NESVADY / MUŽLA. Vláda má na stole návrhy na vznik troch nových chránených areálov. Mali by sa nimi stať lokality Jurský Chlm medzi Búčom a Mužlou, Nesvadské piesky a Mostová v okrese Galanta.
Všetky tri areály už v máji úspešne prešli medzirezortným pripomienkovým konaním. Na ich vyhlásenie sa podľa právneho a informačného portálu Slov-lex stále čaká.
Lokality sú územiami európskeho významu. Chránenými areálmi sa majú stať v reakcii na kritiku Európskej komisie, podľa ktorej Slovensko nedostatočne vyhlasuje lokality európskeho významu za osobitne chránené územia.
Všetky tri areály predstavujú vzácne biotopy zaradené medzi vnútrozemské slaniská a slané lúky a panónske suchomilné travinno-bylinné porasty.
Tretí stupeň ochrany
Chránený areál Jurský Chlm medzi obcami Búč a Mužla bude mať výmeru viac ako 103 hektárov. Oblasť je súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000.
Na území chráneného areálu bude platiť tretí stupeň ochrany z piatich.

Časť Jurského chlmu je už od roku 1993 chránená ako prírodná rezervácia. Hlavným cieľom ochrany sú biotopy a druhy európskeho významu ako pichliač úzkolistý, kosatec pochybný, žltniak hrebenitý a kozinec bezbyľový.
Navrhovaný chránený areál Nesvadské piesky tvoria dve územia európskeho významu – Duna pri Kalvárii s výmerou 0,7984 hektára a Líščie diery s výmerou 35,4021 hektára.
Na časti plochy sa nachádza prírodná rezervácia Líščie diery s výmerou 13 hektárov, tá však po vyhlásení chráneného areálu zanikne.

Na území chráneného areálu bude platiť tretí stupeň ochrany. Cieľom ochrany je napríklad živočích európskeho významu tchor svetlý, ako aj rastliny ako kurička klbkatá, silenka dneperská a stavikrv piesočný.
Kosenie
Ako pre agentúru SITA uviedol Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia, spolu s návrhmi na vyhlásenie chránených území spracovali a postupne schvaľujú aj programy starostlivosti o ne. „Sú to súbory opatrení šité na mieru daným lokalitám,“ vysvetlil.
Dodal, že v niektorých častiach týchto území na základe ochranárskych cieľov navrhli zvýšenie alebo zníženie stupňa ochrany.
„Prípadné zníženie sa navrhlo najmä vtedy, ak sa vyžadujú aktívne zásahy v záujme predmetu ochrany. Napríklad, ak ide o kosenie lúk. Ani v jednom prípade však nejde o zhoršenie alebo zníženiu stavu či cieľa ochrany týchto vzácnych území,“ zdôraznil Ferenčák.