KOMÁRNO. Medzi finalistami ocenenia Učiteľ Slovenska je aj Marek Tóth, ktorý učí biológiu a chémiu na Základnej škole Rozmarínová.
Podľa organizátorov si to zaslúžil tým, že do vyučovania vnáša netradičné prvky. Napríklad vytvoril pomôcku na výučbu biológie – DVD s programom, ktorý obsahuje fotografie, charakteristiku a jeho vlastné videozáznamy o 60 druhoch živočíchov.
Ocenenie Učiteľ Slovenska už po druhýkrát organizuje Komenského inštitút Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Je súčasťou medzinárodnej iniciatívy Global Teacher Prize.
Tento rok verejnosť na ocenenie nominovala 320 učiteľov, sedemdesiat z nich sa prihlásilo. Finálovú desiatku vybrala odborná porota na čele s hlavnou školskou inšpektorkou Vierou Kalmárovou.
Aj trojkár má svoje miesto

Marek Tóth sa pre dráhu pedagóga rozhodol počas štúdia na strednej veterinárnej škole v Nitre. Rozhodlo, že si vďaka dobrej učiteľke obľúbil chémiu. Na ZŠ Rozmarínová učí päť rokov. „Vždy keď sa pozriem na deti, tak viem, pre koho to robím a to mi dodáva silu,“ zdôraznil.
Marek Tóth uvažuje, ako vzbudiť v deťoch záujem o predmety, ktoré učí. Vďaka tomu je známy svojimi netradičnými hodinami.
„Snažím sa vymýšľať, robiť rôzne pokusy a aktivity,“ povedal.
Napríklad, keď so žiakmi preberali uhľovodíky, vyskúšal ich spôsobom, ktorý ich určite bavil viac ako klasická písomka. Žiaci v tabletoch pomocou špeciálneho programu vymodelovali molekuly a výsledok učiteľovi poslali na e-mail.
Na biológii zase mali za úlohu zasadiť rastlinu, pozorovať ju a spraviť z toho záznam. Okrem známky dal každému žiakovi aj slovné hodnotenie.
„Bola aj trojka, ale napísal som, napríklad – videl som, že si mal radosť z pozorovania, zažil si, aké je to byť výskumníkom. Aby som ich povzbudil, motivoval,“ povedal Marek Tóth.

Kôň v škole
Vďaka svojmu netradičnému prístupu k výučbe sa dostal aj do televízie. Šiestaci na hodiny biológie nosili svoje domáce zvieratká a rozprávali o nich spolužiakom.
Väčšinou to boli morčatá či psy, ale raz sa na dvore školy objavili aj dva kone, čo vzbudilo veľkú pozornosť.
Finalista ocenenia Učiteľ Slovenska chce, aby si deti jeho hodiny užili. „Chcem, aby cítili istotu a vedeli, že aj trojkár má svoje miesto a je akceptovaný,“ zdôraznil učiteľ biológie a chémie.
Marek Tóth sa žiakom venuje aj mimo vyučovacích hodín. Pod jeho vedením sa už štyria z nich dostali na celoslovenské kolo biologickej olympiády.
S jedným talentovaným biológom chodí v rámci prípravy na olympiádu každý druhý týždeň na viate piesky v Chotíne, kde skúmajú pieskomilné chrobáky.
Marek Tóth založil aj krúžok, ktorý sa venoval chemickým experimentom. Raz ich zavolali z jednej materskej školy, aby prišli predviesť „chemickú show“.

Potom vystupovali v múzeu, kde otvárali prírodovednú výstavu. Tak vznikol Vedecký tím Rozmarínky. Teraz zvláda aj show pred publikom, ktorému experimenty vysvetľuje.
Učiteľa z Komárna najviac teší, že už piatich žiakov inšpiroval k tomu, aby išli študovať chémiu na strednej škole.
„Prvýkrát, keď mi kolegyňa oznámila – Marek, Daniela si vybrala chemickú školu – mojou prvou reak-ciou bol strach. Zľakol som sa – čo ak som jej zničil život,“ povedal Marek Tóth.
„Potom som si však uvedomil, že som ju inšpiroval. Veľa detí nevie, čo chce robiť, čo chce študovať. Nevedia, v čom sú dobrí. A jej som ukázal cestu. Verím a dúfam, že ňou pôjde ďalej,“ uzavrel finalista ocenenia Učiteľ Slovenska Marek Tóth.