Autorka je Novozámčanka, ktorá 20 rokov žije v Taliansku. Posledných 13 rokov býva na severe, pri Padove, v regióne, ktorý je jedným z najviac postihnutých koronavírusom.
Život sa v posledných mesiacoch zmenil mnohým ľuďom. Po Číne, ktorá boj proti koronavírusu riešila kompletnou izoláciou ľudí, prišla na rad neveriaca Európa.
A v Európe ako prvá krajina Taliansko. Prečo?
Teórií je viacero. Podľa posledných prieskumov na naše územie „prvý“ koronavírus doniesol do daru jeden občan Nemecka, ktorý spolu so svojou čínskou obchodnou partnerkou absolvoval pracovnú cestu po severnom Taliansku.
Roznášači nákazy?
Talianov sa nesmierne dotklo, že ich ostatní Európania označovali ako untori, roznášačov nákazy.
Roznášačom alebo šíriteľom nákazy v slovenčine je v zmysle významu tohto slovného spojenia každý človek, ktorý je nakazený a pohybuje sa medzi zdravým obyvateľstvom. Nerozlišuje, či si je šíriteľ vedomý toho, že je infikovaný, alebo nie, a tiež nevyjadruje, či nákazu šíri zámerne alebo nevedome.
Talianske slovo untore má však odlišný, veľmi špecifický význam. Zrodilo sa okolo roku 1630 v Miláne, kde počas epidémie moru niektorých ľudí podozrievali z toho, že zámerne chorobu rozširujú.
Untore doslova znamená „mazač, ten, čo (niečo) maže“.

Ľudia, ktorých nazvali untori, teda vraj mazali morom nakazenými masťami kľučky dverí, steny domov, lavičky v kostole a podobne, aby sa epidémia ešte viac rozšírila. Proti podozrivým sa postavil ľud a prebehlo aj niekoľko súdnych procesov.