NOVÉ ZÁMKY. Ondrej Berta bol jedným z organizátorov Nežnej revolúcie v Nových Zámkoch. Pracoval na propagačnom oddelení Výskumného ústavu náradia, fotografia bola jeho prácou i koníčkom. Vďaka tomu sa stal obrazovým kronikárom novembrových udalostí.
„Prvá demonštrácia bola u nás už v nedeľu 19. novembra,“ spomínal Ondrej Berta. Novozámčania sa o udalostiach z Prahy dozvedeli z vysielania maďarskej televízie. Tá československá vtedy začiatok revolúcie bagatelizovala.
„Môj svokor býval na Žerotínovej bašte. Oslavoval v ten večer osemdesiatku. Zrazu vidíme, že na námestie ide dav ľudí. Tak hovorím, decká, oblečieme sa a ideme aj my,“ priblížil, ako to celé začalo.
Hľadeli na seba – a nič
Prvá demonštrácia bola trocha rozpačitá. Sprievod prišiel pred vtedajší okresný výbor komunistickej strany (dnešný okresný úrad).

„Funkcionári boli v oknách, mali rozsvietené, roztiahnuté záclony a pozerali, čo sa udeje,“ povedal Ondrej Berta. Demonštranti a „papaláši“ na seba chvíľu pozerali, potom sa ľudia vydali na Hlavné námestie.
„To bolo také nesmelé. Predstavte si tú situáciu – každý mal strach, nevedeli sme, či nás tiež nezbijú ako v Prahe,“ vysvetlil Ondrej Berta.
Prvým rečníkom, kto v Nových Zámkoch podľa neho vystúpil s revolučným prejavom, bol József R. Juhász, dnes známy umelec a performer. „Bol najsmelší a nemal čo stratiť – bol kurič,“ usmieval sa pri spomienke Ondrej Berta. Prvé zhromaždenie aj tak trvalo len pol hodiny.
Najprv Občianske fórum
Hlavné námestie sa zaplnilo až 27. novembra, keď bol v celom Československu generálny štrajk. Ondrej Berta so svojím fotoaparátom bol pri tom.

V ten istý deň založili v pivnici Csemadoku bunku Občianskeho fóra. Novozámčania totiž mali väzby na Košice, kde tiež vzniklo Občianske fórum a nie Verejnosť proti násiliu. Trvalo niekoľko dní, kým sa skoordinovali s Bratislavou a k skratke OF pribudlo aj VPN.
Prvým okresným predsedom VPN v Nových Zámkoch sa stal Vlastimil Vicen, ktorý neskôr spravil kariéru ako poslanec Mečiarovho HZDS.
Ondreja Bertu revolučný kvas na tri mesiace vyniesol do kresla novozámockého primátora. Podpisoval aj protokol o odchode sovietskych okupačných vojsk z miestnych kasární.
Keď sa mu však podarilo zorganizovať prvé slobodné voľby v júni 1990, z politiky odišiel.