KOMÁRNO/ŠTÚROVO. Obmedzenia na hraniciach v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu spôsobujú problémy mnohým ľuďom v prihraničných oblastiach.
Medzi nich patria aj viacerí príslušníci maďarskej menšiny, ktorí sú izolovaní od svojich príbuzných žijúcich v Maďarsku. Pre TASR to potvrdili primátor Komárna Béla Keszegh a primátor Štúrova Eugen Szabó.
"Dostávame veľmi veľa otázok v súvislosti so situáciou na hranici. Nielen od pendlerov, ale aj bežných ľudí, ktorí sú kvôli uzavretej hranici oddelení od svojich rodinných príslušníkov, neraz od svojich manželov, manželiek, ba dokonca detí," povedal primátor Komárna Béla Keszegh.
"V niekoľkých prípadoch museli zrušiť aj svadbu, lebo ženícha či nevestu nepustili na druhú stranu," dodal.
Druhá vlna hrozí zo zahraničia

Aj primátor Štúrova Eugen Szabó potvrdil, že mnoho rodín sa ocitlo v ťažkej situácii. "Po uvoľnení opatrení by sa situácia určite zlepšila, takže rozhodne podporujem akékoľvek zmiernenie," doplnil.
Úrad vlády na otázku TASR, či sa v blízkej budúcnosti plánuje ďalšie uvoľňovanie opatrení na hraniciach v prospech tých, ktorí majú príbuzných v susedných krajinách, odpovedal, že podľa odborníkov z permanentného krízového štábu druhá vlna epidémie hrozí najmä zanesením zo zahraničia.
"Preto krízový štáb venuje mimoriadnu pozornosť vývoju epidémie v susedných krajinách. Ak bude vývoj priaznivý, odporučí opatrenia na uvoľňovanie cezhraničného styku," píše sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol tlačový a informačný odbor úradu vlády.
Rozhodne hlavný hygienik
"Všetko záleží od vývoja situácie. Rozumieme ľuďom, že im chýba kontakt s niektorými blízkymi ľuďmi, ale jednoducho povedané, dnes sa nestretávame, aby sme sa všetci mohli stretnúť v zdraví, keď epidémiu úspešne zvládneme," pokračuje stanovisko úradu vlády.

Napriek tomu, že prekročením hraníc sa môže zvýšiť riziko nákazy, primátor Komárna vidí šancu na ďalšie uvoľnenie opatrení v súvislosti s cezhraničným stykom.
Konečné slovo však podľa jeho slov bude mať hlavný hygienik.
"Cez Úniu miest Slovenska som žiadal predsedu ústredného krízového štábu, aby pred prijatím rozhodnutí mali dotknuté samosprávy možnosť vyjadriť sa. Tým by sa dalo predísť viacerým problémom," uzavrel Keszegh.
Ako pendleri?
Na problém upozorňuje aj Orsolya Dala, iniciátorka online petície, v ktorej žiada umožniť cezhraničný pohyb obyvateľov pre styk s rodinnými príslušníkmi.
"V podstate by sa na nich vzťahovalo to isté ako na pendlerov. Po prekročení hranice nemôžu opustiť vozidlo, môžu cestovať len na uvedenú adresu," píše sa v petícii, adresovanej premiérovi Igorovi Matovičovi.
"Tak, ako pendleri nezvyšujú v značnej miere počet nakazených, ani občania navštevujúci svojich rodinných príslušníkov by neznamenali zvýšené riziko," pokračuje petícia.

"Chceme však požiadať o výnimku z povinnej karantény, lebo to by ohrozilo naše živobytie, starostlivosť o domácnosť," pokračuje text petície.
Iniciátorka podľa vlastných slov zaslala podnet na elektronickú adresu predsedu vlády 28. apríla. Petíciu doteraz podpísalo viac ako 3000 ľudí.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Autor: MP