Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

Občianski aktivisti zo Šurian pomáhajú rodinám v núdzi

„Ľudia chcú pomáhať, ale nevedia ako na to,“ hovorí Marcel Filaga zo združenia Inšpirujme svet.

Okrem pomoci ľuďom v núdzi sa aktivisti venujú aj komunitným projektom. Okrem pomoci ľuďom v núdzi sa aktivisti venujú aj komunitným projektom. (Zdroj: FB/INŠPIRUJME SVET)

ŠURANY. Desiatky detí z chudobných pomerov dostali školské potreby či bicykle, ich rodiny zase pračky, nábytok či trvanlivé potraviny. To je výsledok práce šurianskeho učiteľa Marcela Filagu, občianskeho združenia Inšpirujme svet a ľudí, s ktorými spolupracujú.

„Pred niekoľkými rokmi sme sa s manželkou dozvedeli o dvoch týraných deťoch s mamičkou. Pred násilím a týraním utiekli na ulicu. Oslovili nás ľudia, ktorí im poskytli dočasný domov, či aj my nevieme pomôcť,“ popísal začiatky svojej „kariéry“ Marcel Filaga. „Porozmýšľali sme, ako by sa dalo pomôcť. Obvolali sme nejakých ľudí, napísali, stretli sme sa,“ pokračoval.

Článok pokračuje pod video reklamou

Do pomoci sa zapojili ľudia z celého Slovenska. Výsledkom bolo, že pre rodinu v núdzi zabezpečili skoro všetko, čo potrebovala.

„Dokonca sme deťom zaplatili plavecký výcvik, lebo ako jediní z triedy si ho nemohli dovoliť,“ dodal Marcel Filaga. Týranej matke zabezpečili aj zdravotnú pomoc.

Filagovci pri pomoci tejto rodine dostali viac vecí, ako potrebovali. Preto začali pátrať, komu ďalšiemu by boli k úžitku.

„Som učiteľ, učím na strednej aj základnej škole. Túto sféru a prostredie dobre poznám,“ spomínal Marcel Filaga. „Pýtal som sa, kde by sa dalo pomôcť. Postupne sme našli viac a viac rodín a detí. Začali sme pomáhať, kde bolo treba,“ dodal. Dnes už ich ľudia vyhľadávajú sami a dávajú tipy, kde treba pomôcť.

Projekt rástol, a tak vlani spolu s manželkou a kamarátom Matúšom Tóthom založili občianske združenie Inšpirujme svet. Dnes už majú šesť členov a naberajú ďalších.

Marcel Filaga si pochvaľuje, že vďaka tomu môžu pomáhať ešte účinnejšie. „Vedeli sme zohnať veľa vecí, ale so združením vieme robiť aj projekty, kde nám nadácie poskytujú väčšie finančné príspevky. Začali sme to robiť vo väčšom,“ povedal.

Napríklad pre šurianske materské centrum sa im podarilo získať 1300 eur. „To je už veľký peniaz, sám by som toľko nezohnal,“ povedal aktivista Filaga. Postupne rozbehli aj spoluprácu s firmami. Ich zamestnanci napríklad robia zbierky potravín, školských alebo športových potrieb, ktoré potom združeniu odovzdajú.

Deťom a rodinám v núdzi pomáhajú adresne. „Každú pomoc v našom združení šijeme na mieru a všetko robíme najmä kvôli deťom,“ povedal Marcel Filaga.

„Vždy sa snažíme overiť a vyhodnotiť situáciu ešte predtým, než pomôžeme,“ upozornil.

Súvisiaci článok Inšpirácia z Bánova: Dávajú veciam druhý život Čítajte 

Veľká pomoc je v sieti regionálnych „spojok“ – ľudí, ktorých v rôznych dedinách a mestách najmä v okresoch Nové Zámky a Komárno poznajú. Dostávajú sa cez nich k potrebným informáciám. „Bez toho by sme neboli takí úspešní,“ povedal Marcel Filaga.

Pomoc nie je samozrejmá

Šurianski aktivisti sa snažia, aby si adresáti na pomoc nenavykli.

„Ľudia sa často dostávajú do zložitých situácií, ale deti by nemali trpieť,“ povedal Marcel Filaga. „Pomoc nie je samozrejmá. Preto uprednostňujeme rodiny, u ktorých vidíme, že sa snažia zo zlej situácie dostať všetkými silami,“ dodal.

Niekedy však musia povedať nie. „Pomohli sme im napríklad pred týždňom a pomôžeme, povedzme, zase o mesiac. Ideme ďalej, pomáhame ďalším,“ dodal.

„Pomáhať je ťažké, aby to bolo v správnej miere,“ skonštatoval šuriansky aktivista. Pokiaľ je to však možné, s rodinami „klientov“ občianskeho združenia ostáva v kontakte, alebo sa aspoň občas informuje, ako sa im darí.

Niekoľkokrát sa im podarilo zabezpečiť hlave rodiny zamestnanie. To je veľká pomoc, lebo tak získala stály príjem.

Podľa Marcela Filagu ľudia často chcú pomáhať, ale nevedia, ako na to. Niekedy napríklad darujú oblečenie, ktoré by už svojim potomkom neobliekli.

Prečítajte si aj Mária Dunaiová: Neuvedomujeme si, čo máme, keď máme rodinu, výplatu, možnosť ísť si nakúpiť do obchodu Čítajte 

„Keď je dieťa zo slabšieho sociálneho prostredia, cíti sa zle, keď vidí, čo jeho rovesníci majú. A keď dostane také oblečenie, budú sa mu smiať ešte viac,“ upozornil. Ďalším problémom je, že chudobné rodiny často bývajú len v jednej izbe. Nemôžu im preto naraz doviezť veľa oblečenia – nemajú ho kam dať.

Čo darovať?

Najlepší dar ľuďom v núdzi sú trvanlivé potraviny. „My jedlo vyhadzujeme a možno o päť kilometrov ďalej sú deti, ktoré nemajú čo jesť,“ povedal Marcel Filaga. Preto najmä pred väčšími sviatkami robia nákupy pre chudobné rodiny. Dobrým darom je tiež drogéria – saponáty, mydlá, šampóny.

Ľudia, ktorí chcú pomáhať deťom, im často nosia hračky. Podľa Marcela Filagu to má zmysel, ale len v malom počte a najmä pred Vianocami, aby si niečo našli pod stromčekom.

Oveľa lepším darom sú však podľa neho bicykle či odrážadlá. „To si deti veľmi cenia. Rozdali sme už desiatky, možno viac ako sto kusov,“ povedal.

Navyše, bicykel okrem zábavy pre deti prináša ľuďom v núdzi veľkú pomoc. Šurianski aktivisti jeden napríklad darovali mamičke, ktorá s deťmi býva v chatovej oblasti a bez dopravného prostriedku musela do obchodu kráčať 40 minút.

Bicykel veľmi pomohol aj chlapcovi, ktorý každý deň dochádzal 45 minút peši do školy.

Finančná gramotnosť

Rodičia, ktorým v núdzi pomohli, často nevedia svojim deťom poskytnúť základné životné potreby. „Sami sú z rodín, kde to nemali. Z veľkej väčšiny majú ten istý osud,“ povedal Marcel Filaga.

Prečítajte si aj Pokoj, teplo a čisto: pre väčšinu z nás štandard, niektoré deti to však zažijú len v edukačnom kabinete Čítajte 

Veľkým problémom je najmä finančná gramotnosť. „Nikdy nedarujeme peniaze. Radšej nakúpime, aj keď je to záťaž – treba ísť vo voľnom čase nakúpiť,“ prízvukoval aktivista.

„Nikdy sme nedali a ani nedáme peniaze, lebo ľudia zo sociálne slabšieho prostredia často nemajú finančnú gramotnosť a nevedia, čo je správne,“ vysvetlil.

Práve finančná gramotnosť je podľa neho oblasť, v ktorej by bolo treba s ľuďmi v núdzi viac pracovať. Šurianski aktivisti preto začali spolupracovať s ďalšími neziskovými organizáciami, ktoré sa snažia o výchovu rodín v oblasti hospodárenia s peniazmi, alebo im pomáhajú v právnických záležitostiach.

Marcela Filagu pomoc deťom v núdzi podľa jeho slov nevyčerpáva, naopak. „Napĺňa ma to. Našiel som činnosť, čo ma robí šťastným,“ povedal.

„Vždy som mal všetko, čo som potreboval. Môj cieľ je poskytnúť to deťom, čo to šťastie nemali,“ vysvetlil svoju motiváciu. Je rád, že do pomoci sa zapájajú aj jeho žiaci. „Teší ma, keď sa chcú podeliť o svoje veci, oblečenie, školské pomôcky, a pritom sami pochádzajú z prostredia, kde by sa zišla pomoc. Preto som na svojich žiakov hrdý,“ povedal.

Snom Marcela Filagu a združenia Inšpirujme svet je inšpirovať ľudí.„Aby si všímali svoje okolie – keď aj nejakej babičke pomôžu s nákupom,“ povedal. „Čím viac nás je, tým viac pomoci sa dostane tam, kam sa má dostať,“ uzavrel.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 2. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 3. Polianky pri Trnave lákajú na výhodné uvádzacie ceny
 4. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 5. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 8. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 9. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 10. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 1. Superpočítač od Atosu prekonáva rekordy vo výkone
 2. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 3. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 4. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 5. Polianky pri Trnave lákajú na výhodné uvádzacie ceny
 6. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 7. Moderné technológie do škôl patria
 8. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 9. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 10. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 693
 2. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 530
 3. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 388
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 544
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 795
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 000
 7. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 610
 8. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 448
 9. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 269
 10. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 150

Hlavné správy z SME | MY Nové Zámky - aktuálne správy

Zemianska Olča: Novým starostom sa v doplňujúcich voľbách stal Ivan Válek

K volebnej urne prišlo o sto voličov viac ako v minuloročných komunálnych voľbách.

Centrum Zemianskej Olče.

Nové Zámky museli ustúpiť cestárom, doprava v meste ešte zhustne

Kamióny obchádzajú most v Komárne cez Nové Zámky.

Vážsky most v Komárne.

Nápady učiteľov ako využiť digitálne technológie vo vyučovaní majú zelenú

Technológie si dnes už bezpochyby našli svoje miesto v triedach základných a stredných škôl a všetko nasvedčuje tomu, že trend v oblasti digitálneho vzdelávania bude pokračovať aj naďalej.

Poštu na Hlavnom námestí obnovujú

Do konca októbra musia zákazníci využívať náhradné priestory.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po zápase v dedinke Pečeňady zomrel rozhodca

Bol bývalým hráčom Trnavy.

Pozeráte pred spaním do mobilu? Nerobíte dobre

​​​​​​​Odborník tvrdí, že o kvalitný spánok sa oberáme sami.

Za 2 dni mu naúčtovali spotrebu ako za pol roka. Elektromer mal v poriadku

Za dva dni dodávateľ naúčtoval domu spotrebu, ako za pol roka. Zisťovali sme, kde sa stala chyba.

Vybrali SME

Už ste čítali?