NOVÉ ZÁMKY. Nemocnica kvôli hrozbe nákazy už 6. marca vydala zákaz návštev. Uzavreli tiež hlavný vstup. Pacienti musia použiť vedľajší vchod pri urgentnom príjme.
„Pokiaľ ide o opatrenia v súvislosti s hrozbou epidémie koronavírusu, Fakultná nemocnica Nové Zámky sa striktne drží postupov, ktoré určuje usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky,“ informoval hovorca nemocnice Ján Baček.
Od 11. marca sa obmedzuje činnosť všetkých ambulancií. „Všetky plánované ambulantné vyšetrenia, ktoré znesú odklad, je potrebné odložiť,“ informovala nemocnica.
Kvôli hrozbe vírusu zastavila svoju činnosť predoperačná interná ambulancia pri urgentnom príjme.
Bohoslužby nebudú
„Žiaci Strednej zdravotníckej školy a študenti Fakulty ošetrovateľstva a sociálnej práce sv. Ladislava sa nebudú zúčastňovať praktickej výučby na oddeleniach nemocnice, ani absolvovať teoretickú výučbu v jej priestoroch,“ informovala nemocnica.

Zamestnanci, ktorí sa vrátili z rizikových krajín postihnutých koronavírusom COVID – 19 (Taliansko, Čína, Kórea a Irán), majú povinnú štrnásťdňovú karanténu.
„S okamžitou platnosťou sa ruší účasť na všetkých odborných podujatiach zdravotníckych pracovníkovv zahraničí,“ pokračovala nemocnica vo vymenúvaní preventívnych opatrení.
Platí tiež zákaz organizovania verejných podujatí a bohoslužieb v priestoroch zdravotníckeho zariadenia.
Ako sa postupuje pri podozrení na koronavírus
Krízový štáb nariadil povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých občanov, ktorí sa vrátia z najviac postihnutých krajín - z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey.
V karanténe budú spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti. Za nerešpektovanie nariadenia môžu dostať pokutu až 1650 eur.
"Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie," vysvetlil Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenska.
Nemocnica upozorňuje, aby ľudia, ktorí na sebe pozorujú príznaky nákazy koronavírusom, nechodili k lekárovi, ale zavolali mu. Ak by sa ich stav zhoršil, mali by si zavolať záchranku a povedať zdravotníkom o svojom podozrení na prítomnosť vírusu.
„Ak na urgentný príjem príde osoba s ťažkosťami podobnými koronavírusu a zodpovedajúcou cestovateľskou anamnézou - čiže ak bola v postihnutej oblasti - personál tejto osobe a aj sebe poskytne tvárovú rúšku a odvedie ju do izolačnej miestnosti,“ pokračoval.

„Zdravotníci si nasadia ochranné prostriedky, pacientovi urobia základné ambulantné vyšetrenia a lekár následne vyrozumie príslušné úrady,“ vysvetlil Ján Baček.
Keďže nemocnica nemá infekčné oddelenie, na ktorom by mohli pacientov s podozrením na koronavírus hospitalizovať, prevezú ich do nitrianskej nemocnice.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu