KOLÁROVO. Vodný mlyn v Kolárove patrí k posledným zariadeniam svojho druhu na Slovensku. Je zároveň naším jediným dochovaným lodným mlynom.
Kolárovský vodný lodný mlyn je kópiou už zaniknutého mlyna z roku 1920, ktorý fungoval na Dunaji v Radvani nad Dunajom. V päťdesiatych rokoch minulého storočia ho však niekto podpálil.
V roku 1983 v komárňanských lodeniciach podľa jeho projektov vyrobili repliku, aj keď nie stopercentnú.
„Nie je vyrobený do detailu pôvodným spôsobom,“ povedala Helena Šáliová z Ochranárskeho spolku Vodný mlyn, ktoré sa o mlyn v Kolárove stará. „Lode mlynov sa kedysi stavali z topoľového dreva, na pevnejšie časti sa používalo drevo z ovocných stromov. Jedine hriadeľ musel byť z vode odolného dreva. Používal sa červený smrek alebo dub,“ pokračovala.
Dodala, že v komárňanských lodeniciach použili pevnejšie drevo aj na častiach, kde sa kedysi nepoužívalo. „Lode mlyna takisto nie sú z dreva, ale majú oceľové dná. Vďaka tomu ich nemusíme ťahať každú zimu na breh,“ povedala Helena Šáliová.
Najdlhší most svojho druhu v Európe

Kolárovský mlyn postavili na dvoch rovnobežných člnoch. Najprv ho nechali napospas osudu v lodeniciach, neskôr ho aktivisti zachránili a presunuli do Kolárova.
V roku 1995 ho začali obnovovať a zriadili v ňom múzeum. Vedie k nemu 86-metrový most, ktorý často označujú za najdlhší zastrešený riečny most v Európe s celodrevenou konštrukciou.
V areáli mlyna môžu záujemcovia navštíviť aj malé technické múzeum s ukážkami poľnohospodárskych strojov a náradia, gazdovský dvor s rôznymi domácimi zvieratami a okrem toho aj prírodu lužných lesov v jeho okolí.
Tohtoročná sezóna bola zatiaľ najlepšia

V poslednom období začínajú kolárovský mlyn čoraz viac objavovať turisti. V roku 2014 ho vo verejnom hlasovaní označili za najobľúbenejšiu turistickú atrakciu Nitrianskeho kraja.
Podľa Šáliovej bola aj tohtoročná letná sezóna mimoriadne vydarená. „Mali sme asi najvyššiu návštevnosť vôbec. Doteraz sme mali rekord 13-tisíc ľudí za celý rok, teraz sme evidovali vyššie číslo už koncom septembra,“ povedala.
„Veľký záujem o mlyn prejavujú aj zahraniční turisti. Prichádzajú sem z Maďarska, Čiech, Rakúska, Poľska, ale aj z Anglicka, Ruska a Austrálie. Nedávno sme tu mali dokonca celý autobus návštevníkov z Argentíny,“ dodala Helena Šáliová.