských klasikov (Aurél Bernáth, Praha, 1957, István Szőnyi – Ferenc Medgyessy, Praha, 1957, Zsigmond Kisfaludy Stróbl, SNG, Bratislava, 1959). Svoju rolu bral ako kultúrnu misiu – mediátora medzi susednými krajinami,“ pokračuje text.
Neskôr sprostredkoval presun časti pozostalosti Lajosa Kassáka do Nových Zámkov.
„V období mečiarizmu sa snažil o zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov: inicioval založenie Galérie súčasného umenia v Dunajskej Strede (1994 – 1997). Uvažoval aj o založení Galérii súčasného Slovenského umenia v Békéscsabe,“ píšu organizátori výstavy.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!