Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Aj v družstvách medzi najlepšími

Ukazuje sa, že rok 2019 bude patriť v histórii novozámockej atletiky medzi tie najúspešnejšie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Roman Guliš)

I keď je atletika ako olympijský šport číslo jeden predovšetkým športom individuálnym, keď sa preteká v súťažiach jednotlivcov od Olympijských hier, cez majstrovstvá sveta, či majstrovstvá Európy až po národné súťaže, patria aj súťaže družstiev medzi uznávané a podporované súťaže na všetkých úrovniach.
Nedávno bolo tomu stretnutie výberov USA a Európy, kde za každé družstvo štartovali v jednotlivých disciplínach 3 pretekári, predtým zas Svetový pohár družstiev, kde každý kontinent reprezentoval v každej disciplíne mužov a žien jeden pretekár, dlhoročný a tradičný Európsky pohár družstiev od super ligy až po 3.ligu, kde každý štát reprezentuje v jednej disciplíne vždy len jeden muž a jedna žena, resp. nový experiment Európskej atletickej asociácie v podobe nie príliš vydarenej premiére Európskych hier zmiešaných družstiev v bieloruskom Minsku.

Na národnej úrovni organizuje Slovenský atletický zväz súťaže družstiev na úrovni Slovenska a štyri Oblastné zväzy súťaže družstiev mládežníckych vekových kategórií. Majstrovstvá SR sú v súťaži družstiev mužov a žien, kde po štyroch kolách atletickej ligy, je finále po osem mužských a ženských kolektívoch. V tejto vekovej kategórii novozámocký AC už viac rokov nesúťaží predovšetkým z dôvodov nevyhovujúcich podmienok na prípravu aspoň výkonnostných pretekárov – v Nových Zámkoch chýbajú predovšetkým vysoké školy, ktoré navštevujú pretekári od kategórie dorastu a tak isto je veľmi slabé zázemie na podporu atletiky dospelých zo strany sponzorov.

Aj keď začiatkom milénia sa darilo v Nových Zámkoch aj tejto kategórii, ženy sa raz stali majsterkami Slovenska a muži skončili viackrát na medailových pozíciách, predovšetkým vďaka veľmi kvalitnej výkonnosti pretekárov z radov juniorov a u dievčat aj z radov dorasteniek. Preto sa v posledných rokoch zameriava úsilie výboru a trénerov AC v súťažiach družstiev na mládežnícke vekové kategórie.

A práve tento rok patrí medzi najúspešnejšie v celej histórii novozámockej atletiky v súťažiach družstiev. V štyroch jesenných finále po osem družstiev M – SR mal AC zastúpenie v troch vekových kategóriách a všetky tri kolektívy obsadili medailové pozície. Najprv skončili na 2.mieste dorastenci vo finále v Dubnici, keď im len o pár bodov unikol titul majstra Slovenska a o týždeň neskôr kolektívy žiakov a žiačok v Bratislave zhodne získali bronzové medaily.
V neoficiálnom bodovaní finálových umiestnení týchto 4 mládežníckych súťaží, v ktorých sa organizujú M SR, získala novozámocká atletika jasné prvenstvo so ziskom 18 bodov, ako druhá bola Slávia TU Košice so 14 bodmi a tretí skončil ŠŠK Bardejov s 11 bodmi. Vo finále malo zastúpenie minimálne jedným družstvom 17 atletických klubov Slovenska a najlepšie zo 6 klubov, využívajúcich podmienky osemročných športových gymnázií, na 8. mieste skončila Slávia ŠŠ Trenčín s 8 bodmi...keď do finále nepostúpilo ani jedno družstvo z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc.

Pokiaľ by sa hodnotili všetky súťaže družstiev na dráhe včítane mužov a žien, tak je na 1. mieste ŠK ŠOG Nitra s 20 bodmi, na 2.mieste AC Nové Zámky 18 bodov, 3. Slávia TU Košice 18, 4. AC Stavbár Nitra 17, 5. Slávia TU Bratislava 17, 6. ŠŠK Bardejov 11, pričom do bodovania zasiahlo 20 klubov Slovenska.
⋌ (PS)

1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
  2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
  3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
  4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
  5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
  6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
  9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
  10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
  1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
  2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
  3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
  4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
  5. Hygge ako životný štýl
  6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.

Testovanie na Prešovskej univerzite.

Deň pred začiatkom skríningového testovania bolo prihlásených takmer desaťtisíc ľudí. Počas prvého dňa otestovali skoro tretinu z nich.